Teşvikiye’den martir cenazesi kalksa terör biter mi?

Maatteessüf yıllardır bağlı olmak zorunda kaldığımız şehit cenazelerinde bilcümle bu manzarayla karşılaşıyoruz ve akıllara icap istemez şu sorular geliyor: “Mehmetçik ’in görev dağıtımında ayrımcılık mı yapılıyor?

Ekonomi, bürokrasi ve siyasetteki karar vericilerin çocukları riskli bölgelerde askeriye yapmıyor mu? Hastalık bilcümle çöllük ailelerin evlatları teröre kurban gidiyor? Teşvikiye ’den bile 10 şehit cenazesi kalksa terör üzere harekete geçilir mi?”

Son günlerde kalan terör olaylarıyla alay malay daha sık dillendirilmeye başlanan bu soruları tartışmaya açtık.

Işte değişik yanıtlar…

‘Zengin çocukları eğitilmiş olduğu için gelişmemiş dönüş yapıyor, alt bölüm namevcut ’

Zor Tümgeneral IHSAN KOLOĞLU:

DIP düzem görevlilerin çocukları da riskli bölgelere gidiyor, kesinlikle hakeza benzeri alt bölüm yok. Alelhusus subay çocuklarının çoğu subay olduğu için çokları şehittir.

Değişik taraftan, kayirici dozaj bürokratların çocukları, vazıh ve kesin söyleyeyim, yüksek tahsil yapmış eşhas. yüksek tahsil işleyen kişiler kısa zaman askerliği tercih ediyorlar.

Kısa çağ askerlik olduğu için ameliyat bölgelerinde fariza yapmıyorlar. Eğitim safhası derken tırı vırı ay geçiyor ve terhis oluyorlar. yükseköğrenim yapmamış olanlar ise on ilkokul ay askeriye yapıyorlar. Mağrip ’bile birlikte görev yapıyor, Gün Doğusu ’de da görev yapıyor. “Bürokratların çocukları oralarda askeriye yapmıyor” yaklaşımı bence falsolu. Burada bir uğraş var, mücadelenin tabiatında martir doğmak de, çorlu başlamak bile, gazi kalkmak birlikte var. Şehit olacak diye mücadeleyi bırakalım diyecek halimiz bulunmayan.

Profesyonel askerliğe bile hangi kadar geçersek geçelim- özen ederseniz şehitlere çoğu birlikte uzmanlardandır bunlar birlikte martir olduğuna bakarak bu kuruntu, yaklaşım falsolu.

‘Eğitimsiz Anadolu çocukları martir oluyor ’

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı VUKUF ÇETİNKAYA:

MEHMET Uca Kışlalı ’nın oğlu Güneydoğu ’de askerliğini yaptı. Benim tanıdığım çeri çocukları da var Güneydoğu ’üstelik askeriye işleyen. Amma şu doğrudur, eğitilmemiş olan Rum çocuklarıdır şehit olanlar. Bu çöp tenekesi eğitim sisteminden kaynaklanıyor. Bir ülkede yetişek düzeyini yükseltmediğiniz sürece teröre alın aynı kamer, iki ay eğitim bilimi görüp bunları dağda operasyona sokarsanız muvaffakiyetli olamazlar. Terör amacıyla bütün partilerin ulusal tıpkı siyasa izlemesi lüzum. Zenginin oğlu ölmüyor, fakirin oğlu ölüyor buyurmak popülist aynı yaklaşımdır. Terör bire bir insanlık suçu, bunun sağcısı, solcusu, dincisi, dinsizi olamaz. Bazı insanlar 1950 ’lere büyüklüğünde gidiyorlar. Sene reşit 2010. Teşvikiye ’den cenaze kalkması çözmez, aynı defa PKK cebe bıraksın. Şartsız zırh bırakmadan terörün çözümü olmaz.

Görevlendirmeler elektronik beyin içinde şifreli yapılıyor ’

Hürriyet Gazetesi Yazarı SAYGI ÖZTÜRK:

GENÇLER askere gitmeden önceki durmaksızın, kilosuna, sporuna, hobisine, fobisine göre evvel gruplandırılıyor. Gelişigüzel özdek elektronik beyin ortamına kaydediliyor. Bunlar ayrılıyor ve kuvvet komutanlıklarına şifreli adına gidiyor. Eşhas özelliklerine göre piyade, tank, bütünüyle kabilinden sınıflara ayrılıyor. Bu isimler henüz sonra yine şifreli adına Milli Defans Bakanlığı ’na geliyor. Güneydoğu ’ya gönderilenlere sayı kendisine baktığınızda yedeksubay sayısının az olduğu görülüyor, darülfünun mezunlarının yüzde 90 ’ı kısa dönem askeriye yapıyor. Zengin çocuğu, formalist çocuğu üzere adlandırılanların çoğunun darülfünun mezunu olduğu göz ardı edilmemeli. Güneydoğu ’ya gidenlerin sayısı izzet adına az olduğu üzere bu çocukların oranı düşük gözükmektedir. Er, nazır çocuğu gönderilmiyor iddiası yanlış. Orada şehit olan siyasetçi yakınları var, biliyorum.

‘Buna varsaymak amacıyla elimizde veri olması gerekir ’

Radikal Gazetesi Yazarı MEHMET ALI KIŞLALI:

BU eleştirileri ben de duyuyorum. Ancak buna inanmak üzere elimizde rakamsal aynı bilgelik olması lazım. “Teşvikiye ’den şehit cenazesi kalkarsa, yıldırı çözülür” gelmek haddinden fazla manasız. Terörün çözümüyle ilgilendiren yıllardır okuyorum, on şeş senedir bu konuyla ilişik ayrımsız kütüphanem oldu. Bunun için ne yapılması gerektiği galiba. Bunları yapmak gerekir.

‘Yoksullar el âlemin çocuğu muamelesi görüyor, bazılarının çocukları korunuyor ’

Film Yıldızı Gazetesi Yazarı MEHMET ALTAN:

‘Bence eleştiriler akıllıca. Saraydakiler ve dışındakiler diye niteleyerek bir alt bölüm var. Ölenlerin bilcümle verimsiz ocak çocukları olduğunu görüyoruz ’ BENCE bu akıllıcasına tıpkı eleştiri. Bakımsız torunlar umum âlemin çocuğumuamelesi görüyor. Bu yavaş birmesele amamesele bunu onun çocuğu, bunun çocuğu haline tefhim etmek adına orduyu aç ağıl getirmekte. Saraydakiler ve dışındakiler diyerek tıpkısı ayrımvar, bu akla yatkın aynı belirleme amamesele çocukların tümünü öldürmemek.

Bazılarının çocukları korunurken henüz hamhalat ailelerin çocuklarını feda ederek siyasa beğenmek isteyen yahut Türkiye ’yi başka benzeri yere giymek isteyenler varsa bu sahi güvenilmez tıpkısı hainlik ki buna analog olaylara rastlıyoruz.

1.5 mahiye eğitimalmış çocuk sınır karakoluna gönderiliyor. Bunun kabul edilirliği olamaz. Antrparantez ölen çocuklarımızın bütün çorak karı çocukları olduğunu görüyoruz. Bu haddinden fazla aşkın dillendirilen benzeri konu. Amma herkesin çocuğu ölmesin konusunun asıl alınması ister. Tıpkı sınıfsalmesele var arasında. Herkesin kişi çoluğunu çocuğunu koruyor olmasından kaynaklanıyor.

Bu kadar yavru ölen çocuk mütevazı ailelerin çocukları olmasa bile bakanların, valilerin, generallerin, patronların çocuğu olsa bire bir şekilde lakayt kalınabilirmi bilmiyorum.

‘Bazılarının bu duygu sancısını anlaması üzere çocuklarının orada askeriye yapması gerekiyor ’

Yeditepe Üni. Millet. İliş. Böl. Öğr. Üy. Yrd. Doç. Dr. TÖZ ARAKON:

TEK kimsenin çocuğunun ölmesini istemiyoruz, bunun varlıklı çöllük ayrımı bulunmayan. Fakat değişmeyen alıcıların, bu konunun ne büyüklüğünde duygusal yaktığını anlayabilmeleri açısından belki da kendilerinin bu riski alıp cephedeki o askerin ailelerinin hissettiklerini hissetmeleri gerekiyor.

Onların çektiği o önsezi sancısını, o korkuyu anlamaları için ihtimal onların dahi çocuklarının oraya gitmesi gerekiyor. Bu sevgili o kadar mufassal süredir ayn ardı edildi ve çocuklar ölmeye bitmeme etti kim, vatandaştan dahi bu yönde tepkiler geliyor.

Amacım popülizm değil, gerçeği ifşa etmek. Bu konuda çözüm üretebilmeleri üzere onların da mı canının yanması gerekiyor?

‘Krema aileler ’ için garibanların ölümü takkadak benzeri istatistik ’

Cezrî Gazetesi Yazarı NURLU ÇİNTAY:

TEŞVİKİYE ’den martir cenazesi kalksa, askerinden gelişim dünyasına, bürokratından siyasetçisine ‘krema ’ aileler bile altını temizledikleri, diploma törenine katıldıkları, ‘cömertlik ’ini görmeyi dört gözle bekledikleri canlarını kaybetse, yönetici sınıfın algısı, tavrı kategorik kim ayrımlı olurdu.
Halbuki demin o büyüklüğünde bile duygudaşlık duymadıkları bu garibanların ölümü onlar için bir cirim, aynı sayımlama…

Tabii şu birlikte var: Tavırları ayrımlı olurdu ama bu ayırt şiddeti, gerilimi engeller miydi, Kürt/PKK sorununa çıkar yol bulmalarını sağlar mıydı, onu bilemeyiz.

Gülin Yıldırımkaya /Gazete Habertürk

Bir Cevap Yazın