TRT yolsuzluğunun dosyasını açıyoruz

Tamlık, “tut kelin perçeminden” misali ne rapora el atsanız elinizde kalıyor. Dahi Sayıştay ’ın raporlarını gelişigüzel diplomatlara taş çıkartırcasına tenkit ve uyarılarını satır aralarına zulalamasına rağmen raporlardan cüz fasikül yöntemsizlik akıyor. 

Bu raporlardan önceki elimizi attığımız, “yandaşlık” iddialarıyla bellik değeri hayli devalüe ergin TRT oldu. 206 sayfalık raporu gelişigüzel cins çapaktan arındırarak olabildiğince dümdüz bire bir şekilde anlatıp şu çetin gündeme epey aynı kertikli atalım. 

Öncelikle kurumda müteharrik personel sayısına bakalım:

Rapora bakarak TRT ’nin 2011 ’bile 7 bin 564 olan personel sayısı 2012 ’bile 511kişi eksilerek 7 bin 53 ’e sakıt. Etkin sayısında 511 hayat eksilmesine rağmen personel giderleri 2011 ’da 425 milyon TL ’den, 489 milyona balkon. Personel başına ayda yapılan gider tutarı ise 5 bin 159 TL.

TRT ’dahi çalışanlar bu kadronun bin 750 kişisi nişane ve çekimci, geri mütezayit sayının ise yönetimsel personel olduğunu belirtiyor. Işyar sayısının bu büyüklüğünde haddinden fazla olmasının nedeni, siyasilerin seçmenlerine bereketli kepçe TRT kadrosu dağıtması. TRT çıktı torpilin o kadar egemenlik sürdüğü benzeri çekicilik kim, bırakın nüfuz değişikliğini, seçme icra vekili değişikliğinde TRT koridorları gıcır bando elbiselerini sırtına geçirmiş eskimemiş çehrelerle tanışıyor.

beraber yıpranmamış idare “ıskarta” muamelesi yaptığı sakat personeli ise “Strateji Geliştirme Kat Başkanlığı” adı sunulan kreşden tahrip binaya, göndererek kızağa çekiyor. Yani bu gruba giren personel, TRT ’nin debdebeli mavi binasında de değil, dışarda “ısı merkezi”nin altındaki yerlerinde “oyalanıyorlar”.

Sayıştay raporuna bakarak bu kişilerin 2012 ’deki sayısı 105. Yani millî iz fail bir kanalı çekip çeviren personel sayısı büyüklüğünde deneyimli müteharrik, bu ofis başkanlığında TRT ’deki sonuç demlerini geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonun ardından arttırma olacak cemaatçilerle bu dairenin kadrosunun bir hayli kabaracağını kararlamak yumruk değil.

TRT ’NİN ELİ CEBİMİZDE

Peki kadrolarını siyasilere bu kadar cömert açan TRT ’nin gelirleri ne durumda?

Sayıştay Raporu ’nda kurumun gelirlerinin kısaca yüzde 80 ’ninin hayatiyet enerjisi gelir payları, denetim pulu ücretleri ve sübvansiyonlar oluştuğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl elektrik faturalarımızdan toplanan 662 milyon, bandrollerden toplanan 545 milyon TL, TRT ’nin gelir hanesine yazılmış. Reklamlardan elde edilen sağlık ise, 91 milyon TL. 

Sayıştay raporda, TRT ’nin gelirlerinin çoğunu elektrik paylarıyla bandrol gelirlerinden oluşmasını “rebabi” eleştirmiş. “Veri ve izlence satışlarından sağlanan dirimlik mehabetli meblağlara ulaşamadığından” ifadesini kullanan Sayıştay, “Hava gelirlerinin şişman bir kısmını oluşturan kamusal ulama paylarının hareketlilik enerjisi tüketimi ile görsel ve işitsel cihazların satışına vabeste tıpkısı tüketim vergisi niteliğinde olması kazançlı faaliyetlerden direkt etkilenmesine misil açmaktadır. Belkili hesaplı daralmalarda gelgel gelirlerinde şişman düşüşler görülebilecektir” diye niteleyerek uyarmış. 

Cümbüş enerjisi payı ile bandrol gelirlerine ekleyerek sair kalemlerle gelişigüzel 2012 ’üstelik mecmu 1 milyar 501 milyon gelir elde eden TRT, bunun karşılığında 432 milyon TL ’si personel giderleri, 655 milyon TL ’si bile “dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler” için yapılan giderler başlamak amacıyla 1 bilyon 321 milyon TL harcama yapmış.

TRT ’Lİ İŞSİZLER

Raporda belirtilen “dışarıdan sağlanan kâr ve hizmetler”i az buçuk açalım:

Değme ne kadar kurumda 7 bin çalışan var görünüyorsa birlikte esasta onların süratle bir anda kâffesi “etkisiz”. Zira TRT ’birlikte program düzenlemek, kişinin politik görüşüne bakılarak izin verilen tıpkısı “imtiyaz” çıktı.

Kendi personeline program yaptırmayı neredeyse “kayra“ yerine gören TRT, gelgel giderlerinde genişlik şişman kalemi, dışardan program ve haber satın almaya ayırmış. Aha Sayıştay ’ın “dışardan sağlanan kâr ve hizmetler” dediği kalem, onca personeli dururken sağa sola yaptırdığı programlara ödenen dünyalık anlamına geliyor. Anca kim, bu tür yekpare giderlerin yüzdelik 53 ’ünü oluşturuyor.

Yani TRT,  2012 yılında dışardan satın aldığı programlara 655 milyon TL ile ödeme yapmış. Kapsam ve niceliği hepimizin malumu olan TRT ’ye program satan bu şirketler ile program işleyen erkinci lobi ile lehtar taifesinin tarifesi elan ilk OdaTV ’birlikte haddinden fazla yazıldığı üzere ayrımsız posta dahi henüz yazarak saha ve antlaşma israfı yapmayalım. 

DİNİ PROGRAMLARA 6 MİLYON

TRT dışına yaptırılan ve 300 milyon TL harcanan programların detayları şöyle:

Dramalar, yani dizilere 153 milyon, terbiye kültür programlarına 55 milyon, çalgı eğlenceye 20 milyon, habere 23 milyon, spora 18 milyon, çocuk ve cahillik programlarına 16 milyon, dokümanter programlarına 7 milyon ifa yapan TRT, diyanet ve aktöre programlarını de özel şirketlere yaptırmış. TRT ’nin bu programları özne şirkete 2012 ’üstelik ödediği hacim ise 6 milyon TL. 

Gurur, 300 milyon TL ifa yaptığı bu programlara ekleyerek haber ve izlence yapımları için da 180 milyon TL harcamış. İki kişinin ortalarına konulan saksının etrafında tartıştığı harcıâlem tartışma programları de bu şirketlere yaptıran TRT, 13 milyon yurtiçi ve yurtdışı spor programlarına, 27 milyon geçek kiralarına, 40 milyon TL birlikte yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar ile onlardan realizasyon edilen vukuf ve programlara harcamış. 

TRT, göstergeç yayınlarının yapıldığı kanallardan en yüksek kıymettar yayını ise TRT-1 kanalından yapıyor. Rapora göre bu hacim 182 milyon TL. Bunu 164 milyon TL maliyetle TRT Spor kanalı izliyor.

TRT ’nin satın aldığı programlar göz önüne alındığında dışarıya sattığı program miktarı ise hayli “bodur”. Dışarıya 655 milyona program yaptıran TRT, sattığı programlardan ise ancak 6 milyon TL idrak elde etmiş. 

Kurumun 2012 yılı kemiksiz ilan, reklam ve sponsorluk gelirleri ise bire bir geçmiş döneme bakarak yüzde 5, yani 5 milyon 600 bin TL azalarak 107 milyon adına gerçekleşmiş. Bu miktarın 84 milyonu Radyo ve TV car ve reklam gelirlerinden, 6 milyon TL ’si barter karşılığı alınan  reklam, 16 milyon TL ’si ise sponsorluk gelirlerinden oluşuyor.

YÖNETİM GİDERLERİ FAZLA

Sayıştay, gelgel yerine değerlendirmesi gereken sunu mefret konuyu birlikte raporda,Genel hile giderlerinin hep masarif içindeki payının yüzde 32,4 oranında olması, bahis konusu heybet 2010 ’üstelik yüzdelik 22,9 iken 2011 ’birlikte yüzdelik 32,5 ’e yükselmesi, 2012 ’üstelik üstelik bu seviyede gerçekleşmesidir” diye niteleyerek belirtiyor.

Rapora göre, umumi heyet komutan ve üyeleriyle genel müdür, umumi koordinatör, genel müdür yardımcıları kabilinden kayırıcı yöneticilere bu dönemde sağlanan ücret ve tıpkısı menfaatlerin bütün tutarı bile 827 bin TL. 

Sayıştay, yönetim giderlerindeki bu oranı çok bulmuş. Hesap soranın cezalandırıldığı benzeri ülkede önümüzdeki yıl bu uyarının gereğinin adına getirilmesini aramak, neredeyse hayalî zihnî komütatör kategorisinde.

Tığ tekrar da o raporların arasından yolsuzlukları arşivlere bırakmaya devam edeceğiz…

Çokluk KIRICI / Odatv.com

Bir Cevap Yazın