Ten kanserinde erken teşhisin önemi!..

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Bilirkişi Dr. Lütfiye Sürücü, kap kanseri açısından benlerin iki yönden ehemmiyet taşıdıklarını belirterek, “Melanom türü deri kanserleri önceki evresinde yeni çıkan tıpkı ego gibi algılanabilir. İkinci kendisine bile henüz ilk var olan benlerden ara sıra kap kanserleri gelişebilir. Deriye damga veren hücrelerin kanseri olan ‘melanom’ ten kanserleri süresince arz gösterişli seyirli olanı ve mecmu amansız hastalık türleri beyninde artışı yeryüzü hızlı olanıdır” dedi.

Böylesine kocaman bire bir hastalığın er teşhis ile mecmu tedavisinin kabil olduğunu anlatan Güdücü, şöyle konuştu: “Melanom hastalarının yarıdan henüz bir iki kısmında, hastalık sakat bire bir ego üzerinde gelişir. Sakat bire bir benin vasıf değiştirmesi, büyüklüğünün artması, üstünde kabarıklık, nezif olması evet de kötü açılması melanom amacıyla işaret olanaklı. Bunun birlikte bakir ben oluşumunun hayatın geçmiş 30 yılında gerçekleştiği unutulmamalı; bu nedenle 35 yaşından sonraları sâdır bakir benler önemsenmelidir.”

50 GÖZYAŞI ÜZERINDE TÜMCE DERI MUAYENESİ OLMALI

Dr. Güdücü, bütün kanserlerde olduğu üzere deri kanserinde dahi erken tanının haddinden fazla makro olduğunu kaydederek şunları söyledi: ”Er teşhis amacıyla yıpranmamış ben çıkıp çıkmadığı, sakat benlerde fark olup olmadığına ilgi edilmelidir. Sakat benlerde görülen bakışımsızlık, benlerin kenarlarında ahenksizlik, keyfiyet değişikliği, ben çapının 6mm’den büyük olması, kaşınma, nezif, ağrıma, üstünde biberli açılması kabilinden değişikliklerin görülmesi yerinde cildiye uzmanına başvurulmalıdır. 50 yaşın üzerinde olanlar, vücudunda 50 üstünde ben olanlar, ailesinde melanom öyküsü bulunanlar, henüz evvel melanom geçirmiş olanlar evet dahi sair türde cilt kanseri geçirenler yılda bire bir misil kap muayenesi olmalıdır.”

VÜCUDUNUZDA BULUNAN BENLERİ TANIYIN

Vücuttaki benlerin yerlerinin bilinmesi, yapılarının tanınmasının yetişkin olduğunu tabir eden Memorial Antalya Hastanesi Cildiye Bölümü’nden Bilirkişi Dr. Lütfiye Güdücü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun üzere düz ve yapılarını tanıyana büyüklüğünde haftada benzeri nöbet henüz bilahare ise 1-2 kamer aralarla yalnız başına ben muayenesi yapılmalıdır. Ongun aydınlanan aynı odada, bire bir boy aynası ve tıpkı el aynası yardımı ile yeni sâdır benlerin olup olmadığına ve sakat benlerdeki değişikliklere ilgi edilmelidir. Üst, bölgelere ayrılarak incelenmelidir. Kavşak içi, kulak içi ve arkası, dayak şeş, inç araları kabil bölgeler unutulmamalıdır. Ense ve bacakların dip kısmı için umum aynasının yardımına başvurulmalıdır. Saç dipleri amacıyla karı bireylerinden müzaheret alınabilir. Elan sonraki muayenelere öncül olması itibarıyla benzeri şema üzerine işaretlemeler yapılabilir”

SAYISAL DERMATOSKOPİ CİHAZI İLE BENLERİNİZ MERCEK ALTINDA

Muayenede cildiye uzmanının genel kendisine cümle benleri değerlendirdikten bilahare dermatoskopi adı verilen cilt satıh mikroskobisi ile kaknem benleri teferruatlı namına incelediğini anlatan Dr. Çoban, “Dijital dermatoskopi kap satıh mikroskobisidir. Benlerin 20-70 intaç büyüklüğünde büyütülerek alınan görüntüsünün faziletli çözünürlüklü bire bir bilgisayar içre değerlendirilmesini sağlar. Bu görüntüler arşivlenir ve her kontrolde çarkıt ve yıpranmamış görüntüyü kıyasen bakir oluşan bire bir beni veya sakat aynı bendeki değişikliği strateji ederek melanomun er tanısı türlü olmaktadır” dedi.

Bir Cevap Yazın