TRT’den Nakşidil Padişah atağı!..

Kanuncu Melik Süleyman ile Hürrem Odalık ’ın aşkını anlatan ve tartışmalara yol açan “Balaban Çağ” dizisine en şişman rakip TRT ’den geliyor. “Nakşı Çevirgeç Hükümdar” adlı dizide, I. Abdülhamit ile Nakşidil Odalık ’ın aşkı konu edilecek. Önümüzdeki hafta yayımlanmaya başlayacak olan dizide; Nakşidil Şehriyâr, mülayim ve sakin yerine tanımlanırken; uzun dişli kişilikleriyle tarihe nitelik vuran “Hürrem Odalık” ve “Kösemen Odalık”a da göndermeler yapılacak. Yapımcılar, Nakşidil Şehriyâr ’ı, “Yüce Yüzyıl” dizisinde anlatılan Hürrem Hükümdar ’la “Mahpeyker” filminde betimleme edilen Kösemen Hükümdar ’ın bilakis, tek kudret oyununa bulaşmamış, kimsenin katline etmen kaba, bir nice hayır işi yapmış, devletin bekası üzere çalışmış aynı sultan adına tanımlanıyor.

FRANSIZLAR ERBAP ÇIKTI

Nakşidil Şehriyâr ’ın kökenleri Türk ve Fransız tarihçiler arasında ağız dalaşı konusu. Paylaşılamayan sultan, Türkiye ’üstelik değme diziye, belgesele veya filme bahis olmadı. Fransa ’bile ise Nakşidil Melik ’la ilgilendiren 170 tezkere yazılmış, onlarca dokümanter ve “Gözde” isimli tıpkı film birlikte çekilmiş. Buna, Fransızlar ’ın kendi soylarından geldiğini kanıt ettikleri Nakşidil Melik ’ı yere göğe sığdıramaması etken gösteriliyor. Fransa ’nın “Martinique” adasında tıpkısı karı, turistlere “Aimee” ismiyle tanıttıkları Nakşidil Melik ’ın evi namına gösterilmekte. Amma Türk tarihçiler, Nakşidil Sultan ’ın, Kafkas asıllı Mütedeyyin tıpkısı ailenin kızı olduğunu öne sürüyor. I. Abdülhamit ’mağara kız kardeşi Esame Şehriyâr ’ın yalısında, Dindar terbiyesiyle yetiştirilip saraya alınan Nakşidil Sultan, TRT ’deki dizide da bu doğrultuda anlatılacak.

SEVIŞME SAHNESİ YASAKLANMIŞTI

Nakşidil Hükümdar ’ın hayatının anlatıldığı Fransız yapımı “The Favorite” (Flaş) isimli film 1990 ’da vizyona girmişti. Filmde I.Abdülhamit ’i Murray Abraham, Nakşidil Padişah ’ı ise Amber O ’shea canlandırmıştı. 18 yaşındaki Fransız güzeli Aimee namına anlatılan Nakşidil ’in I.Abdülhamit ’le sevişme sahnesi Türkiye ’birlikte veto yemiş, âşiktaşlik sahneleri kesildikten sonraları gösterimine müsaade verilmişti.

Korsanlar kaçırdı

Fransız kökenli olduğu düşünülen Nakşidil Aba Sultan, 1783 ’te I. Abdülhamit ’le evlendi. Nakşidil ’mağara Fransız imparatoru Napolyon Bonapart ’ın eşi Josephine ’in kuzeni olduğu öne sürüldü. Nakşidil, 1768 ’üstelik Aimée Dubuc de Rivery adıyla Fransa ’nın ayrımsız kolonisi olan Martinique Adası ’nda zengin tıpkı ailenin kızı kendisine doğmuştu. 14 yaşındaki kız, Fransa ’de terbiye görürken ara sıra karışıklıklar nedeniyle okulu dinlence edilince yakınlarınca benzeri gemiye bindirilmişti. Geminin Cezayirli korsanlar yoluyla kaçırıldığı, kızın esir tüccarları vasıtasıyla padişaha ödül edildiği üstelik söylenti edilmişti.

Bir Cevap Yazın