Topuk dikeni şişmanlık sebebi

CİHAN’da yer düzlük habere göre topuk dikeni, kişide hareket kısıtlılığı, eklemlerde kireçleşme ve istenmeyen kiloya faktör oluyor. Bunun yanısıra yandaki eklemleri ve omurgayı üstelik etkilemeye başlayan topuk dikeni, diz ekleminde menisküs yırtığına, diz ve duraç eklemlerinde kireçlenmeye, omurgada postür bozukluğuna sadık süreğen ağrıya, asliye eğriliğine ve bel fıtığına sefer açabiliyor.

Topuk dikeninin önemine değinen duyum yitimi ve reanimasyon uzmanı Dr. Alemdar Taylan Çifçi, ökçe ağrısının düztabanlarda, efdal kavisli ayaklarda, şişmanlık problemi olanlarda, topuklu başmak evet üstelik babet tarzı yer başmak kullananlarda, diyabetiklerde, değişik romatizmal hastalıklarda ortaya çıkabildiğine ilgi çekti. Dr. Çifçi, topuk dikeni hakkında şu bilgiyi verdi: “Hastalar, karakteristik yerine sabahleyin yataktan kalktıktan sonra önceki birkaç adımda ökçe ağrısıyla karşılaşırlar ve bu veca kendinden, yürümeyle azalır. Benzeri yerde detaylı müddet oturduktan sonradan önceki kalkmada oluşan balkı ve çevrim sonu ağrıları çokça tipiktir ve tanı koydurucudur. Hastalar, haddinden fazla tafsilatlı süre yürüdüklerinde veya ayakta kaldıklarında ökçe ağrısından sızlanma ederler. Ilerleyici zamanla ayakta şişme, çeşitli kemik deformiteleri, ayak bileğinde dert kabilinden sorunlar tabloya eklenir. Ökçe dikeni rahatsızlığı, tedavi edilmezse vakayiname tıpkısı duruma dönüşebilir ve kişinin tutum şeklini değiştireceği için yavaş yavaş bacak, diz, kalça ve kol problemlerine sefer açabilir.”

Önder Taylan Çifçi, topuk dikeni hastalarında geçerli tedavilerin başında aşil germe egzersizlerinin geldiğini, kişiye özel hazırlanan tabanlıklar kullanılarak, basık esnasında hissedilen ağrıların azaltılmasının sağlandığını ve ağrı kesici ilaçların yanısıra buz uygulamasının önerildiğini söyledi.

Uygulamaların altı hafta büyüklüğünde bir sürede fayda sağlamaması durumunda ise hikmet tedaviye başlandığını belirtti.

Dr. Çifçi, tedavide sarrafiye uygulamalarından sonraki aşamaların, doktorun tercihine göre kortizon ya üstelik prp enjeksiyonları olduğunu ama bu iki yöntemin da damarı bozuk ya de ensiz olduğunu anlattı: “Kortizon enjeksiyonu, elhak cılız ve çarkıt olan demet dokusunun kemiğe tutunmaya çalışan kısmını henüz da zayıflatır ve ayak tabanı çökmesine zemin hazırlar. Prp enjeksiyonu ise otama konusunda elan isabetli aynı tercih olmakla birlikte genellikle yetersizdir. Ökçe dikeninde arz enerjik otama, rejeneratif (yenileyici) iğne yöntemidir. Bukanak tabanını oluşturan ve fut kubbesini destekleyen plantar fasyanın güçlendirilmesi, tedavinin asıl hedefidir. Seanslar halinde uygulanan proliferan solüsyonlar, o bölgede vücudun defans mekanizmasını harekete geçirerek bire bir tamir süreci başlatır.

Üç haftada bir geçerli seanslarla alay malay hastaya, evde uygulamak için antrenman programı verilmelidir. Ortalama dört ile şeş seans enjeksiyon tedavisiyle vücudun ağırlığını taşımakta zorlanan hastalıklı plantar fasya, saf yoldan güçlendirilerek mihman bir iyilik ve ağrı kontrolü sağlanır. Plantar fasya güçlendirildiği üzere sonuçlar kalıcıdır. Dert genellikle nüksetmez. Böylelikle uzun vadede oluşabilecek diz ve bel rahatsızlıklarının önüne geçilmiş peki.

Ökçe dikenini önlemek amacıyla tatil çok önemlidir. Mukteza davranışlar dışında ayakta tükenmek, etraflı açıklık defa yürümemek gerekir. Düzenli yerine antrenman yapılmalıdır. Nitelikli, metin, tabanı hoppa, ortopedik ayakkabı kullanmalıdır. Çok kilo varsa önemsizleşmek, topuklarınıza binecek iyon azalmasına apotr olacaktır.”

Bir Cevap Yazın