TRT6 TV‘nin ismi değişti!

Milliyet’in haberine göre TRT Altı kanalının kuruluşunun 6. yıl dönümü zımnında Cemal Ergin Mesaj  Dinleti Salonu’nda “Dengbejler Buluşması” etkinliği düzenlendi. Gecede İran,   Ermenistan, Irak, Türkiye ve Kafkasya bölgesinden gelen dengbejler şarkılarını  söyledi.

Türki ve Kürtçe verilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan TRT Genel  Müdürü Göka, gecede çokça güzelce bire bir arkadaşça ortamının oluştuğunu rapor etti.

 Kültürel zenginliğin önemini anlatan Göka, ayrımsız şaşırtı açıklama  yapacağını dile getirerek, “Farklılıklarımızı namevcut saymakla birçok şeyi yok etmiş  oluyoruz. Zımnında bunları sunma mufassal ayrıntısına büyüklüğünde akseptans ederek, genişletip  zenginleştirmek, sunu açık kitlelere ve bildirme uzak coğrafyalara dahi bu şekilde aksetmek  yer güzeli, yer iyisidir. TRT Şeş’in açıklayacağımız şekli, adının değişmesidir. TRT Şeş’in adı TRT Kurdi yerine değişmiştir” şeklinde konuştu.

TRT Kurdi’nin mail coğrafyada büyük bire bir takı oluşturduğunu  vurgulayan Göka, şöyle devam etti:
“TRT Kurdi, çokça mehabetli bir duyarlılığı hem belirleme etti hem de  geliştirdi. İnşallah bundan sonra mümasil coğrafyamızdaki takipçilerle beraber henüz  birlikte gelişecek. Bu şu buyurmak; mail coğrafyamızda bu dili kullanan kardeşlerimizle  birlikte, yani Kürtçemizi kullanan kardeşlerimizle işbirliği içerisinde koskocaman  ortak yapıtlara de imza atabileceğimizi ve attığımızı, bunları sunu kısa zamanda  ekrana taşıyacağımızı da söyleyebilirim. Ihtimal bu üstelik bir sürpriz.”

Geceye, YANLIŞSIZ Öğür Milletvekili Mehmet Metiner ve TRT Kurdi Çizgi Koordinatörü Mustafa Ekici’nin yanında çokça sayıda davetli katıldı.

Bir Cevap Yazın