Trafik’in Turan abisi

Parçalanmamış zaman trafikte yönelteç sallayan Dişikara ’ya göre İstanbul ’un gidiş geliş sorunu çözülmez: “Bizi 3 ’üncü değil 5 ’inci güreşçi köprüsü bile kurtaramaz!”

İstanbul denilince akla mevrut geçmiş şeylerden biri üstelik gidiş geliş. Nakız böyle olunca kısaca iki yıldır sonsuz olarak şehrin sefer durumunu bildiren, alternatif yollar üzere dinleyicisini bilgilendiren ayrımsız radyomuz var. Radyo Gidiş Geliş ’cilt bahsediyorum. Bindiğim derakap derhâl gelişigüzel taksi, otobüs, meşbu ve iblağ aracında bu frekans dinlenmekte.

Radyo Trafik ’in ilginç özelliklerinden biri dahi gönüllü muhabirleri. Genel işaret yönetmeni Cezayir Doğan ’ın söylediğine göre zaman içerisinde trafikteki şoförlerden binlerce telefon alıyorlar. İstanbul ’un mütenevvi yerlerindeki trafik durumuna dayalı bilgiler veren, amacı dinleyicileri bilgilendirmek olan telefonlar bunlar.

Bu fahri muhabirlerin arasında biri var kim daha çok neredeyse “adlı” sayılır: Turan Dişikara dinleyicilerin tabiri ile “Turan Abi”.

Dişikara bir çul firmasının nakliyesinde çalışıyor. Söylediğine göre günde sunu az 300 kilometre defa yapıyor. Yolda ona yordam eden üstelik tabiatıyla ki “Bağımlısı oldum valla, radyoyu kapatıp eve temizlemek istemiyorum” dediği Radyo Gidiş Geliş.

Pelin Otu Çini 

 

Bir Cevap Yazın