Toplumsal medyayla erken tanışmanın riskleri

Milliyet’te kayran alan habere göre bugünün çocukları serencam basamak gelişmiş ve oylumlu aynı teknoloji kullanımının içinde doğuyorlar. Bir Vakitler şiddetli sayılabilecek bilgisayar, telefon gibi aygıtların artık basit ulaşılabilir olması, bunların kullanımının yaşam kültürünün bir parçası haline dönüşmesi,  çocukların çokça erken yaşlarda uygulayım bilimi ve sosyal medyayla  tanışmalarını sağlıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ’nden Uzman Ruh Bilimci Fesleğen Algül, çocukların sosyal medyayla ilişkisiyle ait soruları yanıtladı. 

Toplumsal medyanın çocuklara sunduğu avantajlar var mı? Varsa neler?
Buradaki sunu eke şey akıllıcasına kullanmayı öğrenebilmek. Akilane ve sınırlı beş altı dilimi ortamında kullanıldığında; birçok bilgiye idrak, araştırı yapma ve vukuf isteğinde artma gibi fazlalık eğilimler yaratabilir. Yaratıcı düşünceyi destekleyebilir. Okulların ve ailelerin çocuklara yeterli sosyalleşme ortamları sunamamalarına alın az birlikte olsa aynı alternatif kendisine düşünülebilir. Arkadaşlarıyla daim bildirişim ortamında girmek çocuğun ilişkinlik gibi ihtiyaçlarına  denk verebilir.

Yetersizlik duygusu kabil 

Toplumsal medyanın kollar üzere dezavantajları neler?
Sosyal iletişim araçları ve internet kullanımı riskler de içermektedir. Yavru kendini sanal dünyanın tehlikelerinden pekâlâ koruyacağını bilemiyor. Bala ne bilginin akıllıca,  hangisinin yanlış olduğunu ayırt edemeyebilir.

Hatalı tıpkı bilgiyi akıllıcasına zannedebilir ve buna inanabilir. Antrparantez çocukların mevhum dünyada çok kânunuevvel geçirmeleri okulda öğrenme sorunlarına, dikkatte bozulmalara, obsesif düşüncelere,  pazar kurmada göz ve bacanak  ilişkisinde aksaklık üzere durumlara dahi hastalık benzer.

Bala içtimai medyayla birçok yaşına kadar banko tanışmamalı?
Hoşur yaşlarda tabiatıyla ki önerdiğimiz tıpkısı öz değil. Çokça gen kendisine yoz yaştan itibaren sussun/oyalansın/ ağlamasın diye niteleyerek eline tablet sunulan çocuklar oldukça çok. Tekrar çocuğunun tablette benzeri Oyun açmasını ya de kâh sitelere girebilmesini zeka göstergesi sanan aileler var. Hakeza bir kullanma ortamında yetişen çocukları bu dünyadan ayırabilmek dahi akıbet kademe zorlaşıyor.
Âdeta tıpkı çocuğun köken ilişkileri deneyimlemeye ihtiyacı vardır. Oyun uyutmak, öğür ilişkileri, yaşa bağlı görevler çocuğun içtimai medyada mevzu açmasından çok elan elzemdir.

Hangi yazık kim kâh ailelerin elan çocukları doğmadan sosyal medyada onlar yerine bap açtıklarını, adisyon oluşturduklarını görüyoruz. Ayrıca çocuklarının temas hallerini mevhum ağlarda paylaşan insanlar var. Tıpkı ebeveyn mevhum dünyada kendi narsizmini doyurmaya çalışırsa, çocuğun üstelik mevhum ağlar içre kendini var etmeye çalışması kaçınılmazdır.

Anne babaların bu konuda hangi kabil tedbirler almaları gerekiyor?
Öncelikle ebeveynlerin çocukların sanal ağlarla olan ilişkilerini yönetebilmeleri gerekiyor. Engel Olmak değil yönetebilmek. Önce çocuğu bilinçlendirmek, bu konularda haberdar etmek ve terbiye etmek gerekiyor. Bunun üzere dahi katiyen ebeveynlerin kendilerini, tehlikesiz sosyal iletişim araçları kullanımı üstüne geliştirmeleri yiyecek.

Koruyucu apışlık ve programların kullanılması çok muhteşem. Aileler; çocuğun kimlerle, neler yazıştığının, neler araştırdığının ve elektronik beyin başındaki zamanını neyle geçirdiğini farkında olmalı.

Karı ilişkilerindeki nekais ve yetersizlikler üstelik bu durumla yakından ilgilidir. Akşam Ezanı evde hep köşesine çekilip kendi bilgisayarıyla ilgileniyor ya de TV izliyorsa, çocuk bile bunları yapacaktır. Ailelerin kişi mevhum iletişim araçları kulanım alışkanlıklarını de gözden geçirmeleri gerekiyor.  Ocak içi iletişimi çoğaltmak, çocuğu spor – tekellüm kadar etkinliklere çevirmek önemlidir.

‘15 yaşından geçmiş el telefonu önerilmiyor ’

Bugünkü şartlarda el telefonu çocuklara birçok yaşında alınmalı? Kaç yaşına kadar kesinlikle uzak tutulmalı?
Bu soruya hasis ne kadar muktezi diyerek bakmamız gerekiyor. Sayımlama kurumunun verilerine baktığımız zaman Türkiye ’da cep telefonuna topluluk olma yaşının ortalama 10 olduğunu görüyoruz. Halbuki 15 yaşından önceki el telefonu kullanımı makul olmadığı üzere çocukların sağlığını da pahal yönde etkiliyor. Ayrıca çocuğun telefonu bilinçli benzeri şekilde kullanabilmesi amacıyla de belli başlı benzeri durmuş oturmuşluk düzeyine ulaşması gerekiyor. Bu yüzden 15 yaştan önce önerilmiyor.

Okullarda el telefonu kullanımını elbet değerlendiriyorsunuz?
Telefonlar alelhusus taşınacaksa; ibret sırasında mutlaka sınırlı olmalıdır. Fakat okula giriş ve çıkışlarda açık olması daha uygundur. Yeniden burada üstelik ebeveyn ve sarıklı kontrolü önemlidir. Kullanılacaksa de galiba kuralların konulup kesinlikle  uyulmasının sağlanılması gerekir.

‘Anlaşılan kurallarla sınırlandırılmalı ’

Toplumsal medya ekol başarısını elbette etkiliyor?
Öğrenme sorunlarına, dikkatte bozulmalara, takıntlı düşüncelere, alım satım kurmada yetersizlik kabil durumlara dahi sebep olanaklı. Yavru ders harıldamak adına internet başında ahit eylemek isteyebilir. bugün okullarda da teknoloji ve internet kullanımının arttığını biliyoruz. Cesim olan bu kullanımları nesne ve muhtemelen kurallarla sınırlandırabilmek.

Bir Cevap Yazın