TGC ve Matbuat Konseyi Hürriyet’e yapılan saldırıyı kınadı

CİHAN’da saha düz habere göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hürriyet gazetesine yapılan saldırıyı kınadı. Konuyla ilgilendiren yapılan açıklamada, “Matbuat özgürlüğünün olmadığı aynı toplumda demokrasiden laf etmek bile benzer değildir. Reisicumhur’nın ve geçici iktidarın herhangi bir makule sorunun kaynağını gazetecilerde araması sosyal barışın bozulması için güç tıpkısı misil açmıştır.” denildi.

TGC’nin saldırıya ilgilendiren yaptığı izah şöyle: “Düşünceyi rapor özgürlüğünü benimsemekte zorlanan siyasilerin gazeteleri ve gazetecileri daima garaz göstermeleri Türkiye’dahi basın özgürlüğü konusundaki endişeleri anbean büyütmektedir. Son kendisine geçmiş geceleyin yarısı Hürriyet gazetesi uğrunda toplanan benzeri grup tekbir getirerek Hürriyet Gazetesi’ni yıldırma etmiş, taşlı, sopalı saldırıda bulunmuştur.

Gazetecileri ve gazeteleri arkalamak devletin tıpkı başka deyimle iktidarın sorumluluğudur. Matbuat özgürlüğünün olmadığı tıpkısı toplumda demokrasiden laf etmek da tür değildir.

Reisicumhur’nın ve geçici iktidarın rastgele cins sorunun kaynağını gazetecilerde araması sosyal barışın bozulması için pahal bir kere açmıştır. Güdük zamanda bu yoldan dönülmesini bekliyoruz. Özgürlük Gazetesi’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz. Hürriyet Gazetesi’ne ve çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ diyoruz.

Medya kuruluşlarına ve gazetecilere müteveccih saldırıyı yapanlara cebin bugüne büyüklüğünde sürdürülen ‘cezasızlık’ tavrının bu son olayda daha çok uygulanmayacağını umuyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ‘bağımsız ve bağlantısız’ basının bu kök baskılardan yılmayacağını, kamuoyunun özgürcesine gerçekleşmesi amacıyla çekişme vermeye devam edeceğini hatırlatır ve arızi iktidarla parlamentoyu mesul davranmaya davet ölçü.”

Basın Konseyi, Hürriyet’e yapılan saldırıyı kınadı

Basın Konseyi, Hürriyet gazetesine yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamada, “Halkın olgun ahiz hakkı, anlatım ve matbuat özgürlüğünün adına getirilmesi için müteharrik medyaya bu nev saldırıların demokrasilerde asla yeri yoktur.” denildi.

Hürriyet gazetesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın söylemleriyle ilişik haberini beğenmeyen tıpkısı kol, gazete binası önüne mevrut ve saldırıda bulunmuştu.

Matbuat Konseyi, Hürriyet ’e yapılan saldırıyı kınadı. Herkesin tenkit hakkının bulunduğunu ancak şiddetin bu kapsamda olamayacağı vurgulanan açıklamada şu ifadelere vadi verildi: “Hürriyet gazetesinin minval binasına geçkin şeb, tıpkısı haberin veriliş şekline cebin herkesin gözü uğrunda, 200 şahsiyet grupça yapılan taşlı-sopalı, kötü-dökücü saldırıyı ahzetmek tür değildir.

Ünsiyet dışı cemi eylemlerin cemaziyelevvel olduğu kabil bugün bile karşısındayız.

Eleştiri hakkı anlatım özgürlüğünün vazgeçilmez bire bir unsurudur ve herkesin eleştirmeye hakkı vardır.

Ancak bu hakkın kalay ve taşlama ika özgürlüğünü içermediği gibi, alelhusus fiili kuvvete başvurma olanağını tanımadığı açıktır. bu bakımdan, fakat yanlışlık işlenmeden, rastgele kalem tenkit hakkının kutsi olduğuna inanıyoruz.

Hangi var ki, devletin sunu ücra köşelerinde birlikte önüne geçilmesi gereken tahripkâr eylemlerin aynı örneği, geçkin geceleyin İstanbul site merkezindeki en iri iletişim araçları organının asıl binasına gerçekleştirilmiştir.

Bu noktada, basın özgürlüğünü garanti altına almakla yükümlü olan devletin, Anayasamız ve tarafı olduğumuz arsıulusal adam hakları antlaşmaları göre, bu çeşit saldırıları önlemek ve bunu başaramadığı takdirde, ivedilikle sonlandırmak üstüne mesul olduğunu hatırlatırız.

Bu tür saldırıları provoke fail yahut destekleyen kişilerin bile tabir özgürlüğünün sınırlarını aştığını ve devletin haklarında lazım hukuki yolları işletmekle sorumlu olduğunu duyururuz.

Özgürlük gazetesinin eşkal binasına yapılan hareketli karşısında tümce durup düşünmelidir.

Halkın bilgi alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün hesabına getirilmesi amacıyla etkin medyaya bu tuhaf saldırıların demokrasilerde asla yeri yoktur.

Siyasilerin kışkırtıcı söylemlerden arınarak, halka sağduyu çağrısı yapmalarını istiyoruz.

Faillerin tıpkısı zaman önceki yakalanmasını, benzeri saldırıların yaşanmaması için mukteza tamam tedbirlerin alınmasını ve baskı günlerden güzeşte ülkemizde sağduyunun hâkim olmasını; barışın, huzurun gelmesini bekliyoruz.” 

Bir Cevap Yazın