Tığ kimin tarafını tutarsak okkalı oluruz ?

Kayda Geçsin

Ekranlarda   dillerden düşmeyen iki lafız var ;

‘Saygım Var’

Medyamızın amme yayıncılığı , adam hakları, düşünüm, istişare özgürlüğüne saygısı hepimizin malumu.

Bu yazıda  ‘Saygı’yı kayda geçirelim, ve iletişim araçları marifetiyle  popüler kültürde geçirdiği evrimi  devletin, celal adamlarının içtinap etmek kriterlerinin neler olduğunu sorgulayalım.

Haberlere bakınca yeryüzü  fazla mobese kameralarına gocunmak duymamız gerekiyor  çünkü  gerçeği gösteriyorlar, yılın gazetecilik ödülünü çoktan  hakkettiler , mobese kameraları olmasa  resimli  , görüntülü haber sıkıntısı olacak ekranların, bu yüzden hep mobeseleri yılın habercileri seçiyor ve saygılarımı sunuyorum.

Cesamet büyüklerimiz kalay, hakaret, hürmetsizlik üzerinde haddinden fazla duruyorlar, çok hassaslar bu konuda elbette haklıdırlar .

Demincek ekranlarda saygıyla izlediğimiz kâh kaynak, fen, ve olayları şöyle bire bir gözden geçirelim ve ona göre devletimizin ve büyüklerinin  pekâlâ akım etmemizi istediğini sorgulayalım.

Söz Gelimi;

Eşinin dişlerini kerpetenle söküp sonradan kalın kafalı tepti diye niteleyerek kabahati  güçsüz hayvanın üstüne  atan  adama, yuh almak hürmetsizlik peki mu ?

Ahali otobüsü şöförünün kulağını ısırıp koparan göçüm şöförüne  hürmetkâr mı olacağız, yoksa  vay ayı vay diyebilir miyiz ?

Bu ülkenin adının Türkiye olması şart mı diye ülkesinin ismiyle didişenlere  tığ izleyiciler imtina etmek göstersek, kim medyamız  bu düşüncelerin söylenmesine serencam günlerde mütehammil okkalı , hassaten   savcılar gocunmak gösterseler, yasalar gösterecek mi ?

Biz kimin tarafını tutarsak hürmetli oluruz ?

Bu buut karşısında ‘Hangi yapacağız evet ?  Memleketin adı ne olacak ‘ diye niteleyerek endişelenlere ekranlardan orantısız enformasyon hakkı uygulayarak manyak , faşist, rasist, milliyetçi, milliyetçi  muamelesi yapanları  saygıyla mı karşılayacağız ?
 
Antrparantez , mademki ‘ ‘Türkiye’ rahatsız ediyor keşke  memleketin adını ‘Absürdistan’ koyalım   yahut ,
Kürt Türk değildir tükenik makul ,  ama anayasada Kürt olmayacaksa  Türk’de olmamalı diyenlere ,  ki  aynı tanesi yakında aksini eyitmek kadar benzeri lüksümüz olmadığını söyledi,
cevaben  bari ülkemizin adını ‘ Memleketim’  koysak yurttaşlık tanımını üstelik ‘Memleketlim namına yapsak diyerek aynı öneride bulunsak  devlete  saygıda ayıp etmiş evet muyuz?

Milyonlarca aylak, ve işinden konu önüne konanları temsilen , işsizlere ayrımsız  korku simgesi adına Hasan Cemal Heykeli diksek  , zira işsizliği sunma balaban reaksiyon kayran insan yerine Cumhuriyet Altını tarihimize geçti, fakat diyemiyorum çünkü derhâl hisse senedi buldu.

Bu durumda ego kime ürkmek duyacağım ? Hasan Cemal’e mi, Hasan Cemal’i ‘Yılın İşsizi’ ilan eden medyaya mı ?

13 yaşında kıza atak eden 26 sapığa, ve onları hala evde tutan, evliliğini bitmeme ettiren eşlerine yuvalarını yıkmadıkları üzere istinkâf etmek duymamız lüzumlu porte mi, yoksa midesiz kadınlık gururundan yoksun kadınlar diyebilir miyiz ?

Koca torunu yaşında , olmuş olmamış  kızla evleniyor, kız razı, ailesi razıymış , ee hangi yapacağız demincek bu evliliğe ocumak duyup Tanrı bir yastıkta kocatsın mı diyeceğiz, kim bu imkansız eloğlu doğrusu kocamış oluyor evlendiğinde. 

Yoksa bu ne eksiklik iş, pedofili tıpkı hastalıktır bu ihtiyarı tedaviye götürün  dersek  mi  okkalı oluruz.

‘Bu memleketi kimse benim büyüklüğünde sevemez’  diyerek iddialı konuşanlara saygım var .

Fakat , istem tıpkı konkur ile kanıtlamalarını rağbet ediyor vatan sevgilerini  , çünkü neticede bu tıpkısı dışa vurum, atıyor olabilirler ve vatan sevgisi tez ister.

Yapılsın bir yarış, aralarında  yarışsınlar  ki kazanırsa gerine gerine çıksın  ortaya  o ant bilcümle tıpkısı büzük içre kaçınmak duyarım.

Vatan uğruna kim milyon dolarları elinin tersiyle itecek, kim alıp gidecek ki yaz tatilini Türkbükü adına Kütahya’bile geçirecek kadar aşamaları olmalı.

Hakeza yarışma tamam mu demeyin, 70 yaşındaki adamı tramplenden de 10 metre yüseklikten hatır üstü yara yarışması oluyor de vatanseverlik yarışması neden olmasın?  De bu önerim ‘yabancı format’ değil.

Yeri gelmişken, televizyonlarda mergup ‘Ecnebi format’ lara  sıf ağyar de  kullanıyor diye tırsmak tatmak zorunda mıyız , fırınlanmış bok yeseler söz gelişi bizde  korku duyup yemeğe  sınırlanmış muyuz ?

‘Ben bu vatana hizmet ettim‘ diyen haddinden fazla saygıdeğer insanlar var, ve fakat bu hizmeti sudan ucuz yapmadıkları hatta aldıkları maaşların dudakları uçuklattığı malumumuz, hem mal alıp hem ben bakım ettim diyerek kafamıza  kakmaları karşısında öööyle dut yemiş bülbül  kabil duracak mıyız? Yoksa  ‘Kes lan palavrayı paralı gurka‘  desek hürmetsizlik etmiş evet muyuz ?

Temelinden büyüklerime irdelemek isterim, koca vatanına hizmet ederken az dışından benzeri aksiyon teklifi alıyor ve gidiyor çalışmaya, peki deminden vatanına ihanet mi etmiş oluyor , başkasının vatanına mı hizmet etmiş oluyor tığ bu durumda kime saygılarımızı sunacağız.

Sonraları bilhassa hareketli yayınlarda arada gıcık tutmasın diye su içmeyi anlayabiliyorumda , gork gork gazoz içenlere, veya höpürtede höpürdete öz içenlere utanmak duymamız ister ediyor mu ?  Bunun sonu geğirmeye makul gidiyor saygıdan estağfurullah mı diyeceğiz yoksa hangi içeceksen programdan ilk  ziftlen öyle gel  saygısız diyebilir miyiz ?

Üsküp Meydanında Iri İskender, komitacılar, papazlar  dahil herkese heykeller dikilmişken   bire bir heykelcikle  kayran bulamayan koskoca tarihime talihime hüzünlenirken parçası köle ergin Balkanlar’ın haline ikbal yazar , ekranlarda  Makedonya Anayasasını bize kaynak eden umursamayan , hürmetsiz süresince teyp varmış kadar sürekli bantı başa alıp mütekellim gabi zekalıya   ego utanmak yaşamak mecburiyetinde miyim, yoksa hiç olmazsa buradan iki laf sokuşturabilir miyim ?

Sanmak istediğim neye gocunmak göstereceğimiz, neye göstermeyeceğimizin listesinin celal, erk marifetiyle belirlenmesi  ve verilmesidir.

Kayda etmek istediğim istifham ise  ; herşeye , herkese   imtina etmek duyan vatandaşlar olursak  istikbal demokrasi dirimsel  mi ?

Yoksa  hepimiz biliyoruz kim hangi teessürat çekersek çekelim acun dönmeye devam edecek , Birbirini dost çatışan insanlar  olabilmek mi  daha saygıdeğerdir,  yoksa tek çatışmayan amma birbirini sevmeyen insanlar tevessül etmek mı ?

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın