TSK üniversite kuruyor!

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre bu amaçla Genelkurmay’dan tıpkısı gök bilimi ÇAKER ’deki Defans Üniversitesi’ni inceledi. Kurulacak üniversitede general ve amirallerin görev alanlarına ilgilendiren doktora ve doktora sonrası bilimsel eğitim bilimi yapması, sivillerden uzman yetiştirilmesi hedefleniyor.

Kurulacak darülfünun üzere BENDE ve Hindistan modelleri üzerinde duruluyor. Hindistan modeline bakarak eksiksiz harp okullarının ve bünyelerindeki enstitülerinin kapatılması gerekiyor. Bu modelde, savaş okullarındaki öğrencilerin ıcığı cıcığı üniversiteye sadık olarak okuyor, henüz bilahare yağız, deniz ve gelgel sınıfına ayrılıyor.

Fakat Türkiye ’bile bu modelin gerçekleştirilmesi olasılığının hastalıklı olduğu belirtiliyor. Bu durumda yöre plana sâdır MEMLUK modelinde askeri personel ve siviller Millî Savunma Üniversitesi’nde öğrenim görüyor.

Türkiye’da harp okulları ve Harp Akademileri ’nin bünyesindeki enstitülerin kapatılarak ‘ulusal savunma üniversitesi’ bünyesinde toplanması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın