Tırnaklarınıza itinalı davranın!

SAĞLIKLI OLUP OLMADIĞIMIZ ÜZERINE TIRNAKLARIMIZIN VERDİĞİ ALARMLAR

Geçmiş yazımızda el bakımının ne büyüklüğünde makro olduğundan bahsetmiştik. Günce hayatımızda nelere önem vermeliyiz, neler yapmalıyız cemi detayları sizinle paylaşmıştık. Umum bakımlarının ihmal edilmemesi sağlığımız açısından çok önemlidir.

Ellerimizin ve antrparantez bizim için çokça muhteşem olan tırnaklarımızın sağlığı iki mefret faktöre bağlıdır. Mıhlı metabolizma ve sağlığı yıldırma eden aut faktörlerden dulda.

Sağlıklı keski; parlak, hatasız yüzeyli, streç ve dış etkilere alın dayanabilen olmalıdır. Vitamin eksiklikleri, sivri fütur, şiddetli zayıflık, beslenme bozuklukları, bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar tırnaklar birlikte bozukluklara etmen gibi. Bu bozukluklar estetik açıdan acı durabilir ya de tırnağın işlevlerini bozabilir.

Tırnak keratin denen apotr protein maddesinden oluşur. Tırnaklar parmaklarımızı mekanik etkilere karşı koruyan deri ekleridir. Tırnaklarımız olmasaydı derimizin yavaş kısmı ile eşyaları tutamaz ve kaldıramazdık. Bilcümle bu işleri muktedir olmak için tırnaklar oluşurken sert boynuzsu tıpkı genişlik alırlar. Bu anif boynuzsu kısma ‘tırnak plağı ’ adı verilir. Keski plağı epidermisin bildirme zir katmanı olan stratum korneum tabakasına yerleşmiştir. Kamer halinde sıkışık dökülmüş ölmüş göze birikimleridir. Kullanılmamış hücreler oluşmaya başladıkça ölü boynuzumsu kademe dışarı makul itilir. Bu nedenle kesilirken elem hissetmeyiz. Tırnak plağı yarı saydam renktedir. Altta olan olayları kısmen görmemize izin verir. Zahirî gülgûn ulam keski plağının yerleştiği keski yatağına aittir. Keski şekilleri kişiye bakarak değişmekle alay malay yumurtamsı veya üçgenimsidir, uzadıkça parmağın ucuna doğru olan bölük serbestleşir. Gözyaşı ilerledikçe tırnakların uzaması yavaşlar fakat kesintisiz kendisine hayat boyu uzamaya devam ederler.

Tırnaklardaki ulam değişiklikleri çokça önemlidir ve hastalık belirtisi adına algılanabilir.

Toplumun şişman çoğunluğunda rastlanan ve nedenleri zaaf edilen keski üzerindeki beyaz lekelerin kesin sebepleri muhtemelen olmasa dahi manikür pedikür sırasındaki zedelenmelerde, kâh yalan çeşitlerinde, derman kullanımına vabeste kendisine yahut kimyasal maddeler ve vitamin eksikliklerin oluşabilmektedir.

Gri-kara ve kahverengi elvan, kalınlaşmanın olduğu durumlarda sık görülür. Kalınlaşma olmadan bu boyut değişimleri oluşursa, mantar hastalıkları, hormonal rahatsızlıklar, bakterilerin yaptığı bozukluklar, tırnağa yerleşen boyalar akla gelmelidir.

Mavi-siyah damga değişimleri kullanılan ilaçlarla ortaya çıkabilir. Şayet sınırları anlaşılan siyah (veya siyaha andıran) hasep değişimleri oluyorsa evvel evvel tırnak altı kanamaları akla gelmelidir. Leke tırnağın uzaması ile ilerliyorsa tırnak altı kanamasıdır. Ancak bu nitelik keski uzaması ile ilerlemiyorsa ‘Melanoma’ adlı çok korkulu tıpkı kanser türünün de habercisi cins.

Sarı nitelik; yalan hastalıkları, gâh merhem kullanımları yahut çok çok oje kullanımından türlü.
Turuncumtırak renk; sedef hastalığı hastalığında görülebilir. Sigara kullanımı da tırnakta kalite değişimine sebep olan yer iri faktördür.

Ahali fut bakımı eğitimi almış bire bir uzman bu konularda eğitimini tamlık olarak aldığı için size cemi konularda koruyucu olabilmektedir. Tasavvur vakit kaybetmeden ellerimize ve tırnaklarımıza hizmet yaptırmak değil sağlığımızı pekâlâ koruyacağımızı tırnaklarımızın bize verdiği alarmı anlayabilen uzmanlara danışmak ve hizmet yaptırmaktır. Yoğun durumları anlayabilen ahali bukanak hizmet uzmanları sizi mutlak doktora yönlendireceklerdir.

Sağlığınızda ayrımsız sorun yoksa tırnakta görülen sararmalar, tırnak üzerindeki çizgiler, tırnak kalınlaşmaları çıktı sorun olmaktan çıkıyor. Meri bakımlar sonrasında cümle bu şikayetlerinizden kurtulacak ve bakımlarınızı haftada benzeri değil detaylı aralıklar ile yaptırabileceksiniz.  

Unutmayın ki; dosdoğru tırnak, ak pak, hatasız yüzeyli, elastik ve aut etkilere cebin dayanabilen olmalıdır.

Evire Çevire daim olmak sanattır…

Bayram Ayı ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

Bir Cevap Yazın