Türk avukatlara Tacikistan’da kontrol şoku

Vatan’da düzlük alan habere göre Türk avukatlardan oluşan gök bilimi, Tacikistan’da vakfedilmiş mevcut hukukçu ve gazetecilerle görüşmeler için çalışmalar başlatmıştı.

5 avukat ve 1 Azeri tercümanın bulunduğu gök bilimi, ülkede vakfedilmiş mevcut isimlere müteveccih herif hakları ihlallerini bakmak üzere harekete geçti. 21-23 Sülale tarihlerinde hayata geçirilmesi beklenen görüşmeler öncesinde skandal tıpkı hukuksuzluk yaşandı.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’bile konaklayan Türk avukatlar Koca Hakları Inceleme Müesses üyesi Gülden Sönmez, Emine Sebep ve tercüman Ege Zaur Beg konakladıkları otelde hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Dışişleri harekete geçti

TBMM Kanunuesasi Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada Dışişleri Bakanlığı’nın girişimlerde bulunduğunu ve konuyu strateji ettiğini duyurdu.

AVUKATLARDAN GÜR BILI GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tacikistan’da  gözaltına alınan avukatların THY uçağıyla Duşanbe’den İstanbul’a geleceklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, toplumsal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, Türk avukatlar İHH Umumi Heyet ve Hukukçular Derneği üyesi Gülden  Sönmez ve Arsıulusal Hukukçular Birliği üyesi Emine Sebep ile tercümanları  Zaur Beg’in uçakla Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’den İstanbul’a debi  edeceklerini duyurdu.

Mesajında, “Çokça şükür ki bol haberi aldık. Gülden Sönmez ve  beraberindekiler Duşanbe’den THY’ye bağlı bir uçakla İstanbul’a cereyan  edecekler” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, avukatlarla tercümanın saat 09.00’da  Atatürk Havalimanı’nda olacaklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, “Gülden Sönmez ve arkadaşlarına geçmiş olsun mesajımızı iletiyoruz” değerlendirmesinde de bulundu.

Türk avukatlar heyeti,Tacikistan hükümetinin tutukladığı Tacikistan’daki İslami Kalkınma Partisi üyeleri ortada bulunan SİPAR Avukatlar  Birliği üyesi hukukçularla tesanüt zarfında olduklarını belirtmek amacıyla 20 Ev’ta Duşanbe’ye başvurmak için Atatürk Havalimanı’na gitmiş fakat 6 nefis  heyetten yemeden içmeden Sönmez, Yıldırım ile çevirmen Beg’in Tacikistan’a gitmesine müsaade  verilmişti.

Türk avukatlar heyeti, programları gereğince geçmiş ahit bazı vakfedilmiş  yakınları ve avukatlarıyla görüşmelerinin peşi sıra geçkin Tacikistan polisi  aracılığıyla gözaltına alınmıştı. Hukukçular Derneği’nden konuya ilişkin yapılan  açıklamada 2 Türk avukat ile tercümanlarının cemaziyelevvel saat 17.30’da kaldıkları otelde Tacikistan polisi tarafından gözaltına alındığı duyurulmuştu. Avukatlarının  gözaltına alındıkları haberinin ardından ortak bir izah yayımlayan,  Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği ve Hukukun Üstünlüğü  Platformu, Tacikistan hükümetine, gözaltına alınan avukatlara yönelik hukuksuz  uygulamayı bir dakika ilk sonlandırması çağrısında bulunmuştu.

Tacikistan’da gözaltına alınan İHH Yönetim Kurulu ve Hukukçular Derneği üyesi Gülden Sönmez, Uluslararası Hukukçular Birliği üyesi Emine Sebep ve tercümanları Zaur Beg, THY uçağıyla Duşanbe’den İstanbul’a geldi…

Bir Cevap Yazın