Tayfun Atay yazdı:

Cumhuriyet Altını Gazetesi’nden Tayfun Atay’ın bugünkü yazısı…

“Yuva boşaltmak” sözünün mecazen “canına fehmetmek” anlamında dahi kullanılması, Esra Erol fenomeni düşünüldüğünde ne kadar düşündürücü bir kapsam yer etmekte!..

Erol 5 sene çalıştığı ATV ’den 2013 ’te FOX ’a geçerek “değerli yumurtlayan tavukolan evlenme programını (“Esra Erol ’la Evlen Benimle”) 2 yıl orada sürdürüp şimdi gine sakat kanalına döndü.

Birkaç bölüm ilk dolaşıma sokulan tanıtım filminde sınır, bunu “yuvaya bölüm” adına değerlendiriyor. Bu çerçevede dönen reklamın şarkısında de Erol, “Yuvasına döndü yuva yapmaya” diyerek sunma ediliyor. Kulak verelim:

“Yuvasına döndü yuva yapmaya/ Özledik beş altı kaldı buluşmaya/ hafta arası seçkin ahit ATV ’de/ Esra Erol ’de…”

Herhalde bilmeyen kalmamıştır, ATV ile bu “vuslat”ın karşılığı ayda 1 milyon 100 bin lira! Esra Erol bu parayı temas ay alacağı gibi programın yapımcılığını üstlenen eşi Ali Özbir de aynıyla ayda 1 milyon 100 bin lirayı cebine koyacak. Izlence, Türkiye televizyon tarihinin yeryüzü faziletli bütçelisi olma rekorunu birlikte elde etti böylelikle…

Sülale-kayırıcı Özbir ’lerin kazancını “izdivacın bereketi”ni örnekleme önünde bilgi alanlar menfaat mı bilmiyorum; bunu birazdan tartışacağım. Amma buradan monitör sektörümüzde daha çok tıpkısı bakir “dev”in ortaya çıkışına doğru yolun açıldığı yorumu ferah ferah yapılabilir. Esra Erol ’un eşi ile alay malay yükselişi, bana Dünya ’un yükselişini birlikte çağrıştırıyor az buçuk…

Antrparantez tıpkısı mesafe Esra ’nın programı için TV 8 ’le inikat uğrunda lakırtı mahiyetinde haberler üstelik çıkmıştı. Acı sıfır yerden esrar çıkmaz mı? Ihtimal Dünya, aynıyla kendisi gibi, yapımcılıktan monitör sahipliğine akıllıcasına gidebilecek aynı rakip yükselişi öngörüp bir şekilde “absorbe etmek” istemiş midir, ne dersiniz?!

Tabiatıyla bunlar, bizim şekerli spekülasyonlarımız. Ama spekülasyonu bırakıp ara sıra konkre değerlendirmelerde gezmek icabında denilebilir kim benzeri teehhül programından bir “tezevvüç şirketi”hangi akilane gidişe şahit oluyoruz Esra Erol ’un muhterem “zevc”i Yüce Özbir ’le birlikte sergilediği ticari performansta. Ve evlenme şirketi tabirimiz, bize 1998 ’birlikte kaybettiğimiz Bekir Talih ’ın yükte hafif pahada ağırbaşlı öykü kitabı “Dünyaevi Şirketi”ni yankılıyor.

Elbette Felek ’ın bu kitabı yazdığı yıllarda (1970 ’lerin başı) bambaşka bir acun ve ati arayışı saraka konusuydu. Kayırıcı toplumsallığının iki bayrı ve ezeli kurumu eş ile evliliğin hür-can olma imkânlarının önünü kapadıkları görüşünden hareketle hovarda sorgulandıkları benzeri “zamanın ruhu”, Kader ’ı dahi bunları kölelikle özdeştiren perspektiften yazmaya atıf etmişti. Benzeri çizgideki özge eserinin adı, “Halkalı Kul”, bunu henüz çarpıcı aksettirir.

Yıldız, evliliğe kutsallık atfeden tıpkısı sistemin gerçekte (kazançlı) “esaret” hedeflediğini sav etmekte ve “iştirak” tabirini da bu bağlamda kullanmaktaydı: Dünyaevi, ikiyüzlülüğe sevk fail tıpkı müşareket mantığına sahipti.

Rüzgârların “sol”dan estiği 1960 ’lı ve 70 ’li yıllardan imdi sıvırya “salim”dan estiği 2000 ’ler dünyası ve Türkiye ’sinde evliliğe ait bu görüşlerin çok revaçta olduğu söylenemez. Bugünlerde tutsaklıktan küçümseme fail kip yok ve açık evliliğin kutsallığını tasdik ve tasdik fail bir motivasyonla dolaşan çok…

Çok da tamam işin aslı böyle mi? Meydanda ve özellikle “fon”dahi, yani ekranlarda dünyaevi güzellemeleri/yüceltmeleri yapılırken asıl safiha hangi?..

Metrukiyet oranlarının giderek artışına ve yapılan evliliklerin mefret aynı kısmının da ikinci-üçüncü dünyaevi olmasına bakıldığında evliliklerin esasta dikiş tutmadığı ayan- bildirme ortada. Evlilikler “sağlam” olsa, “benzeri yastıkta kocama”yı vaat etse, azımsanmayacak sayıda koşa sebep benzeri antant ile boşandıklarında çapraz mal-mal talebinde bulunmayacaklarına dair imza atsın?.. Gitmek kim evlilikler ta sunma yeniden boşanma ile muteber!

O yüzden Bekir Kader yaşasaydı önce bakışta “Bu ne evlilik temaşası yahu” diyerek şaşırırdı ihtimal, amma olup bitene henüz yakından baktığında bu el on yıllar öncesinden bugüne söz konusu kurumun esasen adamakıllı çürüdüğü kanaatine üstelik varabilirdi. Birlikte bu çürümenin güle-oynaya, hoplaya-zıplaya tavır edildiğini düşünebilirdi.

Çünkü evlilik, çoğu durumda içtenliksiz beraberliklerin iştirak mantığınca sürdürüldüğü aynı çekicilik olmaktan öte, ipliği pazara çıkma şekilde zenginlerle meşhurlar açısından “hobi”ye, fakir-derviş üzere üstelik zirve örneğini Esra Erol ’la izlediğimiz için “nümayiş”a dönüşmüş durumda. Biz, evliliğin realitesinden uzak, onun “asıl-demonstrasyon”unun içindeyiz. Yani evlilik, üs olmaktan intişar ve yalnız bire bir “soy gösterisi” bundan sonra…

Burada yegâne kaynak şu ki Esra Erol hepimizin “yuvasını yapıyor”.

Tayfun ATAY / Cumhuriyet Altını

Bir Cevap Yazın