TRT’de skandallar zinciri!..

Reklam alım işini özelleştiren ve 3 yılda Sayıştay’ın saptamasıyla 89.2 milyon, öz hesaplarına bakarak 150 milyon TL kötülük fail TRT’nin ikinci 3 yıl için açtığı ihaleyi, kurumla mahkemelik olan Akdeniz Iletişim Araçları As ve Pazarlama Evi ile “bir adreste ve bir telefon numarasıyla” cümbüş gösteren Satma Ofisi’nin aldığı ortaya bundan sonra. As Ofisi, evvel ihalede üstelik Akdeniz Iletişim Araçları’dan koca ve pazarlama işlerini devralmıştı.

TRT’nin göstergeç, radyo, genel ağ ve teleteks yayınlarına ilgilendiren reklam zamanları 3 sene süre ile Veritas Medya ve Reklam Hizmetleri A.Ş’ye verilmişti. Şirketin ismi elan sonradan Akdeniz Iletişim Araçları Eş ve Pazarlama Evi San.ve Tic. NANIAZIZ kendisine değişti. Akdeniz Iletişim Araçları ihaleyle ilgili prosedürün tamamlanmasının ardından reklam bulma işlerini Bey Ofisi adlı tıpkı şirkete verdi.

Akdeniz Iletişim Araçları bu yöntemle reklam almasına aldı fakat TRT’ye ödemesi gereken parayı bir zamanlar ödeyemedi. Şirketin TRT’ye borcu Sayıştay raporuna göre 3 sene içerisinde 89.2 milyon TL’ye ulaştı. TRT’nin kestiği cezalar ve faizlerle alay malay rakam 150 milyon TL’ye bundan sonra.

Ticaret odası kayıtlarındaki tesadüf

Cumhuriyet’in gündeme getirdiği haberle ait azrail ayrımsız bilgelik henüz ortaya bundan sonra. Akdeniz Medya ile mahkemelik olan TRT, 3 Teşrinievvel 2012’de ikinci 3 yıllık reklam çekicilik ihalesi yaptı. Bu ihaleyi As Ofisi ünlü tıpkısı iştirak kazandı. Mir Ofisi, önce ihaleyi düz ve kurumu yekpare 150 milyon TL zarara uğratan Akdeniz Medya’nın reklam pazarlama işini devrettiği firmaydı.

30 Eylül 2011 devir ve 7911 sayılı Tecim Sicil Gazetesi’nin 359’uncu sayfasında yer düz bilgilere göre Akdeniz Iletişim Araçları’nın adresi şöyle: “1. Uzun, Ebulula Mardin Caddesi No: 53” TRT’nin internet sitesinde yer kayran bilgiye göre Akdeniz Iletişim Araçları’nın telefon numarası de “0 212 385 00 00”. Ancak ilginç bir şekilde bu bulunak ve telefon numarası halen Satış Ofisi marifetiyle kullanılıyor. Birlik bu süreçle ait şirketin görüşünü almak amacıyla esbak TRT marifetiyle Akdeniz Iletişim Araçları’ya ilgilendiren olduğu tamlanan yukarıdaki telefon numarasını aradık. Izinli adam namına müşareket CEO’su olduğu söylenen Teoman Tükeler’e bağlandık. Teoman Tükeler, TRT’nin ikinci ihalesinden bilahare Bey Ofisi Umumi Müdürü sıfatıyla medyaya bildiri vermişti.

Tükeler’in asistanı “akıllıca zamanda size dönme yapacağız” dedi. Fakat ısrarlı aramalarımıza karşın 48 saat süresince devir yapılmadı. Yeniden aradığımızda görevliler “Akdeniz Medya buradan taşındı” dedi. Görevliler, “Teoman Komutan Akdeniz Iletişim Araçları’nın mı yoksa Bey Ofisi’nin mi CEO’su?” sorusuna ise “Bilgimiz namevcut” yanıtını verdi.

İlk ihaleyi kazanan Veritas’ın sahibi Kaan Bülbüloğlu ise 2009’bile Veritas adlı şirketin isminin Akdeniz Iletişim Araçları Mir ve Pazarlama Evi kendisine değiştirildiğini, iştirak yapısının birlikte ayrımsız dönemde değiştiğini bildirdi.

İhale kapsamındaki bilcümle işlerin esasen sonuna büyüklüğünde Akdeniz Medya aracılığıyla yürütüldüğünü belirten Bülbüloğlu, “Bahis Konusu zaman ve ölümlü değişikliğinden sonra şahsımın ve şirketimiz Veritas Media’nın laf ile tek alakası kalmamıştır” dedi.

CUMHURİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın