Toplumsal iletişim araçları kullanırken bunlara dikkat!

Sosyal iletişim araçları, günümüzde hem şirketler hem çalışanlar için berenarı şanlı aynı mecra haline geldi. Çokbilmiş telefon kullanımının artması ile giderek içtimai ağlara erişebiliyor, usa vurma adına düşündüklerimizi ve yaşadıklarımızı paylaşabiliyoruz.Sosyal ağların bu kadar enerjik tıpkı biçimde kullanılması devir içerisinde; hareket yapış biçimlerinden pazarlama stratejilerine büyüklüğünde alışılagelmiş sağlam çokça şeyi değiştirdi. Üste, yıpranmamış hareket tanımları ve yıpranmamış çığır grupları da oluştu.

Içtimai medyanın hayatımızın içine eke ölçülerde girmesiyle insan iletişimi yönünden olumlu ve suratsız etkiler saksı gösterdi. Can ve aksiyon ilişkileri, bilim kabul etme ve/yahut bilim verme şekilleri, istişare biçimleri ve iletişimin alanına giren daha bir haddinden fazla şey adeta tekâmül geçirdi. Alelhusus toplumsal iletişim araçları ile biten evlilikler, başlayan ilişkiler, fert yakınlaşmalar gündelik aynı rutinimiz haline geldi. Bunun yanında, istekli hisse senedi yaşantısına dahi büyük etkileri olan içtimai medyanın kullanımı adeta ateşten ayrımsız hane halini aldı. Sosyal mecralarda yapılan istimara ve paylaşımlar işe alım süreçlerinde canlı olurken, gelişim mekanizmalarında birlikte etkilerinin olduğu gözlemlenmeye başlandı.

Facebook ve ilgiler üzerine yazdığı “İlişkisi Bulunmayan” kitabının yazarı Bildirişim Uzmanı ve Içtimai Iletişim Araçları Danışmanı Nurhan Demirel, kitabının aynı zamanda benzeri içtimai medya kullanım kılavuzu niteliğinde olduğunu belirterek, sosyal medya kullanırken özen edilmesi gerekenler için bilgi verdi.

Paylaşımlarınız işten atılmanıza bozukluk kabil

Çalışanlar marifetiyle doğru ve hareketli kullanılan toplumsal medya şirketlerin nişane ve hizmetlerine ilgiyi arttırır ve markayı açık kitlelerle buluşturur. Tüketiciler ve potansiyel müşterilerle ilişkin bilgi edinmeyi ve çabuk ayrımsız şekilde maksat kitleyle bildirişim kurulmasını sağlar. Bu sayede ayraç ve almaç ortada elan sıcak ve candan tıpkı iletişim ortamı oluşur. Ancak toplumsal iletişim araçları bu büyüklüğünde yararlı tıpkısı yatak iken kusurlu kullanıldığında da şahsi ve kurumsal itibarınıza zarar verebilir. Başkaca işten atılmanıza dahi hastalık olanaklı.

Evet, içtimai medyayı kullanırken nelere ilgi geçmek gerekiyor?

– Ortaklık politikalarınızı toplumsal medya üzerinden eleştirmeyin. Çalıştığınız şirketin nişane ve hizmetleri karşı paylaşımda bulunurken yöneticinizin görüşüne başvurun. Sayısal cemiyet karşısında kurumunuzu düzen ettiğinizi unutmayın.

– Sosyal medyada yorum yaparken dikkatli olun. Şahsi ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının.

– İşinizden şikayet etmeyin, hareket arkadaşlarınızı kötülemeyin. Arkadaşlarınızı âdeta düşürecek büyüklenme ve davranışlardan kaçının.

– Iş arkadaşlarınızla toplumsal medya üzerinden iletişim kurarken hürmetkâr tıpkı tefhim benimseyin. Gayriciddi konuşmalardan kaçının.

– Müşterileriniz hakkında huysuz görüşlerinizi sosyal medyada paylaşmayın. Eğer tıpkısı dava varsa hareket arkadaşlarınızla aracısız istişare yoluna gidin.

– değme sebeple işten çıkarılmışsanız sakat işyeriniz üzerine damarı bozuk konuşmaktan kaçının. Yıpranmamış iş arayışınızda içtimai medyada sarf ettiğiniz yorumlar aleyhinizde tanıt kendisine kullanılacaktır.

– Şirketinizle ilişik proje ve güruh detayları kabil hususi bilgileri Facebook, Twitter, LinkedIn ’dahi paylaşmayın. Şirketin belirsiz sayılabilecek bilgilerini sosyal mecralarda paylaşmayın.

– Sosyal medyada kitap ya de hizmetleriniz için paylaşılacak içerikler üzerine gerekirse yöneticinizden ya birlikte ayrımsız bildirişim uzmanından yardım alabilirsiniz.

– Içtimai medyada çalıştığınız şeriklik yerine paylaştığınız iletilere dikkat edin. Farkında olmadan telif haklarını ihlal edebilir, kurumunuzu baskı durumda bırakabilirsiniz.

– Toplumsal medyada agresif benzeri kasıntı sergilemeyin. Kimseye sizinle tıpkı fikirde olmadığı için hakaret etmeyin

– Dinlence ve canlılık fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşırken dikkatli olun. Bu nev paylaşımlar için Facebook ’ta oluşturacağınız hususi listeleri kullanabilirsiniz.

– Ümitsiz, sızlanan ve öfkeli olduğunuz durumlarda can kuşu halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Akıbet nedamet fayda etmeyebilir.

– Siyasa, spor, ilmek, terör, cinsellik kabil konularda kıymetlendirme yaparken dikkatli olun. Kişisel itibarınızı tehlikeye atacak burun ve davranışlardan kaçının.

– Özden ve hak olun. Çalıştığınız şirket yerine gerçekleştiremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayın.

Içtimai medyada sosyal sıkıntı çalışması yaparken tetik olun. Ayraç itibarınızı saniyeler içerisinde kaybedebilirsiniz.

– Rakip firmaların yayın ve hizmetleri hakkında huysuz düşün bildirmeyin. Rakibinize alın karalama kampanyaları yürütmeyin.

– Toplumsal medyayı kullanırken cürüm işlemeyin. Sosyal medyada kabul görmüş çizgi biçimleri farkında olmadan yanlışlık işlemenize ve bunun sonucunda yargılanmanıza illet gibi. Başkaca hapis cezası üstelik alabilirsiniz! Bu yüzden içtimai medyada paylaşım yaparken hakaret, iftira ve nefret söylemleri kabil suç kapsamına girebilecek paylaşımlardan kaçının.

Nurhan Demirel Için

Nurhan Demirel, 1983 yılında Kargaşa ’üstelik doğmuştur. Ekol yılları İstanbul ’da geçer. Ortaköy Zübeyde Kadın Rum Kız Iz Lisesi Grafik Tasarım Bölümü ’nün arkası sıra Marmara Üniversitesi Matbaa Öğretmenliği Bölümü ’ari bitirir. Okul yıllarında reklamcılık sektörüyle tanışır ve üretken ekiplerle gelişigüzel himmet fırsatı bulur. Yazmayı, bakir projeler üretmeyi ve kılık yapmayı çok sever. Yetişek hayatı boyunca şiir, kompozisyon ve grafik dizayn yarışmalarında kocaman dereceler elde etmiştir.

Aç aksiyon yaşamına Iletişim Danışmanı ve Eğitmen kendisine bitmeme eder. Kurumsal firmalar, beğenilen klinikleri, kozmetik şirketleri, doktorlar ve mukavemetli çok markaya bildirişim danışmanlığı konusunda bakım verir. Keyif İletişimi ve Uygulayım Bilimi özel ilişki alanıdır. Ameliyatlara girer, ışık çeker. Kongreleri ve ilmî gelişmeleri strateji fehamet. Bildiklerini kendine saklamaz, “Halkla Ilişkiler Yazarlığı” ve “Sosyal Iletişim Araçları” konularında özel dersler vermektedir.

Sağlıklı bir yaşam amacıyla ruhsal, bedenî ve zihnî sağlık halinin benzeri bütün olduğunu düşünür ve herhangi bir insanın ayrımsız misyon amacıyla dünyaya geldiğine inanır. Bu amacı keşfetmek için yoğun aralıklarla ayrımlı yerlere yolculuk paha. imdi bilimsel makaleler okuyucu, teknolojiye ve arkeolojiye demet duygun. Sanata ve estetiğe düşkünlüğü herkesçe bilinir. Bire Bir zamanda aynı mutfak sevdalısıdır. Mıhlı beslenmeye çalışsa birlikte, arada büyük seçme hamburger yemek listesi ve diyet kolaya yarayışlı diyemez. Sevdiklerine kalpli kekler pişirir, tatlıya ve hakikat işlerine zaafı vardır. Gidiş, fitness ve pilates yapmaktan hoşlanır. Hayatın paylaşarak elan manalı olduğuna inanır; arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi ve kardeş kardeş etmeyi çokça sever. Seçme insanın kişilik gelişimine katkıda bulunduğuna inanır ve elinden geldiğince herkese koruyucu olmaya meşgul.

İletişimci, editör, blogger, eğitmen, tasar çizimci ve fotoğrafçı kabil sıfatlarla hayat yolculuğuna bitmeme eder. Şahsi internet sitesi www.nurhandemirel.com ’de deneyimlerini ve fikirlerini ahenktar yerine okurlarıyla paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın