Tuğba Sarıünal kitabı ‘Nakil’i anlattı

Gazi Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi ’nden çıkışlı olan Tuğba Sarıünal, pres eğitimi de almış ancak nakıs bırakmış. Kariyerine oyunculukla başlayan Sarıünal, ışık çektirmek için gittiği stüdyoda önceki fihrist teklifini alarak düzgün eseri mankenliğe birlikte adım atmış.  Ilkin kendine güvenemediği üzere çabucak değişmeyen verememiş. Fakat tavsiyeler konusunda koreografi ve mankenlik eğitmeni Ferhan Aral ile tanışıp bu konuda eğitimini tamamlamış. Sarıünal ’ın esenlik konusunda eğitim alması mankenlik yaparken da işine yaramış. Aynı defile sırasında izleyicilerden biri kalp krizi geçirince Sarıünal podyumdan atladığı kabilinden hastanın yanına gidip engelleme etmiş. Oyuncu olmayı çokça talip Sarıünal, bu konuda yetişek da almış. Hayatı süresince eğitimin ve donanımlı olmanın gerekliliğine inandığını anlatan Sarıünal, bir projeye hazırlanırken senaryoya baskın olmanın öneminden üstelik bayram ediyor. Çünkü ona göre oyunculuğun inandırıcılığı senaryoya ve karaktere yeğin olmakla mümkün.

OYUNCULUK VE YAZARLIĞI SEÇTİM

Olur, mankenden şarkıcı, oyuncu olur de tıbbi polisiye yazarı peki mu diye sorunca “Manken, oyuncu, senarist, edip, sağlıkçı… Birbirinden çokça ayrı meslekler üzere görünse bile, hayatın içre öyle değil. Antrparantez tıbbi polisiye yazarı doğrusu hiç olmadı Türkiye ’birlikte da dünyadaki örnekleri da haddinden fazla beş altı” diyor. Yazarlığa adım atan Sarıünal artık için edip adına mı devam edecek diye niteleyerek zaaf ediyoruz. Seçimini oyunculuktan ve yazarlıktan yana kullanmayı tercih eden Sarıünal, “Afiyet okumam ve mankenlik yapmış olmam bana çok madde kattı. Amma yaşınız ilerledikçe kendinizi daha bereketli tanıyıp sizi elan aşkın doygunluk fail işlere yöneliyorsunuz. Şimdilik hedefim köpoğluluk ve yazarlık amma giderek ne tamam bilemem” diyor.

Yazıyla ilişkisi ta çocukluğunda yazmayı öğrendiği o günlerde başlamış. İlkokulda sunma başarılı olduğu kayran kompozisyon yazmakmış. Anca kim tahrir sınavlarında kâğıdını doldurur tıpkısı bile öğretmeninden bedava kâğıt istermiş. Rastgele ant yazılılardan erdemli, sözlülerden düşük perese düz Sarıünal, “Giderek fora etmek kendimi rapor etme biçimim oldu. Dijital göz okumama karşın bütün yazdım. Tiyatrolarda mütehammil yazarlığı yaptım. Ardından sinema filmi yazdım ve Dram İstanbul ’a kabul edildim” diyor.

Tuğba Sarıünal, romanını ayrımsız kamer kabil ayrımsız sürede kurnaz. Onun için neşeli ortamda mı yarmak gösterişsiz yoksa kayırıcı içinde mi diyerek soruyorum. “Ortamın tek önemi namevcut benim amacıyla. Elhak hangi ortama gidersem gideyim yine kendimi götürüyorum. Evde, kafede, parkta değme yerde yazabilirim” diye karşılık veriyor.

YAZDIKLARIMA İNANDILAR

Önce kitabı yayımlatmanın çok da bayağı olmadığı bilinir. Yazarımıza kitabı yayımlatma sürecinde zorluklarla karşılaşıp karşılaşmadığını sorduğumda çokça birlikte stabil tıpkısı süreç yaşamadığını öğreniyorum. Onun arz balaban şansı; muharrirlik uğrunda kendisine ve yazdıklarına mümin insanlarla karşılaşması olmuş. “Size bindi vermeye fahri olan insanları bulduğunuz ahit işiniz haddinden fazla üstelik el olmuyor. Bana ve yazdıklarıma güvendiler.” Benzeri ahir romanını tekrar tıbbi gerilim türünde yazmayı planlayan Sarıünal, ikinci kitabı üzere çalışmaya başlamış de. Arayı çokça açmadan beş altı kamer içre yıpranmamış kitabını satışa çıkarmayı hedefliyor.

İYİ KI ROMANIMI BASTIRMIŞIM

Romanını bitirdiği devir yazdıklarını herkesten nahiye kenar saklamış. “Dallar günlüklerini saklar evet ben birlikte öyleydim.” Sonra yazdıklarını yavaş yavaş arkadaşlarına anlatmaya başlamış. Gerilim yoğun hikâyeyi dinleyen herkesin dikkatini çekmiş. Sarıünal romanından parçalar anlattıkça daha çok merak eder ergin arkadaşları ve devamını de uymak istemişler. Dinleyen herkesin eş fikri romanı bastırması olmuş. Yazdıklarını paylaşma konusunda çekingenlik diri dinç yazar, “Dolgunca kim romanımı bastırmışım” diye memnunluğunu dile getiriyor. Sonunu durum edemediği, cerrar polisiye kitaplardan sağlık aldığını belirten Sarıünal ’ın başucu kitapları ortada Tess Gerritsen serisi, Michael Palmer ve Jean Christophe Grange meydan alıyor. Kendisinden evvel romanını yazacak olanlara kaynak istediğimizde “Elan yolun çokça başındayım ama inandıkları tıpkı konuları varsa katiyen peşini bırakmamalarını öneririm” diyor. 

SİBEL ŞIDDETLI YENGİN / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın