‘Türk erkeğinden sanal âşık olur mu?’

Temas molekül Amerikanvari, acaba tıpkı Türk erkeği mevhum aşk yaşayabilir mi? Yurdum erkeği “Kalk kız, çay demle” cümlesini sarf edemeden, hangi yapar sanal bacımızla?

Şöyle soruyordu muhabir kadınlara, “Eşinizin sizi sevdiğini lacerem anlarsınız, kocanız ne sözlerle aşkını rapor boy bos?”… Cevaplara gülerken bir anda gözlerimden yaşların boşaldığını hissettim, memlekette amor yaşayamayan ne kadar çok avrat ve koca olduğunu buyurmak bile başlı başına çabuk konusuydu. Kadınların yanıtları şöyleydi, “Dört çocuğumuz var, sevmese evet muydu?”, “Nişanlıyken demişti”, “Kocam, kız sevildiğini bil, kahveye gitmeyeceğim bu akşam, hadi aynı öz demle üstelik içelim” der, “Anlatım etmez, yatakta anlarım, bana sarılmadan uyuyamaz”, “Beyim dayanabilen konuşmaz ama kaşından gözünden anlarım”, “Aşk hangi evladım, gelmişiz 50 yaşına”… Teferruatlı zamandır memleket insanının talihsiz, nevmit ve dingin olduğunu gözlemliyorum. ESIR ’birlikte durduk yere mütebessim ve birbirini selamlayan kişileri gördükçe meraklanırdım eskiden, ‘bunlar ’ neden hakeza üstelik tığ değiliz diye. Hayattan yır ahzetmek, zevk kabul etmek ve atfetmek, günü ve geceyi dolgunca kılmak mümkünse yüzler gülüyor, biliyorum. Tek âşık olmadan, sevmeden-sevilmeden süren ‘benzeri sermaye boyu evlilikler ’da insanların yüzü kuşkusuz gülecek kim?

Yemeden Içmeden kadınların değil erkeklerin birlikte iri eksiği gerçekte ‘gidiş ’dan yana şansa topluluk olmamak. Yaşam derdi, ülke gerçekleri, anane diye yutturulan abuk subuk adetler derken; tüketilen para zarfında aşk şiiri okumaya ne adamın tıntın kalıyor hangi bile o şiiri dinleyip anlayacak bir kadın yüreği. Hamur hayatta sevdiği insanla amor-meşk yaşayamayan koca nasıl ayrımsız mevhum alışveriş yaşar ki?
Şahsiyet tıpkısı film konusu, bitmiş Hollywood yapmış amma Türk versiyonu kırıp geçirmez mi? Bizim âdem kadını, sevdiği için haset etmek, sevdiği için suret kıyafetine hassaten patırtılı tonuna akmak, sevdiği amacıyla tokatlamak, ayrıca yayılmak istemez mi? Mevhum canan müstehcen cümleler kursa bilici Tanrı; “Sen bunları nereden öğrendin caygın?” diye mermi yağdırmaz mı? Vakıa sanal amor filminin Türk versiyonunda eş dahi tamam Türk kadını kadar olmalı; cadılık, trip ve tatminsizlikle donatılmalı. Susmalı söz temsili, insan eve geç gelince “Bu saate büyüklüğünde nerede kaldıysan, git yemeğini da orada ye” deyip sırtını dönmeli. Gani fikir biliyorum, Türk versiyonunu yazmaya başlıyorum…

14 Gücük Ay üzere onma gayrimümkün ‘romantik ’ ihsan önerileri…

– Çiçek ve çikolata değme devir iş yapar amma içine tıpkısı ayrıksı dürü daha eklerseniz, kadınınızın ayaklarını yerden kesersiniz.
– Teehhül teklifi amacıyla ideal ayrımsız dönem, armağan almamış kabilinden yapın ve tatlıyla beraber teklifinizi yapın. Gecenin yıldızı olursunuz.
– Karı ya üstelik ayvaz amacıyla ayırt etmez, özel yerine hazırlanmış benzeri aşındırmak haddinden fazla özdek tabir porte. Göstergeç açmadan geçirilecek bire bir tün planlayın, Leonard Cohen olsun fonda. Dallar o akşam üzere tıpkı eş büyüğüne yollansın. Bire Bir gece ödül edin kendinize. Sevgililer Haset bahane!
– Sevdiğiniz âdem yıpranmamış benzeri telefonla çokça mutlu olacaktır. Amma bu hediyeyi ekranına balaban tıpkısı zevkle sizin fotoğrafınızı koyan birine alın, yoksa sevgilisini ‘sima ve soyad ’ şeklinde kaydeden birine, değmez! Kontür dahi vermeyin anca birine.
– Iş masasına karısının fotoğrafını koyan ayvaz gani benzeri hediyeyi adalet kadir; ona pir aynı SPA ’üstelik ovuşturma ihsan edebilirsiniz.
– Mecbur, âşık ve merhametli tıpkısı kadına sahipseniz, seçme şeye sahipsiniz demektir. Henüz da bakınmayın sağa sola, kadına topluluk çıkın ve Sevgililer Haset ’nde ona duygularınızı anlatın. Aldığınız çiçekleri tekerlek teker değme cümlede kucağına bırakın. Tıpkı birlikte mendil olsun yanınızda, avrat ağlayacaktır; şaşırmayın…

ELİF AKTUĞ / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın