Türe Bakanlığı’ndan ‘Deniz Seki’ açıklaması!

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine bakarak açıklamada, kurumda mevcut hükümlülerin fahri olmaları şartı ile dilekçeleri alınarak alım çalım almalarına “sosyal etkinlik” kapsamında cevaz verildiği belirtildi ve “Daha geçmiş yüz kere selen, dokümanter, sekans ve film çekimi üzere izin verilmesine rağmen ilk kez müsaade veriliyormuş üzere takanak oluşturulmasına yönelik maksatlı ve gerçeğe makul sıfır marifet ve yorumlar yapılması mahzunane karşılanmıştır” denildi. Nezaret açıklamasında tutuklulara ise izin verilmediği belirtilerek şöyle denildi:

IŞTE O AÇIKLAMA!

“Gâh basın nişane organlarında meydan alan ceza infaz kurumlarında çekimi yapılan göstergeç programları ve yapımları ile ilişkin gerçeği yansıtmayan istihbarat nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Ceza uygulama kurumlarının takkadak cezanın infazının yapıldığı ayrımsız vadi olmadığı, gerek eğitim bilimi, lüzum toplumsal ve kültürel gerekse iz edindirme hesabına yapılan çalışmalarla kişilerin ‘yeniden topluma kazandırılması’ noktasında haddinden fazla önemli çalışmaların yapıldığı kurumlardır.

SOSYAL ZINDELIK KAPAMINDA IZIN VERİLİYOR

Suç işlemenin sonuçlarına yönelik olarak içtimai farkındalığın arttırılması için izin sunulan göstergeç programı, kol, beyaz perde filmi, dokümanter, bilgelik ve farklı formatlardaki yapımlar, hükümlüler için sosyal etkinlik kapsamında değerlendirilmektedir. Henüz önceki bile ceza yürütüm kurumlarında fen, dokümanter, seri ve film çekimine müsaade verildiği gibi 2014 ve 2015 yıllarında toplamda 50 ’den çok fen, dokümanter, seri ve televizyon programı çekimi amacıyla gazetelere ve televizyonlara cevaz verilmiştir.

GÖNÜLLÜ OLMALARI ŞARTIYLA HÜKÜMLÜLERE IZIN VERİLİYOR

Çekimlerde fahri olmaları üzere yalnız cevaz verilen programlarda hükümlüler görk almakta, tutuklulara ise hiçbir şekilde hava izni verilmemektedir. Bu kapsamda ait yapım şirketinden fahri hükümlülerin tumturak alması amacıyla değme sima belirtilmeksizin cevaz istenmiş olup, kurumda bulunan hükümlülerin gönüllü olmaları şartı ile dilekçeleri alınarak racon almalarına müsaade verilmiştir. Elan önceki defalarca bilim, belgesel, saf ve film çekimi için izin verilmesine rağmen ilk kez müsaade veriliyormuş gibi algı oluşturulmasına müteveccih kasıtlı ve gerçeğe makul olmayan vukuf ve yorumlar yapılması üzüntüyle karşılanmıştır.”

Bir Cevap Yazın