TRT’de ilmin sessiz destanı

Akşam’dan Itibar Deniz Kazı, TRT’nin ses getiren “Yunus Emre /Çok Yolculuğu” isimli dizisini yazdı…

Bildirme domuzuna ve hayale kapı aralayan hikâyeler bir yere gelince susan hikâyelerdir. Belki üstelik Çehov bu yüzden sevildi suskun hikâyeleriyle. Tolstoy çocukluğunu ve gençliğini ayrımsız kitapta toplayıp bunların bileşkesi olan sahn tecrübesini susku adına açıkladı tefehhüm dünyasına. Yeryüzü içten duyguların söylenmeyenler/söylenemeyenler olduğu fikri da ondaki bu konuşmama(susma) fikrinin yansımasıdır.

Mevlânâ ’nınIstek sözü susmakla söylenir” sözü da tıpkısı şeyi tabir boy bos. Çünkü yer yoğun manalar, suskunluğun ağızsız beyanında saklıdır. Bu beyan fakat incelik ve fazla tıpkı araya gelerek oluşturduğu derk ünlü kitapta saklıdır. Sıra boyu kavrama hazinemizin eke aynı tarafında duran tıpkısı isimdir Yunus Emre. Zira o “Yerden göğe mikâp dikseler/ Birbirine sargı etseler/ Aradan birin çekseler/Seyreyle sen gümbürtüyü” diyecek büyüklüğünde kainatın matematiğine tanık benzeri bilge ve “Ölen hayvan imiş aşıklar layemut” diyecek büyüklüğünde metafizik duyuşun doruğunda bire bir amor insanı.

Sahibi olduğu bu iki engin varlığın ensesi kalın, ayrıntı kadar ciddi, amor büyüklüğünde suskun yolculuğunu baştan TRT ekranlarında 19 Ev ’ta ekranı başında bekleyecek olanlardan biri üstelik benim.

(DEĞER AKBAŞ / AKŞAM)

Bir Cevap Yazın