TGC: ‘Nefret söyleminden uzak durun’

DHA’da düz düzlük habere göre TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler düzlük aldı:     

“Kamuoyuna yansıyan Başbakan Erdoğan’ın karı gazeteci Amberin Zaman’a yönelik ‘Gazeteci okşayıcı bire bir avrat militan kullanılmış, müstehcen eş, haddini bil haddini’ şeklindeki sözlerinin siyasi töre bilimi açısından olduğu büyüklüğünde, kadını aşağılayıcı karışık ayrımsız tefhim olduğunu göstermek zorundayız.

AKREDİTASYONA HIZ VERİLDİ

Reisicumhur adayı yerine milleti kucaklaması muhtemel Başvekil Erdoğan ve bakanlarının akıbet günlerde kendilerinden sıfır gazetecilere denklik uygulamaya yordam verdikleri de gözlemlenmektedir. Fiilen İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuşmacı olduğu Ankara’daki Anadolu Mektepli Birliği’nin toplantısına davetli olduğu halde Evren Bili Ajansı muhabirleri alınmamıştır.

GAZETECİLERİ MERAM GÖSTERMEKTEN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçkin zamankinden daha çok birlikteliğe ve ulusal barışa ihtiyacı olan Türkiye’nin politikada başlayan ve bazı medya manşetlerine bile sıçrayan nefret söylemleriyle giderek gerginleştiği görülmektedir.

Ulusal barışın sağlanması amacıyla ilkin Başbakan Erdoğan olmak üzere cümle adayları ve siyasetçileri tiksinti söyleminden uzak durmaya, gazetecileri erek göstermekten vazgeçmeye çağırıyoruz.

Etnik ayrımcılığın olmadığı, kadına saygının ön planda olduğu, halkın bilim kabul etme kanallarının tıkanmadığı, savaşın değil barışın yüceltildiği, nefretin değil, sevginin yeşerdiği demokratik Türkiye özlemimizi bire bir kat henüz yineliyoruz”

BASIN KONSEYİ’NDEN DÜZEYLI POLITIKA ÇAĞRISI

BASIN Konseyi’nce yapılan açıklamada, “Başvekil ve Cumhurbaşkanları’nın görevi, gazetecilere ve gazetelere hiza yüklemek değildir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere meydan verildi:

“Aynı göstergeç programında istifham soran gazeteciyi, miting meydanlarında bölüt yuhalatan ve haddini bildirmekle tehdit eden siyasi anlayışı kınıyor, düzeyli siyaset yapmaya çağırıyoruz. Alışkınlık haline getirilen gazetecileri maksat alma ve gazetecilerle matbuat kurumlarına hiza verme çabalarının, ifade, düşünce, basın özgürlüğü ile bağdaşmadığını bir elan hatırlatırız.

Kaldı kim, Başvekil ve Cumhurbaşkanları’nın görevi, gazetecilere ve gazetelere hiza isnat etmek değil, demokrasinin olmazsa olmazı matbuat özgürlüğüne ehil çıkmaktır.

Gazetecilere linç kampanyası başlatmak, demokrasi sınırları dışına çıkmak olur. Seçme atmosferi ve bölgemizde çokça boğuk geçen şu günlerde, siyasilerin tabir özgürlüğüne okkalı olmalarını ve içtenlikle, dostça halkın mecmu kesimlerini kucaklamalarını bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın