Tatsyana Tsvikeviç:

Millet’ten Başak Çokan’ın röportajı…

– Türkiye ’ye vürut hikâyen nedir?

Polonya güzeli seçildiğim yarışmada jürideki ayrımsız Türk menajer beni iş amacıyla 1998 ’bile Türkiye ’ye davet etti. Geçmiş işimi İzmit Fuarı ’na katılarak yaptım. Bilahare işler gelmeye başladı. Derken düzencilik teklifleri geldi. Fakat Türkçem haddinden fazla ferah olmadığı için cesurluk edemedim ve Türkçemi geliştirdim. “Rus Elkızı”  filmi ile oyunculuğa aşama attım.

-Kısaca 16 yıldır İstanbul ’dasın. Çıktı burayı kişi ülken kabil görüyor musun?

Tamam, Türkiye ’yi memleketim kabil görüyorum. Doğduğum büyüdüğüm Polonya ’evet ecnebi gibi oldum. Arkadaşlarım, “Imdi Tatiana bize yabancı geliyor” diyor. Türkiye ’nin suyundan mı huyundan mı bilmiyorum amma pir Türkleştim.

Önceki geldiğimde bittabi haddinden fazla yabancılık çektim. Çevirgeç bilmiyorum. Kendimi tabir edemiyorum. Onun dışında kolay adapte oldum. Türkler konuşurken cisim dilini çokça çok kullanıyor. Polonyalılar ise elan sakin. Ego birlikte bu özelliği aldım. Çıktı ben birlikte alevlenmiş konuşuyorum.

-Podyumda yer aldığın geçmiş yıllar gelişim üzerine ağırlık yaşadın mı?

1999 ’üstelik mankenliğin arz güzel zamanlarıydı. Ancak bağımlı kim lüzum istemez galiba tıpkısı gruplaşma vardı. Sürekli işleri birbirlerine paslıyorlardı. Bakir birisi gelince anında kabul etmiyorlar. Gittikçe beni tanıyınca karakterimi görünce disiplinimi kabullendiler. Ancak ego aşkın mankenlik yapmadım. Mankenlik benim üzere ikinci plandaydı. Çünkü ego laf mezunuyum bu yüzden hayalim mebzul tıpkı aktör olmaktı.

Bu nedenle yüzden Türkçemi düzeltir düzeltmez kendimi setlerde buldum. Çalıştığım müddet içerisinde katiyen hangi küme çalışanları ne da oyuncularla tıpkısı sav yaşamadım. Çünkü çokça disiplinli ve saygılıydım. İşime katlanılamaz tıpkı düşkünlüğüm vardı. O dönemler ecnebi uyruklu fazla aktör seçeneği olmadığı için ben çok aşkın gelişim alıyordum.

-Bundan sonrası amacıyla ne düşünüyorsun. Temsil hiç örtünmeyi planladın mı?

Öncelikle umreye gezmek istiyorum. Fakat bekinmek üzere benzeri şeyim namevcut. Lazım kapanırsın lazım kapanmazsın. Bu kadarını planlamadım.

-Âşık olunca kuşkusuz aynı Tatiana çıkıyor ortaya?

Amor sokakta yürürken yüzümde tebessüme, midemde gayritabii hislere faktör oluyor. Incitici ve korkunç tıpkı arada. Ama âşık Tatiana maatteessüf çok aşkın özveren oluyor. Karşımdaki insanı onurlandırmak amacıyla elimden gelenin fazlasını yapıyorum. Neredeyse hayatımın ayrıksı kısmını vurdumduymaz plana atıyorum. Aha bu yer nazik hatam.

Maalesef bunu sınama kazanarak öğrendim ve sunu azından farkına vardım. Ve bundan sonra karşımdaki insana önceki günden iri aynı bağlılaşım göstermeyeceğim onun hatalarını görmemezlikten gelmeyeceğim. Ve bana ne kadar sevgi kaçınmak gösteriyorsa ego de ona ayrımsız ölçüde bedel vereceğim.

-Bu konularda canın haddinden fazla acıdığı için mi şikâyetçisin bizatihi?

Bugüne büyüklüğünde bütün etraflı vadeli ilişkiler yaşadım. Evvel ilkin biraz birlikte gâh şeyleri kontrolsüz yaşıyorum. Karşımdaki insanın karakterindeki pürüzleri göremiyorum. Doğrusu geçmiş başlarda ecnebi uyruklusun diye niteleyerek rical seni abat buluyor. Ancak tanıdıkça hangi kadar sert kafalı olduğumu görüyor.

Bir Vakitler artık yaşardım amma şükürler olsun bu önyargı kalmadı. Aksiyon üzerine değil fakat Türk erkeklerinden amor hayatımda çokça çektim. Veriş konusunda yüreğim acıdığı amacıyla artık karşımdaki bana ayrımsız husus hissettirsin, benim için savaş etsin istiyorum. Zira ilişkilerde seçkin şeyi bütün ego yapıyorum. Halk Ozanı olduğum adamı alıp yukarı çıkarıyorum amma zararlı ben oluyorum. Onlara bu adar sahiplenmek çok geliyor.

Imdi aşk üzerine ferasetsiz dikilmek istiyorum. Şu anda yüreğim yandığı amacıyla aşka güvenim, inancım kalmadı. Balaban aynı aşkı yaşamaya başlayınca sonunun dünyaevi olacağını sanıyordum. Ancak ilk ilkin herhangi bir molekül evire çevire giderken bir anda değişiyor, hüsranla bitiyor. Bozukluk hakeza olduğunu anlamıyordum. Imdi biliyorum. Hayatıma giren insanı artık ona bakarak seçeceğim.

-Geleceğe dair hayallerin neler? Ömrünün sonuna büyüklüğünde Türkiye ’bile mi kalacaksın?

Bura benim daha çok ikinci vatanım. Temsil tek devir zatî namına ihsan almadım. Oynadığım filmler aldı amma ego almadım. En mebzul karı aktör ödülünü ahzetmek isterdim. Neticede yabancı tabiiyetli dahi olsam Türküm.

Henüz aşkın meccani sarfiyat yazar uygulamak ve o ödüllerden birini ahzetmek istiyorum. Türkiye ’da yaşamaya elbette devam edeceğim. Artık ayrıksı bir yerde aylamak istemiyorum. Nereye gidersem gideyim bu ülkeyi özlüyorum. Yaşlanınca henüz rahat benzeri yere gitmek istiyorum. Deniz ve yeşilliği olan tıpkı kayran istiyorum. Seki, Fethiye, Antalya ya birlikte Bodrum istiyorum. Ancak ocak kurarsam sonuçta eşimle karar vereceğiz.

– Müslümanlık ’ı seçip Müslüman olman lacerem oldu?

1999 ’bile, Türk vatandaşı oldum. 5 sene önceki da Müslüman oldum. İsterseniz adınızı değiştirin isterseniz kalsın dediler. Ben birlikte “Sedef Hastalığı” ismini aldım ama kimlikte Tatiana kaldı. Şeytanın bacağını kırıp evlenirsem o antlaşma kimliğimi değiştiririm. Adımı Sedef soyadımı dahi eşimin soyadı namına yazdırırım.

-Seni Islam ’e yönlendiren neydi?

Memleketimde fazla dine gidi birisi değildim. Allah ’a inanıyordum ama kilise haddinden fazla giden biri değildim. Yakarış ederdim ama özlük kendime. Tıpkısı ilmek seçmem gerekiyordu. Ya Katolik olacaktım evet de Mütedeyyin.

İstanbul ’daki hayat tarzı, insanların Müslümanlığa müteveccih düşkünlüğü ego bile nikbet uyandırdı. Önce türbelere, camilere gidiyordum. Derken ezan sesi beni çokça etkiledi. Sonraları bir iki yıl araştırdım. Ve aynı özdek fark ettim kim ne ahit camiye gitsem içime dirlik doluyordu. Sakinleştiriyordu ve mutlu oluyordum. Bundan Sonra kendim amacıyla, erinç için neler yapabilirim diyerek araştırarak Dindar olmaya karar verdim.

-Tamam, bu seçimini ailenle paylaşınca tepkileri ne oldu?

Müslüman olmadan evvel annemi arayıp, “Böyle tıpkısı karar verdim. Ne düşünüyorsun?” diyerek sordum. O bile “Ne yaparsan senin arkandayız. Sen kendini elbette rahat hissediyorsan yap” dedi. Yani ailem destekledi. Da benim kararımdan sonraları araştırıp Müslümanlık ’dan etkilenip Mutekit olan beş altı arkadaşım birlikte oldu.

-Türkiye ’dahi seni umutsuzluğa iten yahut bırakıp gitmeyi düşündüren olaylarla karşılaştın mı?

Çok tez pes eden benzeri eş değilim. Çokça hırslı değilim amma benzeri şeyler yapıyorsam sonuna büyüklüğünde yaparım. Yani tamlık tıpkısı Aslan burcuyum. Pes etmedim. Pes gitmek hesabına daha çok çalıştım. Fakat kimi zaman kalkışmak istediğim yerde değilim diyerek üzüldüm. Bugüne kadar sevdiğim projelerde oldum ve hiçbirisinden nadim olmadım.

Çabucak arzu işlerinde başarılı olamadım. Gerçi alın tarafın de sağlam kudretli olduğu söylenemez. Can anlamda takıldım. Bu sebeple gitmek istediğimi oldu.

-Nasıl bire bir erkek seni nikâh masasına gitmeye kandırma edebilir?

Aman aman beklentim olmadı. Genişlik ufak şeylerden bahtiyar olduğum üzere ekstra aynı molekül yapması gerekmiyor. Ufak tıpkı bayram da beni bahtiyar mesabe. O yüzden ego her ant halk ozanı olup gelin olmak istiyorum. Tabi tıpkısı zamanda da karşımdaki erkekle hempa gelmek istiyorum. Çiçek böcek heyecanım gidiyor. Meleke ve bağlılaşım, korku kalıyor. Bana alın erkeğin hürmetli olması lazım. Konuştuğu şeyler canımı acıtmamalı. Anlaşamasak üstelik bana hakaret demez, ezemez.

Fakat hayalimdeki erkeği tarif edemem karşıma çıkınca anlarım. Çıktı çok ayrımsız madde yapmayacağım. Yoruldum, hırpalandım ve duygularım sömürüldü. Acele kalbimi açan birisiyim. Beni çürütmek de çok kıytırık. Kendini tüvana göstermeye çalışsam da içimi o koca gördüğünde hassasiyetimi anlayabiliyor.

Bir Cevap Yazın