Tarık Akan Mehmet Metiner kavgası

 Tarık Cari ve Mehmet Metiner Taksim ’de uğraş etti: Herif gibi pozisyon lannn

Mehmet Metiner zaman Film Yıldızı gazetesindeki köşesinde  sanatçı Tarık Akan ’la yaşadığı lezzetsiz ayrımsız anektodu anlattı. Metiner, Cari ’la  beyninde  güzeşte iğrenç küfürlerinde düzlük aldığı o anektodu “Belirsiz faşizmin sivil tetikçileri” başlığıyla aktardı. 

Düz Taksim: Kayırıcı kadar vaziyet lannn
 Âdem gibi pozisyon lannn! ’  Taksim ’dahi  gecenin karanlığını yırtan o kötü sesi duyduğumda içgüdülü yerine dönüp baktım. Beraber yürüdüğümüz dostum Cengizhan Atakul ve polis korumam Hedef Reçber ’mağara duran aynı  arabanın şoförüyle konuştuğunu gördüm. Biraz önlerinde  yürüdüğüm  amacıyla idraksiz döndüm. Herhalde ayrımsız ortak dostumuz şaka yapıyor sandım.  
Eğilip baktım. Şoför mahallinde Tarık Akan oturuyor. Beraberinde ve dip koltukta bayanlar var. Daha geçmiş tek vesileyle tanışmadığımız Tarık Cari ’a ve taksidekilere rikkat gösterip “Selam” diyorum.

Ego sizin varlığınıza götürüm edemiyorum
 Tarık Akan ’ın sarhoşluğu seçkin halinden mahsus. Söylenmeye başlıyor şappadak. Son paye saygısız, kaba ve yüklenici bire bir dille…  “Ego sizin varlığınıza dayanma edemiyorum. Tüylerim dikleşmiş oluyor…  Konuşmalarınızı  tek beğenmiyorum…” Söylem biçimi burada yazıldığı kadar değil tabii… Hesap Pusulası edersiniz sanırım…

Siz laik cumhuriyetin düşmanısınız
Ağzımın adabını bozmadan ve sinirlerime söz geçirerek kendisine bedel veriyorum: “Ben sizin varlığınızdan hastalık duymuyorum. Beni beğenmiyor olmanız de doğrusu beni tek erinçsiz etmez.” Ağzının ayarı kaçmaya başlıyor şappadak. Sesini yükselterek suçlamalarını sıralıyor.

“Siz çok yavaş tıpkı beyinsiniz. Siz laik cumhuriyetin düşmanısınız. Sizi televizyonlarda herhangi bir gördüğümde dayanamıyorum. Siz çokça tehlikelisiniz haddinden fazla…”

Sen koca mısın lannnnn
Ses tonu yükseldikçe gözlerini dönüyor. Galiz kelimeler peşinden gelmeye başlıyor. “Sen herif mısın lannnnn” diye başlayan. “s…..r lannnnn” diyerek bitmeme fail müstehcen laflar sökün etmeye başlıyor.

Terbiyesizce söylenip basıp gidiyor
Artık kendimi tutamıyorum. Namına anlayacağı dilden cevap yöneltmek zorunda kalıyorum. Arabasını sokağın ortamında durdurduğu amacıyla arkada duran diğer araba sahipleri tasalı oluyorlar. Başımıza üşüşenler de araya giriyorlar. beraber delikanlılık taslayıp hariç çıkmaya yelteniyor. Elbette inmiyor. Eş vakit kaybetmeden cüssesinden ibaret olunca yiğitlik gösterileri da sırıtmaya başlıyor. Neyse, edepsizcesine söylenip basıp gidiyor.

Faşizmin sözüm ona sol kisvesine bürünmüş artistik yüzü…
Işte böyle dostlar…  Bu ülkenin sokaklarında faşizmin bittabi uzunluk attığının resmi değil dahi nedir bu? Faşizmin göl ayağı sesleridir bu. Bu ülkenin sanki sol kimliğiyle tanınmış tıpkı artisti hakeza yaparsa Ogün Samast ’lar neyi elbette yaparlar tıpkı düşününüz! Faşizmin sözüm ona sol kisvesine bürülü sanatlı yüzü…

Laikliğin ve cumhuriyetin düşmanıymışım ego
Tarık Akan gibilerine soracak olursanız herkesten haddinden fazla onlar faşizme karşıdırlar. Evet bu yaptıkları ne? Bu tahammülsüzlük ve saldırganlık neyin ifadesidir? Kendileri kadar düşünmeyen herkesi “imha edilmesi gereken başka” kadar gören bu anlayışın adı faşizm değilse nedir yâran söyler misiniz?

Laikliğin ve cumhuriyetin düşmanıymışım ben…
Haydi ordan! Sen ne anlarsın laiklikten ve cumhuriyetten…. Ego demokratik laiklikten ve cumhuriyetten yana olduğumu yazıp söylemekten dili yorulan biriyim. Hangi laiklikle tıpkı sorunum var, ne üstelik cumhuriyetle… Ama demokratik sıfır bir laiklik anlayışını birlikte cumhuriyet anlayışını dahi elimin tersiyle itiyorum. Benim üzere cumhuriyetin kendisinden çokça demokratik özü önemlidir. İran ’dahi de adı cumhuriyet olan ayrımsız kefaret var. Tarık Cari gibiler takkadak ve yalnızca cumhuriyetperver iseler eğer, İran ’daki yahut Libya ’daki Cumhuriyeti da savunurlar mı acep?

Atatürk düşmanıymışım ben…
Hadi ordan! İdeolojik benzeri cemaat mensubuyla ona buna bağnazca patlatılmak yerine oturup okuyacaksın koca akıllı… Kendini ideolojik dogmaların esiri kılmayacaksın… Bilimsellik ve çağcıllık diyorsan, ana buna uygun düşünüp yaşayacaksın… Ilavesi ve en önemlisi, çağdaşlığın yemeden içmeden Taksim barlarında/kafelerinde sarrafiye çekmekten ibaret olmadığını de sakın unutmayacaksın…

Kemalist olmamak genişlik bir iki Kemalist almak büyüklüğünde benzeri haktır
Tarihte ayrımlı Mustafa Kemallerin var olduğunu nakletmek ve Atatürk döneminin yanlışlarını kritik etmek niçin Atatürk düşmanlığı olsun? Kemalist olmamak sunu az Atatürkçü doğmak kadar aynı haktır. Demokratik bire bir Cumhuriyette vatandaşların hangi Atatürkçü kalkmak, ne laik veya Cumhuriyetperver koyulmak kadar bir mecburiyetleri yoktur.

Bu satırların yazarı kendini Kemalist olarak tanımlamadığı üzere anti-Atatürkçü olarak dahi tanımlamayan biridir. Bunun ne derk geldiğini Tarık Cari gibiler anlayamaz.

Mehmet Metiner /Film Yıldızı

Bir Cevap Yazın