Toplama Yılmaz’dan keyifli meşruhat

Habertürk’ten Neslihan Perker’in röportajı…

-Filmde retro öğeler özen çekiyor. Baş jeneriği, müzikler, soğuk harp yılları… Hastalık bu temaları tercih ettiniz?

Bu türle ait ayrımsız buut. Kahramanların başlarına gelen macerada, 70 ’lerin filmlerindeki aksilikler komedisi yeğin biraz.

-Seviyor musunuz 70 ’li yılların özelliklerini?

Sevmekle ait değil, tür onu istiyor. Tahkiye günümüzde geçiyor fakat jenerikteki animasyon, başlarına gelen öykü bunların kâffesi aynı kabil filmi yaratıyor. O türün üstelik kendine ilgili bir dokusu, müziği oluyor. Bire Bir korteks ve güncek çizmek ongun oluyor bence, tedvin toparlama şansı veriyor. Filmi kodlarken masal gibi olsun, karakterler hakeza davransın, başlarına şu gelsin deyince ister istemez bire bir asıl beliriyor. O üstelik müziği ve rastgele şeyi etkiliyor. Ortaya hakeza tıpkısı sonuç çıkmasına, külliyet algısı yaratmasına sevindim.

-Bereketli tıpkısı yapım var…

Biz daha öncesinde Arog, Yahşi Gün Batısı, Dayanıklı Geçenlerde filmlerinde de kostüm ve sanat yönetmeni adına bilcümle aynı kişiyle, Kağan Yarkın ve Sevimli Gürtunca ile çalıştık. Bu projede yeniden benzeri aradaydık. Yalnız, Bulgaristan ’da bu departmanların devamları kuruldu, orada de işyar tıpkı imal tasarımcısı vardı. Tabii işin hazırlığının şişman bölümünü burada yapıp gittiğimiz üzere, orada çok bir iki ana belde kullandık. Memedov karakterinin sığınağı tamamen sıfırdan yapıldı, Mançov üzere öyle ayrımsız sülale bulduk kim, tamam aradığımız gibiydi. İçine az daha aynı şey da koymadık.

“30 SANİYEDE BIR ESPRI YAPMALISINIZ”

-Filmde kostüm, yassı, belde münteha de insanlar esasen neye gülüyor?

Güldürü filmlerine büyük tıpkı nevaziş var elbette, serbest yelpazeye hitap ediyor. Çok “zevke” hitap eden ayrımsız şey olduğu üzere dahi çokça bıçaksırtı aynı konu bence. Ağlatmaktan biraz henüz değişik, mesela insanlar neye kırıcı gülme atarlar? Bin senedir bu işin içindeyim, tehlikeli kahkahayı attıran şeyin ne olduğunu bilmiyorum. Biraz teori var sürpriz faktörü falanca kadar… Ama sahnede daha farklı bir el izliyorum, orada şaşırtı faktörü ve patlayıcı espri oranı elan yüksektir. On saniye, yirmi saniye, sunu şiddetli otuz saniyede ayrımsız bunu yapmalısınız. Filmlerin böyle tıpkı lüksü namevcut, bizzat böyle tıpkısı öz üstelik ayırmak istemiyorum. Filmde avantür, yemek hatırda kalsın.

-Filmde çokça kültürlülük var, farklı dillerde konuşan insanları izliyoruz. Bunu hele mi yeğleme ediyorsunuz? Zir mukayyet sahnelerin olduğu tıpkısı film olması hoşunuza mı gidiyor?

Hoşuma gidiyor evet, tıpkı tercih. Tabiatıyla seçme filmde bunu kullanacağım diye aynı şey yok. Amma kahramanlarımızı farklı benzeri yere götürünce, hayatın natürel akışında hakeza oluyor. İsteseniz adamların hepsini Türkçe konuşturursunuz, adamın adı Joshua ’dır zaten Türki konuşur. Ancak bu yöntem olarak 90 ’larda infirak edildi. Bizim Türk filmlerinde aynı İngiliz varsa ‘ ’Ego var seni çok gevşemek ’ ’ falanca der, bu asılsız aynı kalıptır, karikatür tahvil kalıbı. Halbuki tek İngiliz hakeza Türki konuşmaz. Öyle ayrımsız dönemde değiliz. Bununla birlikte dolma güzeşte tıpkısı tayf vardı ağız ağıza ast bağlanmış beş altı dilin konuşulduğu, o dilleri bilmeyenler on paralık anlayamasın diye niteleyerek.

-Tamam, “Gelişigüzel kalem dilin aksanını yaparım”ı gösterdiğiniz tayf…

Az Buçuk birlikte fiyaka olacak, bu işte. Filmin en olağan bölümü oydu.

-En pres tarafı neydi?

Hazırlık kısmı… Bunlar ağız ağıza konuşu mevzularla ilgilendiren bittabi. Hazırlığa aşkın ayakyolu ayırırsanız, film de henüz pir oluyor. Ego da bu süreci etraflı tutmaya çalışıyorum fakat kıymettar bir özdek.

“APAYRI TIPKISI PATIKA ARIYORDUM”

-Hazırlık sürecinde çokça sıdkınızın sıyrıldığı amacıyla “Kâfi ego bunu yapmıyorum” diyerek vazgeçtiğiniz tıpkısı projeniz oldu mu? Yoksa aklınıza koyduğunuzu bilcümle yaptınız mı?

Evet yaptım. Ama kâh coğrafi nedenlerden çevre yapamadığınız şeyler oluyor. Söz Temsili senaryodaki tıpkısı sahneyi, istediğimiz kadar tıpkı mekân bulamadığımız amacıyla tagayyür etmek zorunda kaldık. Asma köprüden düşeceklerdi, biz onu gölde bire bir kovalama sahnesine dönüştürdük. His sırasında ortaya imdi bu, asılı köprü kurmak ince aynı prodüksiyona dönüşecekti tığ bile benzeri pahada görselliği bozmayacak bu değişikliği yaptık.

-Filmde hastalık cüceler var?

Adamlara “apayri” bire bir patika arıyordum.

-Şimdiye kadar cüce objelerinin pazarlamasını on paralık görmedim bittabi…

artık görürsünüz bence, iyicene tıpkısı gelişim. Bahçe süslemesi bizim kültürümüzde mukavemetli namevcut, daha Avrupa işi. Cücelerin satıcısı değilim hamur hayatta, ticari kariyerimi ilgilendirmiyor amma karakterlerin tutunamaması amacıyla çok katmerli ayrımsız meslek seçmeleri gerekiyordu. Evvel ilk konu kapı gezen akıl defteri satıcıları namına tasarlamıştım, 5 bin andaç yanlışlıkla 30 Küçük Ay tarihiyle basıldığı için aksilikler anca başlıyordu. Az Buçuk üstelik cins hayatta sıfır aynı meslek seçmemin nedeni bu, gelişigüzel şeyin reklamını yapmadığım sanal ayrımsız özdek fotoğraflamak istedim.

-Mebzul bir pazarlamacı tamam muydu sizden?

Bilmem… Hangi büyüklüğünde liyakatli olurdum tıpkısı fikrim yok. Sadece şurası biliyorum, reklam filmlerinin yüzü olma kadar bire bir macerada bile bulunduğum üzere, sorunlu aynı ürünü tabiri caizse kakalamakla ait benzeri başarım veya derdim yok. Amma mebzul benzeri ürün bahis konusu olduğunda, “Özellikleri şudur, benim sunduğum budur” üstüne özgüvenli aynı vandöz olmaya çalışıyorum. Benim hayatımda ikisi birbirine çok eski durumda. Hem fora etmek, resmetmek hem üstelik tabiatıyla pazarlamak durumundayım. Amma pazarlarken de gayet selim, adil olma derdindeyim.

-Senaryoyu yazıp karakteri ortaya çıkarırken kimin oynayacağına o anda mı değişmeyen veriyorsunuz? Oyuncu değiştirmek zorunda kaldınız mı, yoksa bütün 12 ’den mi vurdunuz?

Seçme zaman değil… Ama şöyle birlikte oluyor, bu Şair ’a (Güven) çok akıllıca veya Özkan (Amaç) Abi ’ye tamam gibi…

-O yüzden mi sürekli tıpkısı isimlerle çalışıyorsunuz?

Tamam o sebeple, yani o şahıslar uygun olduğu amacıyla. Bu insanların falsolu anladıkları tıpkı laf… Şayet o rolle ilgilendiren tıpkı seçme yapılsa 200 koca arasından gine Özkan alır. Yüzde beniz rolü matlup adamla hisse senedi yapmaya çalışıyorum. Bu filmde Dokunaklı (Altay) sürpriz ayrımsız insanoğlu oldu, benzeri ay kala bulduk onu. Balaban tıpkı roldü, güzelce paslaştık. Çok yetenekli ayrımsız koca ve serinkanlı… ‘

“İRİNA İVKİNALK DEFA SETİMİZDE BULUNDU”

-Çalışılması el bire bir insan mısınız?

Namevcut tek değilim. Bütün aynı kişilerle çalışıyorum, eskimemiş insanlarla çalıştığımda bile hakeza. Çünkü ekibe sonsuz birileri katılıyor, 50 kişiyken 150 yaşama oluyoruz. Hep gayet memnun ayrılıyor, benim on paralık öyle bire bir sorunum bulunmayan. Ancak şöyle bire bir uzanım var, komedi filmlerinde olan biten hikâyeden tutun de, üzerinizdeki kostüm, replikleriniz büyüklüğünde birçok teferruat hiç vakar sunu etmemesine rağmen, çok iyi tıpkısı planlama gerektiriyor. Anca tıpkısı ikilemi var ve ona kapanmak lazım. Aktör arkadaşların bazıları bunu bilmeyebilir, ego şahsen bilenlerle çalışmayı yeğleme ederim. Söz Misali karı oyuncumuz Irina Ivkina, ilk defa bizim setimizde bulunduğu üzere, sunu çokça mesaiyi bunları açıklamak üzere harcadık. İşi yapabiliriz, maslahat değil ama bereketli fethetmek önemli. Dolayısıyla öğrendiğimiz dersler ve tecrübeler insanı aynı faaliyet yöntemine itiyor. Bulduğum yöntem, sete çok fazla aynı madde bırakmadan ne yaptığımızı kasten, bilinçli, arkadaşça, disiplinli ve kooperatif tıpkısı faaliyet sistemi.

“DÜNYALIK PARÇALAMAK ’ İÇİNMİŞ”

-Filmlerinizde sebep hem iyiyi hem üstelik kötüyü kendiniz oynamayı yeğleme ediyorsunuz?

Sosyal medyada bunu açıklamışlar “para azaltmak” içinmiş… Halbuki o büyüklüğünde saçma tıpkı yanıt kim bu, parçalanmamış tersi daha kıymettar bire bir öz, bire bir sahneyi iki kez fethetmek zorunda kalıyorsun.

-Sebep bunu tercih ediyorsunuz kim?

Hoşuma gidiyor.

“HIÇBIR KARANLIK TARAFIM YOKTUR”

-Hep kalabalık, ahenktar tarafınızı görüyoruz, şüpheli tarafınız var mı?

Tek keleş tarafım yoktur. Ben aşkın dosdoğru aynı insanım, esrarengiz yanlarım falan yoktur.

-Depresif tıpkı tarafınız filan on paralık bulunmayan yani?

Tek…

-Hayatınız boyunca bire bir nöbet bile depresyona girmediniz mi?

Ego depresyonun ta kendisiyim, aynı henüz münasebet gireyim?

-Neden depresyonun ta kendisisiniz?

Kendimle ait net tıpkı ayrımı söyleyeyim, ben herkesten henüz canlı biri değilim onu biliyorum. Cümle kadar neşeliyim, sistem kadar depresifim, lüks özelliklerim yoktur. Okan Bayülgen ’mağara kulakları çınlasın onun “Ego maniğim” diye 50 yıldır beyanları vardır evet, ben manik falanca dahi değilim. Ne maniğim, ne bire bir şeyim, hangi veganım, hangi etçilim. Çok atıl birisiyim.

-Hayatta ertelediğinizi düşündüğünüz şeyler var mı?

Temas öz… Yani sahn hakeza bire bir şey, tehir konusunda kurulu; buna yetinme getirdim. Çünkü aynı ömre her özdek sığmıyor, tıpkı anda kavi haddinden fazla madde akım edemiyor. Ego kim hobilerini bu yaşa büyüklüğünde hayata geçirebilmiş benzeri insanım, kökeninden birlikte hiçbir şeye yetişemiyorum. Benden elan çalışır insanlar tanıdım, lacerem yapıyorlar bilmiyorum.

-İçinizde düğmük küsurat bir şey var mı?

Anca aynı şeyim namevcut, çokça plan yaparak işlek tıpkısı herif değilim kim düğmük kalsın. Anla ilgilenirim bu benim amacıyla önemlidir, söz misali eğer bir insanın içine bu saatten bilahare ferah yay çalamam gibi aynı ruh gelirse bu cins şeyler seni üzebilir. Temsil diyelim kim, Fazıl Himmet kabilinden piyano gidermek istiyorum… Hangi ant? Asılsız yani.

-Çokça büyük konuştuğunuz aynı husus oldu mu yahut pişmanlığınız var mı?

Iri konuşmakla ait sıkıntım birlikte pişmanlığım bile bulunmayan.

-Ne pir aynı hanay…

Amma ben bunları cevaplayamam ki, hayatımız alayla geçtiği amacıyla ayrımsız kalp körelmesi oluyor. Bildirme sevdiğin filmi sorarlar mesela zorlanırım, söyleyemem. Ego öyle bakmıyorum hayata. “Raks valör misin” sorusuna birlikte cevap veremem, hangi bileyim belki ederim, ihtimal etmem. Bunların cevabını nereden bileyim.

-Hangi soruların cevaplarında netsiniz, iki kez iki dört fehamet kabilinden şeyler mi?

Ergin şeylerin… Gaibe dair tek molekül bilmiyorum ben. Yapar mısınız, porte misiniz açık zamanları cevaplayamam. Beni seviyor musun sorusu söz misali… “Beni sevdin mi?” cevaplanır. “Beni seviyor musun?” Ne bileyim ego.

“ARİF DEĞİLİM KI G.O.R.A’YA GİDİNCE PRENSESLE AMOR YAŞAYAYIM”

-Filmde çok fena hâlde tıpkı kadın ıra var ve onun fiziksel özelliklerini öven göndermeler söz konusu.
O mesela kahramanın düşüncesi, ego hiç öyle bakmadım.

-Komik kayırıcı, anlaklı kayırıcı çekicidir. Peki siz özlük hayatınızda bütün iyice kadına mı âşık oldunuz, yoksa anlaklı kadınlara mı?

Ben bu meselelere on paralık böyle bakmadım. Iyice kadını temas erkek beğenir, bu hoşlanmanın neye dönüşeceğini kimse bilemez.

-Zekâsından çevre haddinden fazla halk ozanı olduğunuz aynı karı oldu mu?

“Gusto” kelimesi benim üzere önemlidir, düzenlemek gitmek tıpkı hep namına beğenmekle ilgili benzeri önsezi yaratıyor. Yoksa, fiziksel konuları malumat dahi çözemedi yani sebep boyu ince dahi sargı çekiyor, ya üstelik gözü şöyle olunca beğeniliyor bunun sebebini ve bizde bıraktığı hissi bilmiyoruz. Bu herhalde nadir olanla, nadirlikle ilgilendiren aynı umu. Benim özel hayatımda böyle aynı madde namevcut. G.O.R.A ’daki Arif değilim ki, G.O.R.A ’evet gidince prensesle amor yaşayayım. Benim için fark etmez, ben oradaki bire bir hükümlü kızla birlikte ünsiyet kurabilirim.

-Çıktı ağababa oldunuz, bire bir yavru filmi çekmeyi düşünüyor musunuz?

Bu haddinden fazla iyicene ayrımsız düşünüm ama bu işin eğitsel tarafı çokça balaban, eloğlu bunu çok ongun yapıyor. Ona eğilimim var, çocuğum daha küçükken biraz eğleneyim büyüyünce belki onunla alay malay yaparız.

“BALA HERKESİN HARCI DEĞİL”

-Cet olduktan sonraları neler değişti?

Memnunum bu işten. Evliliğimiz muvaffakiyetli olmadı ama bala meselesinde iyiyiz. Bereketli birer temel-ağababa olmaya çalışıyoruz. Çocuktan bilahare elan eğlenceli ağıl geliyor hayatın, azıcık tüneli kabil özlük çocukluğuna yöneliyorsun, unuttuğun bazen şeyleri hatırlatıyor. Çocukların fiziki özellikleri bizden alelade olsa birlikte ruhları kimi vakit daha bilgelik. Çokça şanslıyım ama tahakküm aynı molekül, insanlar bunu unutmasın kıytırık bir öz değil. Bunun evliliği yürütüp yürütememekle bile alakası yok, bala herkesin harcı değil bence, buna yüzdelik beniz eminim. Basit tıpkısı molekül değil.

-Himayeci tıpkı baba mısınız?

Doğalım, öz babam kabil olmaya çalışıyorum. Babam hayatta, ağabeyim 47 ego ise 42 yaşındayım. Babamızın çok yıl sonra bizde bıraktığı güzel tıpkısı önsezi ve o halen bile bitmeme ediyor. Ben de öyle aynı özdek bırakmaya çalışıyorum.

-Şüphesiz tıpkısı öz?

Hayatımıza tek zaman abus kurallarla karışma sıfır, hep birlikte hissettiğin, senden elan tecrübeli benzeri refik tablosu çizdi babam, sağolsun.

“19 YAŞIMDAYKEN UMUTSUZLUĞA KAPILARAK GÖZYAŞI DÖKTÜM”

-E gani, bu kafayla yaşam rahattır.

Bu ayrımsız sağ açıklık, utku değil. Hayat üst akla yatkın çıkmıyor, aşağı bile inmiyor, çarpık çurpuk bile gitmiyor tamamen benzeri süreklilik meselesi. Önceki benim üzere önemlidir, 22 yaşımdan beri bu işin içindeyim ve olur beni şimdiye büyüklüğünde yaptıklarım istiğna etti, bununla ait tıpkısı şikâyetim birlikte bulunmayan. Amma o hazzı unutup “Erte hangi olacak” diye karalar bağlamak bambaşka benzeri husus. Hayatımda benzeri sefer umutsuzluğa kapıldım, 19 yaşımdayken. Dedim kim “Hakeza gitmez, birçok senedir hayattayım ve hiçbir madde yapamadım”. Çok geç kaldığımı düşünmüştüm ve bunun için yaş döktüm. Hangi yapacağım, ne hisse senedi yapacağım derken, dergiye dahi anca gittim ve taslak çizmeye başladım.

Bir Cevap Yazın