TRT’den Hıncal Uluç’un eleştirilerine yanıt!..

Evvel yapılan halkoyu duyurusunun Hıncal Uluç tarafından dikkate alınmadığını gören TRT bugün üstelik aynı izah yaparak ‘haşat polemik’e vahim karşılık verdi.

Aha TRT’nin yaptığı o izah ve Uluç’un TRT’nin ilk açıklamasına verdiği yanıt…

“TRT ’nin yayınlarını izlemeden; cevaplarını anlayamadan; “kötümser polemikler” oluşturup, soru soranlar amacıyla; TRT ’nin daima verecek ayrımsız cevabı vardır.

01.02.2011 ’dahi Sabah Gazetesi ’nde yazan Hıncal Uluç isimli köşe yazarı, TRT ’nin Erzurum Darülfünun Şita Oyunları ’na gelmediğini ve bu oyunları sadece benzeri kanaldan yayınladığını belirterek hatalı ve yanlı yorumlarıyla, okuyucusunu yanıltmıştır. Ayrımsız yazar, TRT kurumunun namına 29.01.2010 tarihinde verdiği cevaba ilişmek adına, yeni sorular sormayı yeğleme etmiştir.

Işte cevaplarımız;

1-“Erzurum Oyunları”, diye bire bir deyim yoktur, spor yazarının yanlış tabirler kullanmasını, okuyucusuna havale ediyoruz. “2011 Acun Üniversiteler Arası Şita Oyunları” diye niteleyerek tıpkısı terim vardır. Bu oyunların açılışının aynı kenara atıldığını savlamak amacıyla, evet hiç göstergeç izlememek ya da “vazıh boş kafalı” atılmak gerekiyor.

Zihni, yegâne kanallı TRT dönemlerinde kalanların, haddinden fazla kanallı benzeri iletişim araçları grubunun yayın dağılımını anlaması türlü değildir.

Bizim 14 değişik kanalımızın 14 ayrımlı işlevi vardır. TRT 1 kanalımızda Tarım Türkiye Kupası maçları vardır ve bunun dışında de bu kanalımız ocak dizilerini yayınlamaktadır. Kısaca 4 saatlik kıvrak bire bir deli dolu yayını, TRT 1 ’den yayınlamayı tercih etmedik. TRT 1 kanalımız, Erzurum ’dan 15 ’er dakikalık hareketli angajman yapmıştır.

2- 50 yıldır yazıp, okuyuculara ahkâm satan bir yazarın, okuduğunu anlaması gerekir. 29.01.2010 ’da yazdığımız açıklamada açım törenlerinin ilkin TRT BILGELIK, TRT HD, TRT TÜRK ve TRT NARA kanallarında yayınladığımızı belirtmiştik.

3-Açılışları kesintisiniz yayınladığımız yol olan TRT HABER o devir reyting listelerinde evvel 25 içindeydi. Açılışın benzeri anda onlarca televizyondan rappadak gösterildiği düşünülürse; Türk halkının tabilik rekabeti zarfında TRT VERI ’i tercih ettiğini belirtik görüyoruz. Aynı marifet kanalının; hele dahi 4 saatlik tıpkı nişane amacıyla, reytinglerde önce yüz içerisinde ilk 25 ’e girebilmesi bire bir başarıdır! Açılışların resmi yayıncısı TRT ’dir. Günücü davranıp açılış törenlerini farklı kanallardan sakınsaydık, reytinglerimiz haddinden fazla daha eğin sıralara çıkardı. Reyting listelerinde, veri kanalları kategorisinde TRT BILGI zahir vuzuh bir numara gelmiştir. Anlayabilene…

4-“Temel çizgi” olmayan benzeri hat tanımıdır. Bizim değme kanalımızın ayrı ayrımsız kitap teması, ayrı bütçesi ve ayrı benzeri murat kitlesi vardır. Kültür Türkiye Kupası maçı de; aynı iz saati içerisinde açılışlar, diziler vb olmasına rağmen reyting listelerine önceki 28 program içinde girmiştir. Bu sıralama bu konjonktürdeki ayrımsız karşılaşma için ateş bir reyting değildir. Anlayabilene…

5-“Bugüne büyüklüğünde yaptığınız yayınların Türk halkına maliyeti nedir? Reytingi nedir?” sorusuna cevap verebilmemiz amacıyla haftalarca yazı yazmamız gerekiyor.

50 yıllık ayrımsız gazetecinin sorduğu bu boş boş soruyu, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.  Bildirişim fakültesi derslerinde “en çığlık istifham” olarak denk gösterilecek bu sorunun, neyi kastettiği üstelik muhtemelen değil. TRT 43 yıldır TV yayını yapıyor, bu yayınlar mı, TRT ’nin bugünkü yönetiminin gerçekleştirdiği yayınlar mı yoksa 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları mı kastediliyor? 84 yıllık TRT yayıncılığının sunu konuşu, sunma nitelikli yayınlarını yapıyoruz. Bunun ispatı münhal: Rekor büyümeyi rutin bütçe kalemleriyle gerçekleştiriyoruz! Acilen rastgele yıl TRT üzere hayatiyet faturalarından yapılan kesinti oranlarını küçültüyoruz.

Sizin TRT ’ye 9 yıl boyunca yaptığınız bağan reytingli Tele Alışveriş programından çok elan bağan bütçeli ve Çap Denetleme Kurulu ’nun denetlemesine lüzum duyurmayan yayınlar yapıyoruz.

Bilindik, Hıncal Uluç ’un TRT ’ye yaptığı programın; hem niceliği hem üstelik bütçesi çok tartışılmış ve devreye, Cumhur Reisi eliyle Büyüklük Denetleme Kurulu sokulmuştu.

Hıncal Uluç isimli yazar; Üniversiteler Arası Şita oyunlarını, aynı spor yazarı kendisine Erzurum ’dan izleseydi evet dahi televizyonundan TRT kanallarını bulabilseydi, TRT çalışanlarının fedakârlığını görürdü. 170 kişiye “tatil yapıyor”girmek; 170 ayrımlı manevi tazminat konusudur.

Monitör karşısından Türkiye ’yi yönetmeye çalışanlar; monitör izlemeyi bile öğrenmelidirler.”

Bir Cevap Yazın