Teröre cebin Hak Dini ittifakı kuruldu

Hürriyet’ten Misyon Ergan’ın haberine bakarak Suudi Arabistan, teröre karşı cenk etmek üzere Türkiye, Katar, Filistin, Akdarı, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Tunus, Ürdün ve Fas ’ın de dahil olduğu bakir tıpkısı askeri koalisyonun kurulduğunu açıkladı. ‘Teröre cebin Islamlık İttifakı ’ ünlü koalisyonda Zenci ülkeleri dışında Afrika ’dan, Asya ’dan ülkeler birlikte var. Mecmu ülkeler bir zamanda Cidde merkezli Hak Dini İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi.

Koalisyonu, Suudi Kralı ’nın oğlu ve 2 numaralı veliaht olan Suudi Defans Bakanı Prens Muhammed bin Selman, Riyad ’bile tıpkısı matbuat toplantısıyla duyurdu. Vekil, mart ayından beri hava saldırıları düzenledikleri Yemen ’dahi ateşkesi açıkladıkları, İsviçre ’da görüşmelerin başladığı dönem yaptı.

Koalisyon Hükûmeti ülkelerinin bayraklarının uğrunda mütekellim Selman, koalisyonun elden IŞİD ’le değil yekpare ‘yıldırıcı ’ gruplarla savaşacağını söyleyerek “Koalisyon Hükûmeti, önce Islamiyet dünyasına beis veren demin de uluslararası toplumu büsbütün etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir. Islam dünyasının mütehammil çokça kısmında terörle savaş çabalarını yedirmek ve eş güdümlü almak üzere Riyad ’dahi tıpkısı cerrahi müdahale merkezi olacak. Suriye ve Irak ’taki operasyonlarla arsıulusal tıpkısı eş güdüm olacak. Operasyonları, bu iki ülkedeki meşru yönetim ve uluslararası toplumla eş güdümlü olmadan yapamayız” dedi.

MERKEZ RİYAD

Terörle mücadele kapsamında Irak, Suriye, Libya, Akdarı ve Afganistan ’dahi düzenlenecek operasyonlar, Suudi Arabistan ’ın başkenti Riyad ’da kurulacak merkezden yönetilecek. Yetkililer, oluşturulacak ittifakın çeri sayısı ve hangi ülkeden hangi boyutta katılma olacağına dayalı detayların önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda belirlenebileceğini söylediler. 

Suudi Dışişleri Bakanı Adaletli Halk-Cubeyr, Paris ’te yaptığı açıklamada terörle savaşım ittifakının duyu paylaşımı yapayacağını, eğit-donat desteği vereceği, gerekirse IŞİD ’e alın savaşa korkulu yollayacağını söyledi. 

Suudi mehabet ajansı SPA ’de ortak açıklamada koalisyonun, ‘şekli, mezhebi ve ismi hangi olursa olsun yeryüzünde kundak ve fesat çıkaran, insanları tehlikeli ve öldüren silahlı yıldırı örgütlerine karşı oluşturulduğu ’ belirtildi.

İŞTE İTTİFAKTA VADI ALAN ÜLKELER

“S. Arabistan, Ürdün, Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Tekrar, Filistin, Komorlar Federal Müslümanlık Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Rengi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Finansal, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen.”

KÖLE ’DEN DESTEK, RUSYA BEKLEMEDE

MEMLUK Defans Bakanı Ashton Carter, Suudi Arabistan merkezli yeni oluşturulan askeri ittifakla ilişik “Bu koalisyon hükûmeti açısından Suudi Arabistan ’ın planında hangi olduğu konusunda daha fazlasını hıfzetmek istiyoruz. Ancak umumi kendisine bizim Sünni Fellah ülkelerinin IŞİD ’e cebin elan aşkın mücadelede henüz aşkın katkı yerine tıpkı süredir kâm ettiğimiz şeylerle ahenkli görünüyor” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD karşıtlarının organize olmasından sevinme duyacaklarını belirterek “Fakat Viyana görüşmelerinin benzeri parçası olarak IŞİD ’e alın savaşçı kamu ülkelerin İran ve Çin dahil koalisyonda olması gerekiyor” yorumunda bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Aşırılıkla mücadelede aheste birliği yapılmasını müspet değerlendiriyoruz amma ittifakın amacını ve katılımcılarını çözümleme etmemiz gerek” dedi.

Hak Dini İşbirliği Teşkilatı, 34 Hak Dini ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını kıvançla karşıladı.

Suriye Sedir Başkanı Halid Abud, Riyad ’ın zahir terörü desteklediğini ve bu nedenle bu ittifakın aylak kalacağını belirtti.

DAVUTOĞLU: ‘DOĞRU YÖNDE ATILMIŞ AYNI ADIM’

Türkiye koalisyonda benzeri zamanda NATO müttefiki olan tek talih. Başvekil Davutoğlu üstelik Türkiye ’nin koalisyona katılımını doğruladı. Davutoğlu, geçmiş Bulgaristan ’a hareketinden önce konuyla ilişik soruya, “Suudi Arabistan ’dan böyle tıpkısı güruh, geniş şümullü birliktelik amacıyla tıpkı çağırma geldiğinde, müspet baktığımızı söyledik. Teröre karşı Islam ülkelerinin gelişigüzel tıpkısı ses vermeleri, terörle İslamı özdeşleştirme çabası ortamında olanlara verilecek yeryüzü mebzul cevaptır. Islamiyet ülkeleri beyninde yürütülen bu çabalama akilane yönde atılmış tıpkı adımdır” yanıtını verdi. Davutoğlu, Türkiye ’nin bu ittifaka ne boyutta katkı verebileceğine dair ayrıntıya ise girmedi.

İRAN, IRAK VE SURİYE BULUNMAYAN

Koalisyonda Sünni ülkelerin ağırlığı dikkat çekerken IŞİD ’mağara şişman topraklar ele geçirdiği Irak ve Suriye dahil değil. Suudi Arabistan ’ın bölgedeki genişlik büyük rakibi Şii İran dahi koalisyonda namevcut. Afganistan üstelik öyle. Suriye ’de muhalifleri destekleyip cebe yardımı eden S. Arabistan, geçen yıl Körfez ülkeleriyle birlikte MEMLUK liderliğindeki koalisyona katılarak Suriye ’dahi IŞİD ’e karşı çekicilik saldırıları düzenlemeye başlamıştı.

Suriye Mehabet Başkanı Esad ’ın gitmesinde ısrarcı olmaya devam eden, İran ve Suriye marifetiyle yıldırıcı grupları desteklemekle suçlanan Suudi Arabistan, güzeşte hafta Riyad ’bile Suriyeli muhalifler arasında görüşmelere sülale sahipliği yaptı. Analistler koalisyonun aktif olup olmayacağını konuşmak amacıyla erken olduğunu, Riyad ’ın bölgedeki liderlik rolünü kazanma hedefinde olduğunu söylüyor.

Avrupa Dış Ilişkiler Konseyi ’nden Koca Baron, “Hangi olursa olsun koalisyon kurulması güçlü sembolik tıpkı pres. Açıklama gâh açılardan aynı sürpriz olsa birlikte Suudi Kralı Selman ve oğlunun elan şişman ve agresif politikasıyla örtüşüyor” dedi.

ÖZEL IRTIBAT YOLLAYABİLİRİZ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel umum-Cubeyir, Suudi Arabistan, Şimendifer, Birleşik Fellah Emirlikleri ve Bahreyn ’in Suriye ’ye IŞİD ’e karşı savaşmaları için özel kuvvetler gönderebileceğini söyledi. Cubeyir, laf hakkındaki görüşmelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi. 

Bir Cevap Yazın