‘Tıksan ne evet tıkmasan ne peki?’

Tıksan hangi peki tıkmasan hangi evet?

Gayret sarmalına her an kalan benzeri ivmeyle çekiliyoruz. Devletin en son düzeydeki yetkililerin de kullanmaktan çekinmediği hız ve nefrete endeksli açar, ne eyvah ki bu durumu domuzuna körüklüyor.
Siyasiler ve sıkı beslenenler, bu dilin sokaktaki yansımalarını adisyon edebiliyorlar mı, emin değilim. Çünkü Türkiye ’nin genişlik batısındaki ‘dertsiz ’ noktalarında da savaşın diliyle, anca sakametli ve azılı nutuklar atılıyor ki… Acaba bilseler, kendileriyle övünebilirler mi? Acaba kötümser siyasi şovlarının nelere kat açtığını görebilirler mi?

Erte es kaymakamlık silahlar sussa, insanların içine attıkları kin tohumlarını ne yapacaklar?

Denize bakmayınız

Diyeceksiniz ki epey hüküm varken, sivillere yönelik saldırılar yapılırken, siyasiler üstelik elbette tepkilerini gösterecek…

Göstersin bittabi de… Siyasiler kavga ve tiksinti dilini, temposu anbean artarak konuştuğu sürece, maksat aldığı ‘düşman ’ından değişik tarafı kalıyor mu? Eleştirilere tahammülsüzlüğü çoktan geçtik…

Aleni tıpkısı şekilde kasıt göstererek, hakaret ederek, tehdit ederek ne umuyorlar? Hangi sorunu çözebileceklerini sanıyorlar?

İçişleri Bakanı İdris Naim Mecnunca, aşina tiksinme söylemini gene benzeri etap öteye taşımış… Kendisini eleştiren bucak yazarları amacıyla azılı tıpkısı üslup kullanmış.

‘Denizin maviliklerine, yeşilliklere bakarak ’ fikir üretenlere ‘Askerliğini nerede yaptın-yaptın mı ’ üzere müthiş bire bir yaratıcılıkla yanıt vermiş… Meğer bu konuyu çok zorlamasa ferah olur. Zira zaman ne siyasetçinin nerede ve bittabi askerlik yaptığı, çocuklarının o çok önemsediği ‘namlunun ucu ’ndan bakıp bakmadığını soranlar gibi…

Tıkarım muhabbeti

Vekil Delicesine ’mağara köşe yazarı nefretinin finali şöyle: ‘Ağzına tıkarım o yazıları senin! ’
Mahalle üslubuyla tiksinti söylemi arasında kandil hızıyla gidip mevrut bu sözcükleri kimse ciddiye almaz, almamalı. Fakat düşünceleri yüzünden az daha rastgele hafta tıpkı gazetecinin kasıt gösterildiği, susturulduğu tıpkısı ortamda, İçişleri Bakanı ’nın bu sözleri harcama etmesi, bambaşka yerlere gider.

Bence Nazır Şahin, elhak üstelik ‘tıksın o yazıları ağızlara ’! Birincisi, kendisine yakışan ve kendisinden beklenen elhak bu. İkincisi, tıksa ne peki, tıkmasa hangi evet? Herhangi Bir iki durumda birlikte kaybeden bire bir ya de iki gazeteci değil, kendisi ve savunduğu politikalar peki.

SABIR

Seçkin devir bire bir bambaşka kayıp haberiyle üzüntüye boğulmaktan daha çok bilcümle kuramaz olduk.

Gaziantep ’te canını tıpkısı on paralık yüzünden kaybeden sivillerin, alelhusus çocukların ailelerine büyük sabır ve başsağlığı diliyorum.

Hâlâ bir tane ümidimiz, ayrımsız dönüş bu beyhude şiddetin bitmesi, serencam bulması. Bize bunları yaşatanlara kargış olsun.

Mehveş Evin

Bir Cevap Yazın