Teröre inat 110 kesin!..

Habertürk’ten Ahmet Yukuş’un haberine göre bu öğrenciler arasındaki Şakir Arınmış ve Dicle Tiken ise mihman oldukları okulda girdikleri Asıl Eğitimden Ortaöğretime Intikal (TEOG) sınavında büyük muvaffakiyet elde etti. Cebe ve bomba sesleri altında girdikleri TEOG sınavında, 8. derslik öğrencisi Şakir Arınmış 120 sorudan 110; Dicle Tiken ise 105 kemiksiz çıkararak adeta şaşırtıcı yarattı. Şakir ve Dicle ’nin hayalleri tababet okuyup hekim kalkışmak.

ÇATIŞMAYA GÖRE ÖĞÜT PROGRAMI

Ekol Müdür Muavini İbrahim Eken, öğrencilerin pres şartlarda aldığı başarının 120 kesin düzeyinde olduğunu söyledi. 2 öğrencinin de ailesinin maddesel sıkıntılar yaşadığına ilgi calip Eken, “Buradaki durumdan öğreciler ağır şekilde etkilendi amma iri sükse kazandılar. Uğur İlçesi ’nde, kaba olmadan öğrencileri eve göndermemiz gerekiyor. Bu yüzden ibret programını değiştirip bili, Türki ve matematik derslerini geçmiş saatlere aldık” dedi.

‘TRAP VE BARİKATLAR ARASINDA OKULA GEZMEK BASKI ’

Hekim atılmak talip Dicle Tiken ’in 4 kardeşi var. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cemal Yılmayan Mahallesi ’ndeki evlerinden, Şehitlik semtindeki ablasına taşınmışlar. Okula gitmek için değme aktarılma 10 km yürüyor. Ailesiyle gelişigüzel evde 4 devir patırtı ortasında kaldıklarını söyleyen Dicle şunları söylüyor:

“Sınava silah seslerinin, patlamaların ortasında çalışıyordum. Trap ve barikatlar beyninde okula gidip gelmek el oluyordu. Okula giderken silahlı kişileri görünce psikolojimiz bozuluyordu ve bu uzanım dersten soğutuyordu. TEOG sınavına gireceğim sırada olayların yaşanması üstelik zoruma gitti. Daha çok kesin yapmayı planlıyordum ama cebe sesleri beni engelledi. 120 açık yapamadığım üzere bilcümle planlarım allak bullak oldu…”

‘HEDEFLERİMİZE YAYILMAK ÜZERE ÇATIŞMALAR BİTMELİ ’

Şakir Arınmış, yıldırı ve patlamalara rağmen öğretmenlerinin desteği ile okula motive olmuş. Babasının çoban olduğunu ve sonuç 2 ayda 2 yol familya hâllenmek zorunda kaldıklarını anlatan Şakir, umum nokta alamadığına üzülüyor. Şakir, koşullar hakeza olmasa elan gani sonuç alabileceğini söylüyor:

“Aynı müddet durmak zorunda kaldık, konuk yerine gittiğimiz okulda bile 1 kamer sağlıklı ibret yapamadık. Pres şartlarda 110 kesin soru yaptım. Hekim koyulmak istiyorum. Hedefimi gerçekleştirmem üzere arbede ortamının serencam bulması geçişsiz.”

Bir Cevap Yazın