TNS reyting verilerinde şaibe iddiası!

Cansızkuş.com sitesinin gürültülü getiren haberi..

SHOW TV’NİN REYTİNGLERİ FAZILETLI Mİ GÖSTERİLİYOR? TV DÜNYASINDA İKİNCİ AGB VAKASI MI YAŞANIYOR? DÜNYANIN HER YERINDE REKLAM SIRASINDA REYTİNGLER DÜŞERKEN, CUMARTESİ SABAHLARII HANGI OLUYOR ÜSTELIK CÜMLE TÜRKİYE SHOW TV’NİN REKLAMLARINI İZLİYOR? PEKI, “CUMARTESİ SÜRPRİZİ”NİN VERİLERİYLE KIM OYNADI? NASIL OLDU BIRLIKTE ÖNCE 100 ’E SOKULMADI?

Deneklerin değişmesinden sonraları Show TV’nin gâh programlarının reytinglerinin yükselmesi ya üstelik efdal gösterilmesi bire bir süredir özen çekiyordu. 4 Ekim Cumartesi sabahı ise, enteresan aynı fenomen yaşandı. Dakikalık reyting raporlarında Show TV’nin reklama girdiği 13 dakika süresince reyting ve share’inin yayındakinden üstelik çok izleniyor üzere görülmesi kafaları karıştırdı! Geçtiğimiz yıllarda dahi eş ahval yaşanmış ve gine Show TV’nin reklamlarının dakikalık reytinglerinin normalden erdemli gözükmesi üzerine AGB’nin başı ağrımıştı. Daha bilahare ise, olanlar malumunuz! Yapılan operasyonlar sonucunda AGB’nin verilerinde ayıp olduğu iddiasıyla reyting ölçümlerini o şirketin yapması yasaklandı.

Eksiksiz dünyada kanallar reklama girdiğinde reyting ve share’leri “en birkaç” nısıf yarıya hassaten 5 ’de birine düşerken (kim normal olanı birlikte bu), lacerem  oluyor de Show TV’nin cumartesi sabahki yayınında tamlık bilakis yükselmeye başladı ve vahim aynı düşüş yaşamadı? Yoksa Show’daki magazin programlarının rakamları efdal mi gösterilmek isteniyor? Türkiye ’nin yüzdelik 13-14 ’lük kısmı tıpkısı anda Show ’un reklamlarını izliyor gayrimümkün, değil mi? Milli karşılaşma aralarında de reytingler 5 ’dahi 1 ’ine düşerken…

TNS yönetiminin bu durumdan haberi var mı?

Tv dünyasında şu sıralar bu eksiklik iddiası konuşuluyor. Bakalım, sınır yönetiminden ve TNS’den zahir tıpkısı izah gelecek? Yoksa bu durum ört bas mı edilecek?

SHOW TV ’YE BU HAFTA “USTALIK MIZAH” YAPILDIYSA, ELAN GEÇMIŞ HAFTALARDA KİMLERE HEZEL YAPILMIŞTI? TNS, TIPKI ŞAKA ÜRETME MERKEZİ Mİ, YOKSA MİLYONLARCA DOLARLIK REKLAM PASTASINI DÜMEN EDEN AYRIMSIZ REYTİNG ÖLÇÜM ŞİRKETİ Mİ?

Peki bu hafta hangi oldu birlikte Show TV, 11 Ekim Cumartesi sabahı benzeri saatte geçmiş 100’e da giremedi? Tabii, Cumartesi Sürprizi ’nin önce 100 ’e giremediğine inanmıyoruz. Ortada tıpkısı haksızlık var! Evet, daha önce reklamları birlikte 12-13 share ile izlenen(!) izlence hangi oldu bile evvel 100 ’e konmadı? Ihtimal beş altı izlenmiş olabilir amma tek izlenmediği da realist değil. Bu uzanım verilere dokunulduğu iddiasını güçlendiriyor. O saatte birlik kanalların verileri alınmış, önceki 100 ’e konmuş amma Cumartesi Sürprizi bulunmayan. Benzeri kanalda hemencek öncesinde yayınlanan Pepee listede… Magazinden sonra ekrana mevrut “Evrim Akış ile Familya Kuşu” da listede. Verilerin alınamama sorunu olsa, 10.00 ile 12.45 arasındaki tek kanalın verileri alınamaz. TNS ’nin yeni deneklerinin konduğu hanelerin tıpkısı kısmında elden Show TV izleniyor bile o evlere mi ulaşılamadı? Bu da aynı gerekçe olmaz. “Unutuldu” desek, o devir TNS ’nin verilerinin bilimsellikten uzak olduğu ve elle yazıldığı sonucu ortaya çıkar. Bu dahi imkansız, sunu azından kanunen imkansız olmalı!

Program yönetimi “Teknik hezel” yorumunu yapıyor. Maharet şaka diye benzeri madde söz konusu olamaz. Henüz esbak reytinglerinin köpürtüldüğü iddiasının ne kadar araştırılması gerekiyorsa, 11 Teşrinievvel sabahı önce 100 ’bile kayran bulmaması de araştırılmalı. Demin bu saatten sonraları temas yapımcı yahut değme kanal yöneticisi “Bize üstelik teknik hezel yapıldı” dese bu işin içinden pekâlâ çıkılacak?

Buradaki büyük olan şey; hangi Show Tv ekibinin, hangi de Yol D ekibinin haklarının yenilmemesi! Son haftalardaki sonuçların gayrisıhhi olduğunu güçlendiren iddialar var. Cumartesi Sürprizi ’nin evvel 100 ’e konmaması birlikte artık serencam dideban oldu. Bu konuda yan atılmak bahis konusu değil. Hakkaniyetten yana olunmalı! Yapımcılar ve yöneticiler takkadak öz canları yandığında değil, komşunun canı yandığında da tepkisini gösterebilmeli! Bir bu haberde olduğu kabil…

BIZ YAZDIK, KURTLAR VADİSİ PUSU ’NUN REYTİNGİ ARTTI! BU NASIL OLUYOR?

Geçtiğimiz hafta TNS’nin kullanılmamış deneklerinin gayrisıhhi sonuçlar verdiği ve istikrarsız bir dağılımın olduğunu yazmıştık. Ihata Etmek isteyenler tıklayabilir. (http://bit.ly/1wlrw9v)

Hangi ilginçtir ki, görüntülük efsanesi olan Kurtlar Vadisi Pusu, bire bir aktarılma TNT ’üstelik da yayınlandığında 25 share alırken, Hat D ’dahi 17-18 bandını aşamamıştı. Yukarıda linki tamlanan haberden ahir dokunaklı artma oldukça ilgi çalımlı! Geçek D ’nin ayrıksı yapımlarının verilerinde birlikte eş soru işaretleri oluşmuştu.

Tamam bu noktada enteresan tıpkı sav elan var kulislerde… TNS ’nin reyting verilerine “Koşut yabancılar dokundu” şeklinde tıpkı iddia öne sürüldü. Bu bile araştırılmalı… TNS yönetimi, birlik yapımcıları ve biçim yöneticilerini aydınlatmalı. Çünkü, akıbet zamanlarda yaşananlar kafaları iyice karıştırdı. Tipkisi ahit AGB üzere söylenenler, bu kez TNS üzere söyleniyor.  
Yanıtlanması gereken haddinden fazla soru var:

Iri kanalların izlenme paylarının yarıya düşmesinin sebebi hangi? Tematik kanalların toplamda yüzdelik 60’lara varan izlenme payları hangi büyüklüğünde gerçekçi?

TNS’nin da sonu AGB üzere mi olacak? Cerrahi Müdahale yapılacağı iddiaları akla yatkın mu?

Kanaltürk ’te yayınlanan “Songül Karlı ile Yeniden” programı ilk haftasında önce 100 ’e girerken, henüz bilahare bu ayıp olduğu öne sürülen süreçte illet hiç giremedi? Yoksa adsız başka ahval mı var? Pozitif Yapım ’un, TNS ’den belirgin ve açık ayrımsız izah gelmediği takdirde bu hafta Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ’na başvuracağı öğrenildi.

VE ILGINÇ YEKNESAK ELAN…

4 Ilk Teşrin Cumartesi sabahı… Yazı D ve Show TV ’de magazin programları yayında. İki sınır, 10.00 ile 11.00 saatleri arasında beygir başı giderken çabucak Çizgi D reklama girmişçesine (kim ürün devam ediyordu) % 3-4 ’lere, üste %1 ’lere düşüyor, Show ise birlik tersine yükseliyor. Hani, kül Türkiye en azından yüzdelik 13 ’ü reklam izlemeyi çokça seviyordu? Show ’a reklam veren firmalar Sınır D ’ye da veriyor, orada şüphesiz izlenmedi? Tiğ size durumu açıklama edelim;

Geçek D, geçmiş haftalarda 11.00 ’den sonraları reklama girmişti. 4 Teşrinievvel sabahı birlikte ayrımsız saatte reklama gireceğini izleyicinin bilmesi ve birlik o dakikada kanalı değiştirmesi, üstelik yüzdelik 8 ’lik bire bir izleyicinin yani o saatte TV izleyen az daha 1 Milyon insanın kanalı değiştirmesi benzer değil. Yoksa rakamlarla oynanırken “Tekrar reklama girmişlerdir” düşüncesi mi vardı? Bu iddianın dahi yargıya taşınacak konular beyninde olduğu söyleniyor. 

“Yayınlanan vtr beğenilmemiş dahi kanalı çevirmişler” diyebilirsiniz. Peki, 11.08 ile 11.43 ortada Hat D ’nin yayınladığı Az Bilahare ’lar hiç izlenmediyse(!), yani hemen yüzdelik 1-2 ’lik bir şerha o kısmı gördüyse bir anda hangi oldu üstelik söz konusu beş altı sonralar ’ın vtr ’si girdiğinde rakamlar 7-8 katına bundan sonra? Yoksa programların ortalamalarının ayarlanması amacıyla böyle bir madde mi yapılmak isteniyordu? Işte size o şaibe iddiasını güçlendiren çelişkinin belgesi… (Dakikalık TNS reyting raporu)

VE AHA BOMBA BURADA SAKLI! “CUMARTESİ SÜRPRİZİ” YAYINDAYKEN BIR ANDA SIFIR RATING ’E SAKIT! BU BILE VERİLERİN SAĞLIKSIZ OLUŞTUĞUNUN BELGESİ!

“Cumartesi Sürprizi” yayına başlıyor. 2 zaman bilahare reklama giriyor. Reklamlar yüzdelik 2 bandında izlenirken çabucak sıfıra düşüyor. Show TV ’de ekranı saatlerce siyaha düşürseniz  “Hangi oluyor” diye niteleyerek bakan izleyiciler evet ve asla sıfıra düşmez. Aha verilerin gayrisıhhi olduğu iddiasını güçlendiren ayrımsız belge henüz…

Buna eş elan bir nice mir karıştıran veriler var. Ilerleyen zamanlarda onları dahi açıklayacağız. Şimdilerde bir nice yapımcı hakkını yargıda arayacak. TNS yönetiminden curcunalı çıkmaması bile berenarı ilginç! 

Bir Cevap Yazın