Tok markajcı ve zayıflatan besinler!

Sözcü’da düz alan habere göre aha o besinler…

Balık yağı: Ayrıksı hayvanların yağlarına oranla balık uyağı, içerdiği yağ hamız örüntüsüne göre ayrımlılık göstermektedir. Balık antagonist doymamış yağdır. Gayrı hayvanların(kümes  ve kocabaş) hasım ise doymuştur. Zeytin, fındık  kadar besinlerin yağları de doymamıştır, fakat balık antagonist, bitkisel yağlardan farklıdır. Balık yağında omega 3 bulunmaktadır. Omega 3 bir zamanda semizotu, kolza tohumu yağı ve koz yağında de mevcuttur. Fakat balık yağında EPA ve DHA denilen bedenin kullandığı türler amade olarak bulunmaktadır. Değme balıkta EPA ve DHA miktarları çok değildir. Özellikle somon ve uskumru onlardan zengindir. Yüksek olan bu değerler, us bölgesi yağlanmayı azaltmaktadır. Haftada 2 çağ balık tüketimi önerilmektedir.

Maydanoz: A, C ve e vitamini kaynağıdır. Yemeklerin yanı sıra yenen 5-10 kayırıcı maydanoz, günlük c vitamini gereksiniminin 1/3 ’ünü karşılamaktadır. Bileşiminde flavon glikozidin bulunmaktadır ve bu sayede gereklilik söktürücü ve ödem atıcı etkisi bulunmaktadır.

Tahıllar: Glisemik indeksi düşük olduğundan muhit, midede kalış süreleri uzundur, nedeniyle sindirime geç katıldıkların muhit tokluk hissini arttırırlar. Bulgur ve birlik tahıllı ürünler ve çavdar unu, hem acıkmayı geciktirir, hem birlikte barsak hareketlerini artırır.

Baharatlar: Karabiber, çuşka, metabolizmayı hızlandırıcı yük gösterdiğinden, tagaddi programlarının vazgeçilmezidir. Çünkü vücuttaki termojenik etkiyi arttırırlar.

Tarçın: İnsülinin hücrelere bağlanmasını sağlayan enzimi etkinleştirir, engelleyen enzimi azaltır. Dolayısıyla insülin direncinin azaltarak, iştiha kontrolüne katkı sağlamaktadır.

Kefir: Alelhusus göden ve barsak mukozasına müspet etkileri vardır. Kabızlık riskini azaltır. Koku kolesterin düzeyini düşürmede olumlu etkileri vardır. İmmün sistemi kuvvetlendirdiğinden, bezginlik ve halsizlik hissini azaltır.

D vitamini: Hiçbir katıksız caize yeteri büyüklüğünde D vitamini sağlayamaz. Balık yağı ve karaciğer D vitamininden zengindir. Ancak ehliyetli değildir.  Bu vitaminin öncüsü, herif derisidir. Rastgele dönme sakim saat gündüz ışığı kabul etmek yeterlidir. Eksiliğinde obezitede çoğalma görülmüştür. Kanda D vitamini bağan gelen bireylerin, mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. D vitamini yetersizliğinde kilogram çevirmek zorlaşmaktadır.

Yeşil öz: Yüksek oranda antioksidan içerir, ihtisas sağlığımızı destekler, sindirime havari adına soluk sekerini ve eğin sıcaklığını ayarlar. Metabolizmayı hızlandırır, yağ oksidasyonunu artırır. Bu şekilde kilogram vermemizde bize havari olur.

Keten tohumu: Varlıklı toput içeriğinden çevre, hazım sistemini ahenktar çalışmasını sağlar, çağ yağlarını düşürücü etkisi vardır. Omega 3 içeriğinden muhit eğin yağlarının azalmasına katkısı vardır.

Yulaf: İçindeki çözünebilir tel hem tokluk hissi verir, hem birlikte kıtlık hissini geciktirir. İçerdiği mukavemetli nişastayla, metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Bir Cevap Yazın