TRT üç yılda 150 milyon TL zarara uğratıldı!..

Sayıştay, reklam alma işini özelleştiren TRT’nin 3 yılda tamam 89.2 milyon TL zarara uğratıldığını saptadı. TRT’nin hesaplarına göre, raporun hazırlandığı dönemden bilahare de etkili ürem ve cezalarla birlikte ölçü 150 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin kuruma verdiği 3.6 milyon TL’lik garanti, “önemsiz” kalınca TRT 3 yıl gecikmeyle firma ile yaptığı sözleşmeyi feshetti ve şirketi mahkemeye verdi.

Cumhuriyet Altını gazetesinin ulaştığı rapora göre TRT’nin 3 yılda 150 milyon TL zarara uğramasına neden olan skandal süreç şöyle gelişti:

TRT ile Veritas Medya ve Reklam Hizmetleri ATLATMAK arasında 5 Haziran 2009’birlikte “Reklam Ortamları Satış Mukavelesi” imzalandı. Sözleşmeye göre; firma, tahsis edilen reklam kuşakları ve süreleri karşılığında TRT’ye sözleşmenin ilk yılı için sunu beş altı KDV aut bütün 60 milyon TL ödeyecekti. Bu bedelin 42 milyon TL’si TRT 1 amacıyla tahsis edilen reklam kuşakları ve süreleri karşılığında ödenecek, aylık reklam plan­tinginin 0.5’in üstünde gerçekleşmesi yerinde, munzam ifa yapılacaktı.

REYTİNG SİSTEMİNDEN ÇIKINCA KARIŞTI

Ancak TRT, Kasım 2009’da AGB’nin reyting sisteminden balkon kararı alınca süreç karıştı. Firma, yapılan reklam sözleşmesinin temelinin reyting ölçümlemesi olduğunu belirterek itilaf bedeli ve ifa şartlarının yeniden düzenlenmesini istedi. Bunun üstüne firma ile Mesafe 2009’da melfuf protokol imzalandı.

Protokolde firmanın, tahsis edilen reklam kuşakları ve süreleri karşılığında TRT’ye sözleşmenin önceki yılı üzere genişlik bir iki KDV aut toplam 40 milyon TL ödeyeceği, ertelenen 20 milyon TL’nin ikinci ve üçüncü yıllarda ödenmesi müstelzim tutara ekleneceği, firmanın ikinci ve üçüncü yıllarda 70 milyon TL ödeyeceği egemenlik altına makbuz. Ayrıca, ikinci yıla ötelenen 10 milyon TL için 900 bin TL, üçüncü yıla ötelenen 10 milyon TL üzere 1 milyon 800 bin TL fark ödenmesi kararlaştırıldı.

Firma bu tam reklam batın ve sürelerini Teşrinisani 2009’dan itibaren pazarlamaya başladı. Ancak sözleşmeye göre gerçekleşme fail reklam ve sponsorluk bedelleri, öngörülen sürede ödenmedi.

Ilkgüz 2012 bakımından reklam, sponsorluk ve gecikme faizi zımnında firmanın TRT’ye olan borcu 70.6 milyon TL taksit, 16 milyon TL rötar faizi ile 2.6 milyon TL sponsorluk ve farklı borçları almak üzere toplamda 89.2 milyon TL’ye yükseldi. Firmanın verdiği güvence miktarı sadece 3.6 milyon TL olunca TRT’nin zararını bu yolla karşılaması bile imkânsız hale geldi.

CUMHURİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın