Türk insanı medyaya güvenmiyor

Rum Üniversitesi (AÜ) Bildirişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon, toplumsal medyanın seçimlerde gündemin oluşmasına katkıda bulunacağını, belli insanların kafasında muhtemelen istifham işaretlerinin oluşmasına neden olacağını, bazen şeylerin tartışılmasına katkısının olacağını belirterek, “Amma etkilemek, eyleme buyurmak, bire bir oyu yakalamak, var olan fikri tahavvül etmek, yani kamuoyunu belirleme konusunda gücü namevcut” dedi. Orhon, medyanın insanları ilkah etmek, eyleme kılmak, kamuoyunu belirleme üzere ayrımsız etkisinin bulunmadığını öne sürdü.

İnsanların medyaya güvenmediğini söyleyen Prof. Dr. Orhon, “Türkiye’birlikte bugüne kadar mamul çalışmalar aynı somut durumu kanıtlıyor. Nedir? İki ana terim üstünde çok kategorik tespitler var. Ayrımsız tanesi ruzname belirleme, diğeri de kamuoyu. Tarihî kendisine baktığınızda medyanın Türkiye’üstelik gündemi tespit rolü var. Yani yolsuzluk, internet konuları filan. Bunları gündeme kim atabiliyor? Medya atabiliyor. Aha sütunlarında, manşetlerinde düz veriyor. Medyanın Türkiye’de ruzname belirleme gücü var. Amma kamuoyu belirleme gücü namevcut. Bu ne söylemek? Sert tabirle, siz insanların ağzına hangi vereceğinizi veriyorsunuz, hangi konuşabileceğini üretebiliyorsunuz, onları konuşturabiliyorsunuz, amma onları bu konuda telkin etmek, eyleme geçirmek, aynı oyu tayin etmek, var olan fikri değiştirmek yani kamuoyunu tespit üzerine gücü bulunmayan. İnsanlar medyaya güvenmiyor. Araştırmalar yine tıpkı şeyi gösteriyor. Yıllar itibariyle medyaya olan güven düşüyor” dedi.

“ESKIDEN MEDYANIN KENDİSİ MERKEZDİ, DEMINCEK BİREYLERİN KENDİSİ DAHI FORM”

Orhon, toplumsal medyada çokça noktadan çok noktaya yayımlanma durumu olduğunu tabir ederek, “Doğru amma hatalı. Kurgusal bir molekül konusunda konkre tıpkısı şekilde temas etmek istemem ama, bugün itibariyle sosyal medyada neleri görüyoruz? Aynı takım telefon kayıtları. İnsanlar neye inanacağını şaşırdı. Bunların hepsi medyayla ilişkin. Tığ bilcümle bunları nerede okuyoruz? Geçmiş tam içtimai medyada okuyoruz. Toplumsal medyanın tıpkı misil şöyle tıpkısı özelliği var. Vaktiyle iletişim araçları tıpkı noktadan tıpkı noktaya kaynaktı veya tıpkı noktadan bir nice noktayaydı arz gani ihtimalle. Radyoyu açıyorduk, televizyonu açıyorduk, gazetelere bakıyorduk o birçok noktaya yayılıyordu. Amma sosyal medyayla haddinden fazla noktadan çokça noktaya intişar kabil ayrımsız durum var. Tek gündem bulunmayan. Çoklu gündemler var ve haddinden fazla aceleci cari gündemler var. Yani sonuç 1 kamer içerisinde, 2 ay içerisinde gündemde neler kayran aldı dersek şurası görürüz; içtimai medya, bildirme gözde malzemeyi arz çığlık 1 haftada tüketiyor, bayatlıyor. Yani sistem model haline geldi. Vaktiyle medyanın kendisi merkezdi. Demin bireylerin kendisi üstelik dalan, haberin üreticisi. Bu Yolculuk Parkı olaylarına bakalım ne oldu? Vaktiyle böyle olaylarda iletişim araçları çekerdi yayınlardı ve bunun konusunda konuşurduk. Deminden hangi oldu? Medya çekti. Bu olayın bu tarafı üstelik çekti, bu tarafı üstelik. Bu konularla ait görüşü olanlar da aynı şeyler üretti. Bundan Sonra tekil bir üretim bulunmayan” diyerek konuştu.

“DIZGE KIŞI BAŞ YAPISINDAKİLERLE ÜLFET ÇEMBERİ İÇERİSİNDE”

Toplumsal medyada herkesin kendi baş yapısındakilerle hukuk çemberi içerisinde olduğunu aktaran Orhon konuşmasını, “Sosyal medyada şöyle benzeri olgu var. Biz zannediyoruz ki içtimai medyada gördüğümüz bilcümle şeyler işte bilcümle ülkeyi, bütün dünyayı sallayacak. Lütfen şuna ilgi edelim. Bütün özlük çiban yapısındakilerle ülfet çemberleri içerisindeler. Örneğin ben kendimle tıpkısı görüşte olmadığımı hissettiğim gâh dostlarımın yazışmalarına bakıyorum, merak ediyorum neler gündemlerinde. Aynı bakma, bir izleme değil. Bu benim iletişimle ilişik araştırma konularımdan. Hasis şu beni etkiliyor ve akıllıcasına olan da şu; tekil ayrımsız gündem yok. Biz şudur dediğimizde, bir başkası budur diyor. Bunun üzerine kurulu tıpkısı bildirişim düzeni var. Tıpkı gündem düzeni var. Tıpkı başka halkaya bakıyoruz. Bu ikisinden alelacayip bire bir şeyi, bambaşka benzeri boyutta tartışıyorlar” diye sürdürdü.

“HABERİN ÜRETİCİSİ OLDU TÜKETİCİSİ”

Prof. Dr. Orhon, toplumsal medyanın haberi tüketenleri etken ağıl getirdiğini bile kaydederek, “Yani içtimai iletişim araçları alelhusus şurası üretti. Demin bunu televizyon haberleri, gazete haberleri açısından düşünelim. Vaktiyle gazetenin çıkışını aramak zorundaydık. Radyonun selen bültenini araştırmak zorundaydık. Televizyonu bekliyorduk ve televizyonun bize sunduğu tam bunu izlem ediyorduk. Kaçırdık mı kaçırdık. Halı yer maçın var diyelim akşam ezanı 7-8 arası oynadın. Şuncacık hakeza soluk alalım dedik 8 bültenin başındaki geçmiş 8-10 bilgelik gitti. E bitti mi? Dünyadan malumattar kaçınan mısın? Sosyal iletişim araçları biraz birlikte bunu kırdı. Içtimai medya sana; hangi ahit, hangi şekilde istiyorsan, hangi bloklardan, hangi ortamlardan bili vira etmek istiyorsan bunları örgen adına, izleyerek, celi forumlara katılarak selen takibi imkanı sunuyor. Yani içtimai iletişim araçları, haberi tüketenleri enerjik arkaç getirdi. Eskiden münfail haldeydik tığ. Deminden burada apayrı aynı molekül var. Haberin üreticisi oldu tüketicisi. Tüketirken üretiyor. Hangi oluyor? Tığ artık o haberle ilgili gündeme görüşlerimizle yerleşebiliyoruz. O habere kıymetlendirme atıyoruz. Birinin yorumuna kıymetlendirme atıyoruz. Bu bir topyekun düğme bir katılımın dışında etkileşim dahi üretiyor” şeklinde konuştu.

IÇTIMAI MEDYANIN SEÇİMLERE ETKİSİ

Toplumsal medyanın seçimlere olan etkisini üstelik değerlendiren Dekan Orhon, şöyle devam etti:
“Intihabat açısından bakalım. Toplumsal iletişim araçları, insanların fikirlerini, görüşlerini, değerlerini, ideolojilerini ve birçok şeyi daha etkin, elan yayılmacı, çok noktalı paylaşabilmelerine ve gündemin içerisine kendilerinden tıpkısı şeyler atabilmelerine apotr oldu. Amma bire bir şartı var. Hala ama hala kamuoyunu etkileme gücümüz yok. Gündemi belirliyoruz. Gündemde ağır, hamam, alevli tıpkı şekilde tartışmasını sağlayabiliyoruz. Amma kamuoyunu tespit gücümüz namevcut. Sosyal medyanın seçimlerde aynı girdisi var. Ama ona o girdinin, o ağırlığın ötesinde aynı ağırlık yüklemek hayalperestlik evet. Sosyal medyanın üstelik bağımlı namına katışıksız ruzname tespit, insanları etkileşime sokma, bunlardan sonuçlar çoğaltma gücü var. Değişik medyaya cebin. Amma bu güvenilmez, ali ayrımsız öz üstelik değil.”

“İNSANLARIN IÇTIMAI MEDYADA SEÇKIN GÖRDÜKLERİNİ TÜKETTİKLERİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Orhon, insanların içtimai medyada gördüklerinden kafasına yatanları tükettiklerini belirterek, “Işte bu son günlerdeki davranışlar, 17 Çatlak sürecindeki ahval ağırlıklı olarak geçmiş olarak toplumsal medyaya düştü. Hoşur bire bir bölümü ise yazılı televizyona düştü. Zira iz süreleri anlaşılan, temel belli, monitör ve gazete pahalı mecralar. Ama toplumsal medyada açıyorsun akıyor duruyor. Akıllıcasına yahut kavisli. Gerçek mi bilmiyoruz. Benzeri dahi o kadar çokça madde paylaşılıyor kim. Esasen toplumsal medyayı tükete tükete şu noktaya geldik. İnsanlar imdi şüpheyle bakıyorlar. Ki ne amaçla bunu paylaşmış. Onun üzere ben insanların toplumsal medyada herhangi bir gördükleri şeye atladıklarını, tükettiklerini dahi düşünmüyorum. Bakıyor, kafasına yattığı kadarını kullanıyor. Yatmadığı kadarını bırakıyor” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL MEDYA BIRE BIR ŞEYİ YOKTAN VAR ETMEZ”

“Toplumsal medyanın anlaşılan, tutkun tıpkısı gücü var” diyen Orhon, şöyle konuştu:
“Aynı koca arasındaki amor, bir inhina Twitter’la tür mi? Olamaz. yanında evet. Cisim vücuda tamam. Omuz sırta evet. Branş kola olur. müşterek mücadele ederek tamam. Sahne görmeyelim. Ama bunun anlaşılan boyutlarını örgütlemek. Haberleşmedir, benzeri takım propagandadır, gündeme bire bir topluluk içerikleri adım adım yaymadır, düşünülerek fire hikmet vermedir, bile bile çarpıtılmış bilgelik vermedir. Bunları mizan açısından sosyal medyanın haddinden fazla önemli rolleri var. Tıpkısı şeyi yoktan var etmez sosyal iletişim araçları. Yapmaz yani. Demincek şunu soralım. Türkiye’bile sonuç beş altı ay içerisinde olanlara baktığımızda bunlar içtimai medyada paylaşıldı. Tıpkı hükümet değişikliği gördük mü? Namevcut. Hangi değişti? Değişen tek madde yok. Içtimai medya bunları bize tartıştırıyor. Gerçekte mutat medyanın yaptığı kabil bire bir rolü var amma belki bundan sonra yayılıyor. O yayılmalara de şüpheyle bakalım. Sen internet kullanıyorsun, ego internet kullanıyorum. Yan mahalledekiler kullanıyor mu acep? Emin miyiz? Ankara’nın doğusu ne kadar internet kullanıyor? Van’daki, köylerdeki insanlar üzere internet ne büyüklüğünde kocaman? Bırak sosyal medyayı, interneti biliyor mu? Yani tığ bu konuları ego biliyorsam tümce biliyor zannediyoruz. Böyle benzeri özdek bulunmayan. Onun için ben toplumsal medyanın ibdai kullanımlar olduğuna inanıyorum. Gani bire bir açacak, amma tıpkısı garaz değil.”

İHA

Bir Cevap Yazın