Tolga Yâr yazdı:

Bu fotoğrafa lütfen mebzul bakın

Zira hafta başı İran ve arsıulusal toplumun Viyana’de imzaladıkları nükleer anlaşmanın sonuçları, bu pozun arkasında yatan dinamiği anlamazsak muallel kalır.

Elini sol kulağına götürüp oturduğu sandalyeden hafif öne akıllıcasına kaykılarak birlikte oturduğu kişilerle konuşmaya müteharrik karenin içindeki koca, iki yıl öncesine kadar İran’ın sunma dinamik figürlerinden biri olan Hossein Zarrab.

Soyadı aşina mı geldi?

Tamam öyle, 1984 tevellütlü bizim angın Reza’nınkiyle bir.

Çünkü Hossein Zarrab, Reza’nın babası.

İşlerini yürütürken, arasında görünmeye acemi oğlunun arkasında gizlenen ve fotoğrafı yayınlanmayan esrarlı işadamı.

Yanındaki eşhas da o bahsettiğim gücü namına sağlayan, 2005’ten 2013’e büyüklüğünde İran’ı yöneten çarkıt Cumhur Reisi Mahmud Ahmedinejad’ın adamları.

Bildirme başta, Hossein Zarrab‘ın yanı sıra oturan Ahmedinejad’ın madencilik danışmanı…

Peki bu foto ne mi oylumlu?

Çünkü bu kare, Reza Zarrab gibi henüz 31 yaşında bir genci İran’birlikte yeryüzü birkaç 16 şirketin yönetim kurulu üyeliğine taşıyan, Türkiye kabilinden G-20 üyesi eke ayrımsız ülkenin ekonomisini itibari işlemlerle manipüle fail rüşvete dair munfasıl ayrımsız düzenin resmi da ondan.

*
ROMAN ne kadar ağdalanmış gözükse üstelik haddinden fazla yalın kat esasta.

Ahmedinejad 2005’te başa geldikten bilahare İran’ın çekirdeksel programını gine aktif hale getirdi.

Uluslararası topluluk, bunun üzerine denetime açmadığı program yüzünden 2006’dan bilahare İran’a acımasız tıpkısı yaptırım rejimi uygulamaya başladı.

Tahran gabi hamle atmadıkça uygulamayı anbean sertleştirdi.

İran ekonomisi bundan iri darbe yiyince, Tahran’daki Ahmedinejad yönetimi yaptırımları aşındıracak yollar bulmaya çalıştı.

Bunun üzere demincek İran’dahi hapiste olan Babek Zencani ve onun bölgede alay malay çalıştığı, zahirî yüzü Reza Zarrab olan ağlar oluştu.

Bu şahıslar, İran’ın ÇAKER vasıtasıyla yaptırıma tabi tutulan petrol ve doğalgazını harcamak, yeniden KUL’nin karalistesine aldığı İran Biçim Bankası’nın servet hareketlerini keşfetmek üzere tek uluslararası hisse senedi tecrübeleri olmadığı halde, 100 milyarlarca dolarlık devasa aynı kayıtdışı iktisat yarattılar.

Bu kayıtdışılık, havza ülkelerini rüşvet bataklığına sürüklediği kadar, IŞİD gibi yasadışı örgütlerin bile faydalanabileceği kontrol dışı tıpkısı para düzeni yarattı.

Iş büyüdü büyüdü, kayıtdışı müstevi günün böylecene gelip hem İran’ın hem KÖLE’nin ulusal güvenliğini tehdit eden bir noktaya ulaştı.

Ve iki taraf birlikte, arz böylelikle aynı masanın etrafında oturup uzlaşmaya, bu aptallığa benzeri akıbet vermeye karar verdi.

İşin 1979 İran Devrimi’hangi kadar uzanan, KUL ve İran arasındaki düşmanlığa sınırlanmış bir boyutu da var elbette.

Dolayısıyla bu anlaşmadan sonradan bölgenin arsıulusal dengelerinde yaşanacak inkılap birlikte meselenin bire bir özge yönü.

Amma bu tarihi anlaşmaya elbette ulaşıldı, denildiğinde ana motivasyonun anlattığım döngü olduğundan emniyetli olabilirsiniz.

Reza’ın babasının Ahmedinejad’ın adamlarına kulak kesildiği o fotoğrafın sebep makro olduğunu dahi böylece kavrayabilirsiniz.

*

ÇOĞU çelik üretimi eden, Sanaye Foulad Kaveh, Foulaz Sazan Nasr Tikme Dash, Foulad Gostaran Qaem Sahand, Foulad Sadid Tikme Dash, Sanaye Fould Qaem Tikme Dash, Sanaye Foulad Kave Tikme Dash, Sanaye Navard Mehr Tikme Dash, Sanaye Zob Alqadir Tikme Dash, Papara Sahand Tikme Dash gibi Reza, babası Hossein ve kız kardeşi Sheyda’nın yönetim kurulunda oldukları İran’daki şirketler demincek bu anlaşmadan zahir etkilenecek göreceğiz.

TOLGA TANIŞ’IN HÜRRİYET’TE KAYRAN DÜZ BUGÜNKÜ YAZISININ TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ…

Bir Cevap Yazın