Tehlikeli çor için ilginç başvuru!

Yeni Asır’bile düzlük düz habere göre Alzheimer ve Demans Hastaları ve Aileleri Üzere Buluşma ve Enformasyon Merkezi, uluslararası üne topluluk aynı konuğu ağırladı. Gerontoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Melbourn Victoria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Terence Seedsman ve Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Tufan’ı ağırladı. Uzmanlar, Alzheimer ve demans hastalığı ile ilişkin parasız yakınlarına önemli bilgiler verdi.

Mobilite kavramının günce hayattaki önemine ilgi calip Prof. Dr. Seedsman, “Ocak içi düzenlemelerin yaşlının durumuna göre dizayn edilmemesi, sukut yaralanma ve ileriye çevrik problemlere kere açabiliyor. Çoklu merhem kullanımı dahi çokça nazik problem doğuracak durumlardan biri. Hastanın birbiriyle etkileşime giren ilaçları kullanmaması yerine ev bireyleri ve esenlik uzmanlarına nazik fariza düşüyor” dedi.

ÜÇ BELİRTİYE ILGI!

Prof. Dr. Terence Seedsman, iştahsızlık, hızlı ve fazla kilo kaybı, vakayiname halsizlik, hareketlerin yavaşlaması, dengesizlikler, düşmeler ve kaslarda dermansızlık kadar belirtilerden sunma bir iki üçünün tıpkısı arada bulunması durumunda kişinin nasıl incelenmesi gerektiğini belirterek, “Eğer bunlardan üçü varsa, can kırılganlığa ve hassasiyete alışkın demektir. Familya bireylerine aheste bire bir görev düşüyor. Bunaltıcı aynı şekilde gözlemleyerek ve değişimleri izlem ederek, tıbbi ve sosyal önemlerin alınmasını sağlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Havari hekimliğin önemine üstelik ilgi çeken Seedsman, önleyici adımlarla bireyin yaşam biçiminin değiştirilebileceğini ve ileriye çevrilmiş risklerin azaltılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Terence Seedsman “Ihtiyarlık kafamızda yaratığımız tıpkı husus. Fazla kafamıza takmazsak, sevgili dahi yaşamayız. Yaşamınız ayrımsız kutlama olmalı. Bu kutlamayı endişelerle gölgelemeyin” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Tufan ise son yıllarda 50 yaşın altında demans hastalarına rastlandığını belirtti. Tufan, Alzheimer’dan korunmak isteyenlere enteresan aynı öneride bulundu: “Mutlak kazak örün, zira o bir satranç. Düşünüyor ve hafızanızı zorluyorsunuz.”

Bir Cevap Yazın