TRT’nin yeni genel müdürü ki olacak?..

Milliyet’ten Işıklı Hasan’ın haberine göre TRT Genel Müdürlüğü’ne namzetlik için referans süreci, Radyo Televizyon Art Oturmuş’nun (RTÜK) yarın yapacağı toplantısının peşi sıra başlatılacak. Samsun Valiliği’ne atanan İbrahim Delice’den boşalan TRT Genel Müdürlüğü üzere farklı kesimlerden haddinden fazla sayıda ismin namzetlik başvurusunda bulunması bekleniyor. RTÜK; başvuran adaylar içinden üç ismi seçmece hükümete bildirecek. Seçilen üç isimden biri Bakanlar Kurulu Kararı ile TRT Umumi Müdürü atanacak. Yeni TRT Genel Müdürü namına kulislerde; Umum Müdür Yardımcıları Şenol Göka, İbrahim Eren ile TRT bili Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör’ün adı öne çıkıyor.

Mecnunca iki yol atanmıştı

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İbrahim Delice’in TRT Genel Müdürlüğü’ne atanmasına ilişik kararnameyi iki el geri çevirmişti. Şahin, bu nedenle 2007 yılında Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının peşi sıra TRT Umumi Müdürlüğü’ne atandı. Mecnunca, 4 yıllık fariza süresinin peşi sıra 2011 yılında baştan umum müdür namına atanmıştı. Fakat 30 Mart yerel seçimi öncesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Delicesine’e karşı tavır aldığı konuşulmaya başlanmıştı. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde aynı süre Basın Müşaviri namına fariza özne Ahmet Takan, “Başvekil ’ın en yakınından duyduğumu motamot aktarayım; Delice ’mağara eşinin cemaatin Ankara ’daki mümessil ablalarından biri olduğunu Başvekil öğrendi. Seçme arifesinde göndermeyi bile çokça akıllıca bulmadığı üzere şimdilik cemi yetkileri elinden makbuz” diye niteleyerek yazmıştı.

Bir sene daha görevde kalacaktı

Güzeşte Perşembe günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, Delice ile görüştü. Bu görüşmenin arkası sıra Delicesine, izne ayrılarak istifasını verdi. Delimsirek’in TRT Genel Müdürü kendisine görevi 2015 yılı Son Teşrin ayında sona erecekti. Fakat bakir hükümet, Atmaca’mağara bu görevine bitmeme etmesini istemedi. Yasada; “Umum Müdür, milli güvenliğin ve kamu düzeninin muktezi kıldığı, Izzet memuru olma niteliğini yitirdiği, çetin hizmet kusuru işlediği veya tarafsızlığın ihlal edildiği hallerde, bu hallerin gerekçeli adına belirtilmesi suretiyle ve Radyo ve Televizyon Faziletli Kurulunun teklifi ve Kabine kararı ile görevden alınır” hükmü düz alıyor. Mesleğe kaymakam adına başlayan, henüz evvel Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı fail Delice, güzeşte Resmi gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Samsun Valisi namına atandı.

Üç insanoğlu öne artık

Radyo Monitör Dal Kurulu’nun toplantısı yarın yapılacak. Bu toplantının ardından TRT Umumi Müdürlüğü’ne namzetlik için başvuru takvimi zar edilecek. Yarından itibaren değişik kesimlerden haddinden fazla sayıda ismin dosyalarını hazırlayarak RTÜK’e başvuruda bulunması bekleniyor. RTÜK’ün bu başvurular arasından seçtiği üç isimden biri Hükûmet kararı ile umum müdür kendisine atanacak. TRT Genel Müdürlüğü üzere kulislerde; Umum Müdür Yardımcıları Şenol Göka, İbrahim Eren ile TRT Bilgelik Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör’ün isimleri öne çıkıyor. Kulislerde; Nasuhi Güngör’ün Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a mail bir isim olduğu, seçilme ve atanma ihtimalinin diğer adaylara bakarak biraz elan faziletli olduğu birlikte konuşuluyor.

Bir Cevap Yazın