Telefon dolandırıcısı şebekesi çökertildi!

İHA’da meydan alan habere göre İstanbul ’da vatandaşları arayarak Hayat Sigortası yaptırdıklarını belirten ve bu yöntemle dolandırıcılık yapıldığı ihbarı üstüne polis güçleri ekipleri harekete geçti. Siber Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri marifetiyle başlatılan mesai kapsamında çete üyelerinin Kadıköy ’dahi kurdukları Call Center ofisinden muamele yaptıklarını belirleme edildi. Call Center ’ın İbrahim A., Kaya A., Burak A., ve Ahmet G. marifetiyle kurulduğu belirlendi.

“MALTALIK SİGORTANIZ VAR DIYE DOLANDIRDILAR”

Kurulan Call Center çalışanları vatandaşları arayarak, hayat sigortası yaptırdıklarını ve yapılan hayat sigortasının uzatılması için sonuç gün olduğunu belirttiler. Vatandaşlara sigortalarını çekmek için 800 liralık, fek etmeleri üzere 350 teklik, şayet bozma ücretlerini ödemezlerse üstelik yürütme yoluyla bin 600 lira bitmek zorunda kalacaklarını belirttikleri öğrenildi. yaşam güvencesi yapmadıklarını belirten vatandaşlara ise taharri kayıtlarının bulunduğunu ve 1 yıllık ücretsiz yaşam güvencesi aboneliğini akseptans ettiklerini söyledikleri ortaya daha çok.

Dolandırıcıların oyununa gelen gâh vatandaşlar maltalik sigortasını göndermek için, bazıları ise güya sahn sigortasını cılk etmek amacıyla cesaret kurnaz bilgilerini çete üyelerine verdiler. Vatandaşların anaç bilgilerini ele geçiren çete üyelerinin Ukrayna ’de düzme şirketler üzerinden mevhum koltuk kiralayarak dolar ve Euro üzerinden yaptıkları tayin edildi.

40 IBRET GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Siber Suçlarla Uğraş Büro Müdürlüğü ekipleri kısaca 2 kamer süren ustalık ve fiziksel takibin peşi sıra Kadıköy ’bile Call Center ’e esbak dominant düzenledi. Baskında aralarında lağım döşemi liderleri İbrahim A., Kaya A., Burak A., Ahmet G. ’nin bile aralarında bulunduğu 40 karanlik gözaltına makbuz. Call Center ’birlikte yapılan aramalarda 51 hard DİSK, çok sayıda flash kanı ve telefon ele geçirildi.

10 MİLYON CILIZ, 10 BİN KIYGIN

Call Center ’dahi ele geçirilen hard disk ve flash bellekleri inceleyen polis güçleri ekipleri, çete üyelerinin 10 binden aşkın vatandaşın iri ve özel bilgilerine kayıtlarına ulaştı. Çete üyelerinin yaptıkları dolandırıcılık yöntemiyle 10 milyon liradan aşkın hastalikli yaptığı belirleme edildi.

BASKIN FÜCCETEN KAMERADA

Gözaltına alınan 40 çirkin sorgulanmak amacıyla Siber Suçlarla Uğraş Yazıhane Müdürlüğü ’ne götürülürken, yeğin hatıra ise polis kamerası vasıtasıyla kaydedildi. Görüntülerde, polis ekiplerinin Call Center ’a girdikleri ve kontrol yaptıkları görülüyor. Call Center çetesinin vatandaşlardan alacakları bilgilerin yazıldığı basamak kağıtlarının ve vatandaşların özel bilgilerin görülmesi dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın