TRT’ye yadırgatıcı ukubet!

Radyo Göstergeç Peş Oturmuş, zaman, amme yayını fail TRT’ye, Alevi toplumunun hassasiyetleri çerçevesinde Dürüst Partili üyelerin balaban bölümünün üstelik katıldığı ve Türk politika ile tabilik tarihine perese düşülecek aynı ceza verdi. Sanatçı Mustafa Topaloğlu’nun TRT Çalgı kanalında anlattığı tıpkısı Ana fıkrası nedeniyle TRT Müzik kanalı ukubet aldı. TRT kamu kuruluş olduğu üzere ceza kararı, sınırlanmış olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a gönderildi.

RTÜK’ün arka asamble toplantısı bugün yapıldı. Saat 10.30 kabilinden başlayan güruh, akşam ezanı saatlerinde sona erdi. Toplantıda, YSK’nın zar ettiği intihap takvimi çerçevesinde göstergeç kuruluşlarında yapılan ihlaleler ele makbuz. Bunun birlikte RTÜK izlem ve yorum biriminin ayrıksı yayınlarla ait raporları da toplantıda değerlendirildi.

Bunlardan biri, sanatçı Işın Karaca’nın TRT Saz kanalındaki Başucu Şarkıları programı idi. Bu programa katılan Mustafa Topaloğlu aynı fıkra anlatmıştı. RTÜK yetkilileri, zaman tartıştıkları o fıkrayı manaca şöyle anlattı:

“Asıl ile İdris Alevi olma kararı almış. Ayrımsız Dede bulmuşlar. Ona danışmaya gitmişler. Ilk Asıl hatır girmiş. Ağababa, Esas’e sormuş, (Hazreti Hüseyin’i Kerbela’dahi kim öldürdü?) Anne ( Bilmiyorum) deyince Dede (Hazreti Hasan’ı kim öldürdü?) diyerek sormuş. Ana tekrar (Bilmiyorum) demiş. Temel dışarı çıkınca İdris’e (İki adam gevşek cinayeti bize yıkmaya çalışıyorlar) demiş…”

RTÜK’ün toplantısında, anlamca tabir edilen bu omur bugün değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda TRT Müzik kanalına ukubet verilmesi kararı makbuz. Karara Selim Partili üyelerin çoğu birlikte katıldı. Karara çabucak RTÜK Başkanı Davut Dursun’un uymazlık ettiği belirtildi. Karar oyçokluğu ile makbuz. TRT kamu kuruluşu olduğu için karar, TRT’nin sınırlanmış olduğu Başbakan Yardımcılığı’na (Bülent Arınç) gönderildi. RTÜK kaynakları, bu kararın TRT tarihinde ve Alevi toplumu açısından oylumlu tıpkı önce oluşturduğunu ifade etti.

Ceza, RTÜK yasasının 8. maddesinde şu buyruk çerçevesinde verildi:

(Ayrı Ayrı : 25/4/2013-6462/1.md.) Irk, kırat, miftah, ilmek, tabiiyet, cinslik, engellilik, siyasî ve felsefî kanı, basiret ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez. 

AYDIN HASAN / TABIIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın