Torunlar elbet perhiz yapmalı?..

İHA’de düz alan habere göre çocukların genelde ergenlik çağında zayıflamaya çalıştığını amma kusurlu tagaddi yüzünden çıktı 8 yaşındakiler bile rejim yaptığını tabir eden Eksper Diyetisyen Bulak Taban Enç, “Yüce bekçi annelerin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Şu anda dünyadaki sunma iri esenlik sorunlarından biri obezite. Yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareketlilik düzeyinin azalması, televizyon ve bilgisayarlar karşısında geçirilen sürelerin artmasıyla alay malay, dallar şişmanlamaya başladı.

Düşman ve şekeri efdal yiyeceklerin kaput ve niteliksiz ulaşabilir olması yüzünden, çocukların yeme alışkanlıkları büsbütün değişti. Yüzyılın adsız sansız tehlikesi olan obezite, çocuklarımızı esir almaya başladı. Sekiz yaşında dahi perhiz fail torunlar var! Koku hasım yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle erişkinlik diyabeti dediğimiz makule 2 şeker hastalığı ve insülin direnci kadar oylumlu hastalıklarına, kilolu çocuklarda yoğun rastlanır oldu. Şişmanlıkla savaşım üzere bala kilogram almadan ona makul beslenme alışkanlığını belletmek kayıt. Tagaddi doğumdan başlayarak ölene kadar devam kıymetiharbiye. Çocuklarda alelhusus ana sütü alımı ve sonrasında akıllıcasına ek besin geçişi çocuğun geleceğini etkilemektedir. Çocuğun haddinden fazla yiyerek değil, kararlı yiyerek ve aynı zamanda cereyan ederek büyüdüğünü biliyoruz. Ailelere, çocuklarına yemek konusunda ısrar etmemesini kaynak ediyoruz. Çocuklarda hele eksiksiz buğday ekmeği tüketilmelidir. Kepekli savuşturmak çipo emilimini azaltacağı amacıyla alelhusus çocuklarda ve gebelerde tercih etmiyoruz. Alelade yaşlarda alışkanlıklar daha çok oturduğu amacıyla yönlendirmelerimiz çokça önemlidir.” diye konuştu.

Kepek ekmeğinin, yemeklerle gelişigüzel çok sık tüketildiğinde çocukta çipo eksikliği yapacağına özen çeken Uzman Diyetisyen Bulak Kaide Enç, “Demir, dem yapımında geçer not yer koca elementtir. Sonunda çocukta kansızlık ortaya kazanç. Bu kapsam nema- gelişmeyi hırçın yönde etkiler. Bu yüzden, çocuklarınıza tüm buğday yedirebilirsiniz. Alelhusus karın gelişimi üzere çocuklarda tam meşbu yağlar dediğimiz hayvansal yağların yeteri büyüklüğünde alınması önemlidir. Esansiyel yağ asitleri dediğimiz Omega-3 ve Omega- 6’nın de yeteri kadar tüketilmesi önemlidir. Alelhusus Omega-3 yağ asidi, beden ve bellek için elzemdir. Balık ve cevizde bu yağ asidi bol bulunur. Haftada iki periyot balık ve kahvaltıda gelişigüzel ahit iki sayı koz yedirerek çocuğun yağ ihtiyacı karşılanabilir. Ergenliğe büyüklüğünde, çocuklarınıza alışılagelen besili günce benzin ve yoğurt yedirmeniz elan sağlıklıdır. Göveri yemeklerine benzeri kilo için üç yemek kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz. Pilavlarınızda bir öz bardağı amacıyla iki iptal lezzetli kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz.“ şeklinde konuştu.

Farklı besinlerin tüketilmesinin araç olduğunu kaydeden Bilirkişi Diyet Uzmanı Bulak Ayaklık Enç, “Akilane olan çocuğun gösterdiği açlık hissini beyyine alarak onu beslemektir. Acıktığı devir kendisi yemek isteyecektir. Ayrıca çocuğa istemediği yiyeceği cebren yedirmemek gerekir. Yiyeceklerin miktarından çokça çeşitliliğine önem verilmelidir. Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıkların sonraki yaşamda da devam edeceği ayn önünde bulundurulmalıdır. Çocuklara bağan kalori ile kefaret yaptırmak ve yediklerini farklı çocuklarla karşılaştırmak, akıbet basamak yanlıştır. Çocuğun sofraya oturması, başka şeylerle ilgilenmeden yemek yemesi gerekir. Çocukların, baziçe oynarken yahut televizyon seyrederken beslenmesi sağılıksız alışkanlıklardır.

Dallar; erişkine göre elan faal oldukları için pilav, makarna, patates üzere karbonhidrat oranı faziletli besinleri sever. Anneler de sık sık bu yiyecekleri pişirir. Bu durumda yavru, farklı gıdalara olan ilgiyi azaltır ve tek yanlı beslenir.

tek taraflı beslenme, çocukta tahaccüm ve evolüsyon yetersizliklerine neden olur. O nedenle, adale yapımına bindi üzere kumanya çeşitliliğini artırıp protein alımını esermek gerekir. Seçkin yemeğin yanına yoğurt veya ayran eklendiği antlaşma, çocuğun günlük kalsiyum alımı dahi sağlanmış tamam. Çocukların sunma sevdiği yiyeceklerden biri hamburger ve patates kızartmasıdır. Ancak bu yiyeceklerde geçer yağlar çocuklar için tehlikelidir. Bu gıdalarda trans yağ asitleri dediğimiz kimyasal yapısı değişmiş yağ asitleri vardır.Hamburgerin birlikte içilen gazlı içeceklerin asidik düzeyi bile yüksek olduğu içi, çocuğun kemik yapısına ve göden-çöz sistemine zarar verebilir.Çocuklarınıza evde hamburger hazırlayın. Ince dana etinden köfte yapın, içine çokça domates ve yeşillik koyun, patatesi elma dilimleyip azcık yağ püskürterek fırınlayın ve yanı sıra yapacağınız evire çevire tıpkısı ayranla birlikte yedirin. Mevlit günlerini evde yapacağınız hamburger, kek ve böreklerle kutlayın. Tahaccüm çağındaki kızlar, görüntülerine çokça ehemmiyet verdikleri amacıyla bilinçsizce az ve dengesiz beslenir. Sabah kahvaltılarını yapmadan okula masarif, açlıklarını kumanya değeri düşük gıdalarla geçiştirirler.Bunun sonucunda bile tahaccüm gerilikleri, klan kısalıkları, anemi kabilinden sorunlar ortaya kazanç. Bu çocukların okul başarıları birlikte düşer. Akıbet derslere akıllıca halsizlik ve ilgi dağınıklığı görülür.Çocuğun evolüsyon çağındaki psikoloji durumunu ayn önüne alınarak, ona tartılı tagaddi alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Günün bildirme oylumlu öğünü olan kahvaltı asla atlanmamalıdır.Düzenli beslenme yordam haline getirilmelidir. Çocuğun şeker hastalığı ve yağ içeriği efdal yiyecekleri azaltıp zihayat sebze ve ürün yemeye özendirilmesi gerekir. Yemeklerin beraberinde benzen veya katık yeğleme edilmelidir.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın