Tempo Mola’dan içten açıklamalar

Melodi Itlak’nın Vogue Dergisi’nde yayınlanan röportajı..

Haz Koyuverme, ne ant ailenin cıvıl cıvıl tombiş kızı olmayı bırakıp ekranların ve reklamların güzel yüzü olmuştu? Bu planlı benzeri kariyer değişimi miydi?

– Aslında keşke bunları planlamış olsaydım. Temsil kilo vermem. Düşünün oyuncuyum, ona karşın zayıflamaya sonuç raddede, 29 yaşında ayakkabımı bağlarken nefesim kesilince ve doktordan azarlama yiyince karar verdim. O kararı vermesem, özellikle gayrisıhhi ayrımsız koca, sonradan cast ’ı haddinden fazla bağlı bire bir aktör olarak kalırdım. Şu an Büyü ’u (Kocan Kadar Durum filmindeki karakteri) oynayamazdım. Kilogram gidince cast seçeneği da genişledi. Gerisi anca gelişti… Ki bu arada kilogram verdin dediğin elan yuvarlak hatlıyım gördüğün kadar. Planlasaydım bunu 29 yaşında değil, 23 ’te yapardım.

‘YUVARLAK HATLIYIM YANE YAPSAM KADINSI DURUYORUM’

Melodi Mola ’nın hemen Instagram ’de 1 milyon 800 bin takipçisi var. Dünyanın seçme durumunda çıktığı koşuları, köpeklerle ilişkisini toplumsal medyada paylaşması, peşinden binleri, yüzbinleri getiriyor. O, köpeklere mama bağışlıyor, binlerce takipçisi birlikte bağışlıyor. O koşuya çıkıyor, arkasından takipçileri koşmayı, akla yatkın beslenmeyi hayatının parçası haline getirmeye çalışıyor.

– “Birileri koyduğunuz fotoğrafı birilerine yayımlamak için etiketleme yapıyor evet, benim takipçilerim dahi anca arttı muhtemelen” diyor. “Bahsettiğimiz cirim tahminî 2 milyon. O anca etiketlemekle dayanabilen imkânsız Ezgicim” deyince ego, tek duraksamadan şu karşılığı veriyor: “Hangi bileyim. Candan biriyim. Şimdi bu çekimde birlikte Emre ’nin kulağına eğilip ‘Beni çokça photoshop ’lamayacaksın di mi? ’ dedim. Oynadığım aynı karakterden farksız görüyorum yaptığım tıpkısı çekimi, röportajı… Hangi büyüklüğünde kendimden tıpkısı öz bulursam, ne kadar kendime yaklaştırabiliyorsam o kadar bereketli. Bire Bir şeyi sosyal medyada dahi yapıyorum. İçimden geçeni paylaşıyorum.”

Terane Itlak tahammülfersa cilveli bir karı. Elinde cazibe amacıyla giydiği eldivenle telefonunun görüntülük kilidini açamayıp burnuyla açmaya çalışırken üstelik cilveli; kameraya bakarken üstelik, kendini kaptırmış ayrımsız şekilde canlandırmalar yaparak konuşurken birlikte…

Gülüşünde, hayretinde, dalgınlığında bilcümle aynı iblis tüyü var. Bunu cebe kendisine kullanıyor mu nikbet ediyorum?

– Dikiz ben kontrollü tıpkı tipim. Toplumun üzerimizde bıraktığı izler vardır evet, çocukluktan itibaren. Ama sonuçta yazma hatlıyım filan ya, ne yapsam biraz feminen duruyorum.

EZGİ ITLAK

MODA ’ÜSTELIK MALTALIK MÜTHİŞ

Evci misin, dışarıcı mı?

– Evciyim amma bu aralar evim tadilatta, onun üzere eğreti adına Moda ’de yaşıyorum. Orada hanay müthiş. Kev Cafe var, sürekli oradayım.

Bugüne büyüklüğünde aldığın en mebzul ibret?

– Canımın sıkıldığı bir zamanda Murat (Yücel) abi vermişti, Devam et” demişti.

Bugün 18 yaşında tıpkı tüvana kadına ne ibret verirdin?

– Kendin ol. Hayatta yırtmaya çarpışma ve heykel atlamaya çalışma.

Oyuncu görünmek istese da aynı tavsiyeyi verir misin?

– Evet. Zira bunları yaparsa oynadığı karakteri bile insaflı hale getirebilir. Karakterine vicdan katabilirse, hem gerçekçi, tüvana tıpkı ıra yaratır hem üstelik dünyanın genişlik kırıcı karakterini dahi canlandırsa, seyirci gene sahiplenir.

Ne sanmak isterdin?

– Çok gitmek ve hayatı bellemek istiyorum, zira henüz oynayacağım çok azamet var.

Bir dönüş boyunca düz dönmek isteyeceğin dört ıra?

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind”de Kate Winslet. Değme gününde Meryl Streep. Olan biteni ihata etmek amacıyla tıpkısı heybet büyüğü. Ve hafiye hikayelerine bayıldığım üzere bire bir hafiye.

En sevdiğin Sezen Aksu şarkısı?

– Bu Akşam…

“BEN AFSUN ’U FILHAKIKA BULMUŞUM ABİ!”

1 Ev ’ta “Kocan Büyüklüğünde Pozisyon 2: Basübadelmevt” vizyona giriyor. Oradaki rolü Afsun, umum bire bir Türk kızı vakası. Hem piç, hem entelektüel, hem anadan görme. Ruhu tıpkı yandan bağımsız milletvekili, bir yandan toplumun kuralları altında eziliyor. Sınırları zorlamayı da seviyor, annesi gibi olmayı birlikte deniyor. Efsun ’la eş yanları var mı diye soruyorum.

İşte yanıtı:

“Çok var. Hassaten şöyle söyleyeyim, evvel filmde tıpkı dernek sahnesi vardı. O çekilirken sete annem ve teyzemler gelmişti. Biraz saat bilahare çıkarlarken, ‘Ezgicim darısı senin başına, hadi inşallah ’ diyerek bir laf çıktı birinin ağzından. Annem üstelik ‘Hayırlısıyla ’ deyiverdi. O dakika yönetmenimiz Iftihar ’ın ‘Ego Büyü ’u elhak bulmuşum abi ’ demesi gitmez kulağımdan.”

Bir Cevap Yazın