Tıpkı evde iki ağabey!

Sabah’tan Cevdet Özdemir’in haberine bakarak Türkiye’üstelik avrat pilotların sayısı seçme sabık periyot artıyor. Sayı 100’e yaklaştı. Bunlardan biri da Galatasaraylı topçu Sabri’nin eşi Yağmur Yılmaz Sarıoğlu. Sarıoğlu, daha çok hususi aynı havayolu şirketinde uçucu.

Atlantik Uçuş Akademisi’ndeki (AFA) Ticari Tayyareci Lisansı (CPL) eğitiminin peşi sıra, uçak tipi ve forma eğitimlerini de sükse ile tümler Sarıoğlu, Airbus tipi palyatif uçaklarında ikinci tayyareci adına fariza yapmaya başladı. Sarıoğlu, pilotluk serüvenini ilk kez anlattı:

“Özel Uçman Lisansı’nı (PPL) ve bulaşıcı uçaklarında fariza yapabilmek amacıyla vacip Ticari Tayyareci Lisansı’nı (CPL) aldım. Ankara’dahi Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü (SHGM) binasında topu topu Ingilizce olan 14 havacılık dersini başarıyla vermiş olmanız gerekiyor. 100 saati serbest pervaz almak amacıyla toplamda 200 saatlik benzeri uçuş eğitiminden geçiyorsunuz.

Bu meslekte eğitimin sonu yok. Aynı yaya uçağında yeterince saati tamamlayıp, bulunan lisansımı en üst düzeydeki ticari pilotluk lisansı olan havayolu nakliye pilotu lisansı, yani ATPL’ye dönüştürmek tıpkısı ahir hedefim.

Birçok arkadaşım ‘Sabahın 3’ünde ısıdam yatağından hasrolunmak baskı gelmiyor mu?’ diye niteleyerek soruyor. Konu, içre bulunduğun ekonomik şartlar ve hayat standardı hangi olursa olsun, işlemek ve üretken olmakla başkasının değil, kendi vicdanını rahatlatmak. 29 yaşında aynı Türk genci olarak ülkeme havacılık sektöründe hizmet ettiğim üzere benim vicdanım abat. Cenabıhak keyif namus verdiği sürece da say hayatına bitmeme edeceğim.

Pervaz sonrasında kabine amirimizle bana esenleme yollayan eş yolcularımız oluyor. Bulaşıcı alımında pilot kabini yan camından beni gören yolcuların ebleh bakışlarına dahi şahit oldum biraz sefer.
Uçuştan arda artan zamanımı ailemle geçirmeye özen gösteriyorum. Oğlum gözyaşı itibari ile okul çağına yaklaştı. Bu nedenle onun birlikte kendine has tıpkı düzeni var. Benim evde olmadığım zaman eşim evde oluyor genellikle. Iş ve hususi hayatı dengede tutmada güçlü zorlanmıyoruz kısacası.”

Bir Cevap Yazın