Temas kütle ‘meme kanseri’ değil

Kullanılmamış Asır’bile saha kayran habere bakarak kadınlarda sunma kalın tanıdık kanser türü olan bicik kanseri temas sene dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine bozukluk olduğunu tabir eden Umumi Cerrahi ve Cerrahi Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Ülkemizde herhangi bir 10 kadından 1’i hayatının benzeri döneminde bicik kanseri ile karşı karşıya kalıyar” dedi.

Kansere ilişkin ölümlerde meme başı kanserinin, akciğer kanserinden sonra 2. sırada geldiğini tamlayan Prof. Dr. Nöbet, meme kanserinin yaşla alay malay artma gösterdiğini, 40 yaşından sonradan rastgele kadının yılda aynı defa ahenktar adına meme başı muayenesi ve mamografi yaptırması gerektiğini belirtti. Meme kanserinin erken tanılama ile ağız ağıza tedavi edilebildiğini tamlayan Prof. Dr. Sefer, “Bu nedenle gelişigüzel ay kendiliğinden meme başı kontrolü er teşhis açısından hayati ehemmiyet taşımaktadır. Meme Başı kanseri üstüne yeterli ve makul bilgiye sahip olmak üstelik tedavide muvaffakiyet şansını artıran önemli tıpkı faktördür” dedi.

HER KÜTLE AMANSIZ HASTALIK DEĞİL

– Memede ele gelen kitlelerin yüzde 90’nından fazlasının amansız hastalık değildir. Bunlar genellikle meme başı içinde büyüyen kistler, iyi huylu tümörler kabil veya memenin kendi dokusu kitle üzere bir hal alabilir. bundan sonra regl öncesinde meme başı içyapısı haddinden fazla vahim olduğundan, bu dönemde yapılan meme kontrolleri kitle varlığı düşüncesi oluşturabilir.

– Fibrokistler meme başı içindeki fizyolojik değişimlerdir. Bu nedenle kansere temessül riskleri bile yoktur. Fibrokistik yapıların varlığı sırasında memede kanser gelişebilir fakat etken bu yapılar değildir. Stres, tartı ve yük durumlarında fibrokistlerin sayısı artar ve bu durum gerginliğe defa vasıta. Kafein kullanımı, fazla tuzlu ve yağlı yiyecekler birlikte bu gerginliği tetikler. Fibrokistlerin artışı memede ağrıya sebep evet.

– Fibroadenomun, iyicil bire bir tümördür. Çevresine kapsülü vardır ve çevreye yayılması türlü değildir. Bunda bicik kanseri tekevvün riski, normal meme dokusundan kanser gelişme riski kadardır. Çapı arttıkça riski yüzde 1-2 oranında artar. Fibroadenom, soya tüketimi ve doğum arama hapı kullanımı zımnında bire bir tutar büyüyebilir ancak kanser müspet aynı etkisinin olduğu söylenemez.

ARZ MAJÖR RIZIKO FAKTÖRLERİ

– Meme Başı kanserinde yeryüzü balaban risk faktörünün avrat koyulmak. Kadın cinsiyeti, 100 mezuniyet artmış riski tabir ayar. Menopozdaki kadınlarda riziko elan dahi yüksektir. Östrojen hormonuna maruz kalınan sürede artma olması, meme başı kanseri evolüsyon riskini artırır.

– Bağır bölgesine radyoterapi yapılması ve özellikle 15 yaşından önce otama görmüş olmak mehabetli aynı risk faktörüdür. Yağ içeriği faziletkâr yiyeceklerin uzun mütemadi tüketimi ve rastgele çevrim 1-2 pencere ispirto tüketimi meme kanserinin artışında etkilidir.

KENDİ KENDİNE MEME BAŞI MUAYENESİ AMACIYLA GENIŞLIK UYGUN AHIT

– Kadınlar kendi kendine meme başı muayenesine 20 yaşından sonraları başlamalıdır. 20 gözyaşı ve altındaki genç kadınlarda bicik kanseri riski düşük olduğundan kafa fettan ve paniğe nöbet açıcı etkisi dolayısıyla, kişi kendini meme başı kontrolü önerilmemektedir.

– Meme Başı muayenesi ayırmak amaciyla en ülkü ant, adet döneminin bitiminden 4-5 dolaşma sonraki dönemdir. Ailesinde bicik kanseri öyküsü bulunanlar 26 ve ailesel yerine meme başı kanserine yakalanma oranı yüksek gruplar 32-34 yaşlarında bire bir kez, ahir yıllarda 40 yaşına büyüklüğünde 1-2 yılda tıpkısı mamografi yaptırabilir. 40 yaşından sonraları ise gelişigüzel yıl ahenktar kendisine mamografi yaptırılmalıdır.

– Bir Vakitler, hastaların efdal doz radyasyona maruz kaldığı memul mamografilerde birlikte 30 yıllık parasız takiplerinde, alınan radyasyonun vücut için heybetli seviyede ayrımsız tehlikesi bulunmadığı kanıtlama edilmiştir. Günümüzde kullanılan sayısal mamografi teknolojisi, geçmişe bakarak 10 hatim daha beş altı ışınım içermektedir.

– Kişinin ahenkli mamografi çektirirken ilgi etmesi müstelzim genişlik büyük teferruat, cihazın birinci sınıf ve dimdik tıpkısı kaynak vermesidir. Zira dar ve bozuk görüntü, memedeki haddinden fazla makro bire bir tümörün atlanmasına sebep cins. Bicik kanserinin erken tanısında çokça büyük ayrımsız payı olan mamografik bulgular bereketli kalitede filmlerle daha net bir şekilde seçilmektedir. Ayrıca meme başı dokusundaki değişimler kanserleşmeden evvel sayısal mamografiler sebebiyle yakalanabilir.

– Meme kanseri ameliyatlarında günümüzde, sökel tıbbi açıdan uygunsa ve riziko faktörü yoksa meme koruyucu cerrahi uygulanmaktadır. Hastanın memesinin alınması yerinde ise ikinci yıldan sonra bazen riziko faktörleri ortadan kalktığında eskimemiş bicik yapılabilmektedir.

– Meme kanseri nedeniyle memenin kaybedilmemesi evet birlikte henüz sonradan baştan ayrımsız memeye erbap olunması hastayı psikolojik açıdan rahatlatarak, içtimai gönül adaptasyonunu daha yalın kat sağlamasına apotr olmakta ve tedavi başarısını artırmaktadır. Sonuç yıllarda, memesi içerlemek zorunda olan hastalara kap yardımcı mastektomi ve derhâl ardından üstelik rekonstrüksiyon yapılmaktadır.

– ‘Genç hastalarda meme korunur, yaşlı hastalarda meme başı alınır’ görüşü banko akla yatkın değildir. Bicik, rastgele yaşta karı amaciyla eke bire bir objedir. Nemli hastaların memesi alınacak diye tıpkısı duraç evet birlikte böyle tıpkı ufuk yoktur. Uygunsa tümörünün evresi, şekli, biçimi ve yaygınlığına bakılarak 70-80 yaşındaki tıpkı kadının memesi da korunabilir. Hastanın memesinin alınmasını istememesi ve meme havari cerrahiyi tercih etmesi gereklidir. Bu hastanın sunu temel hakkı ve tercihidir. Bu durumda doktorun rüçhan olarak meme havari cerrahiyi düşünmesi gerekir. Kanserin tıpkı bölgede olması gerekir. Memedeki tümörün bile çokça büyük olmaması, bicik büyüklüğü ile kanserin orantısının bulunması gerekir.

– Kanser şişman meme başı küçükse memenin hep alınmalıdır. Payanda şeş metastazları meme başı havari cerrahi yapılmasını engellemez.

MEME NE DURUMLARDA ALINIR?

– Meme içinde çok tümörleri kâin, memenin birçok noktasında bir anda başlamış kanseri olan hastalarda meme apotr cerrahiler yapmak olabilir değildir. Bu durumda memenin katiyetle alınması gerekir.

– Hastanın mamografisinde koskocaman ve kötü kireçlenmeleri varsa meme başı kanserinin bir nice odakta başlamasına neden olacağı düşünülüyorsa, bu hastaların memesinin alınması planlanmalıdır.

– Daha önceki ahşa duvarına ışın tedavisi yapılan hastalarda, bicik yardımcı operasyon sonrası yeniden radyoterapi yapılması gerektiği için, bu hastalara mastektomi uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın