Türkan Şoray Kanunlarıyla büyüdü benzeri çocuk..

TÜRKAN ŞARKISI ŞORAY KANUNLARI ve ESAS

Kayda Geçsin

Türkan Şoray Kanunlarıyla büyüdü ayrımsız tohum.

Şoray kanunları dilden dile öyle yayıldı kim Türkan hanımı yasama organı zannedenler oldu.

Türkan Şoray büyüklüğünde ünlü hukukçularımız oldu mu ?

Cindoruk, Mehmet Mualla Sebük, Tarık Galebe Tunaya , Server Tanilli, Ümit Kocasakal ,Turgut Kazan ve burada ismi geçmeyen nice kızıl hukukçularımız oldu ;  gidenleri  Allah Yağmur eylesin, kalanlara etraflı ömürler versin.

Bu ülkenin bire bir ahbaplık devleti olması üzere bu uğurda hayatlarını adadılar , kitaplar yazdılar, hapislere düştüler, mücadele verdiler, bazıları kahrından öldü   ama ne yazık kim on paralık biri Türkan Şoray büyüklüğünde ‘Hukuk’ alanında adlı olamadı.

Şoray  nerede ise sanatından tekessür ‘yasa’larıyla konuşuldu fire asırdır.

San babında ihtimal Kezban Hatemi  biraz Türkan hanıma yaklaşabilir amma onunda kanun koyucu ve tatbikatçı aynı özelliği namevcut Türkan Karı üzere .
Sadece polis güçleri kameramanlarını kovalıyor, bu kök hareketler Türkan Hanımın şöhretiyle  ihtilas atmaya yetmez.

Doğrusu Türkan  hanımın hukukla  mütehammil bire bir ilgisi bulunmayan, ama olsun tığ onu ‘Kanun’larıyla belledik tıpkısı posta. Halkımız ayrımsız şeyi belledi mi çıktı vaz geçmez.

Mezopotamya tarihinde Babil’in 6. kralı Hamurabi üstelik  kanunlarıyla ünlü, 12 yy da Temuçin ünlü ‘yassa’ sıyla ama tek biri Türkan kadın büyüklüğünde toplumumuzda bilinmez.

Türkan Şoray Kanunları medyada  daima övüldü, Şoray’ın ilkecilliğine örnek gösterildi kitaplara , belgesellere  geçti, o ‘kanun’larıyla ünlü benzeri  ‘Şehriyâr’ oldu gönüllerde .

Kanuni Odalık Türkan kabilinden tıpkı şey.
İnkar edilemez bire bir kanuncu  gücü oldu cemiyet üstünde.
Sadece kendisi üzere çıkartmış olduğu  bu ‘kanun’ lar esasta  film yıldızı ayrıcalığıydı amma Yasa dendi.

Bu tanımlama kendisin hoşuna gitmiş olmalı ki kökeninden kitabında yapımcıların bu kanunları çıkarttığı devir  kendisini boykot ika kararı alıp zahir  ertesi çevrim kapısında sıralandığını anlatmış.

Türkan Kadın böylece hepsine akseptans ettirmiş yasalarını.

Hayatını anlattığı  ‘Sinemam ve Ben ‘ ( Musa Kerki  ‘Işte 18 Maddelik Şoray kanunları ‘ 25 son teşrin 2012 tarihli  haberi) kitabından alıntılanan  18 maddelik Şoray Kanunları ortada enteresan maddeler var , yönetmene, kafa gösteriş koca oyuncunun kim olacağına  Şoray karar veriyor.

Buradan anlıyoruz ki Şoray’la birlikte oynayan erkek kafa tumturak oyuncuları da onun koyduğu kanunlar çerçevesinde varlar ,  ya dahi yoklar.

Çekimler ‘yalnızca ‘ İstanbul’dahi oluyor, Şoray İstanbul dışına çıkmıyor, mamafi bazı istisnalar olduğunu filimlerden görüyoruz .

Hem İstanbul dükalığından çıkmam diyerek yasa körfez , hem Anadolu’yu feth et, bu bile küçümsenecek tıpkısı görüngü değildir. Bilcümle Türkiye’nin kalbine İstanbul merkezli kaplamak görgüsüz gelişim değil.

Faaliyet saatlerini Şoray sabahleyin 08:00 ile akşam ezanı 19:00 arası olarak 11 saat tespit etmiş, filim renkliyse onayıyla  çekicilik saatleri uzayabiliyor .

Kimesne greve falanca gitmiyor, dizge razı bu üstelik işçi, emekçi sınıfı üzerindeki gücünü gösteriyor.

Patronları, emekçiyi, izleyiciyi avcunun içine kayran tahammülfersa bire bir avrat Türkan Hatun ve bunu kanuncu zeminde  ‘kanun’larıyla yapıyor.

Da bu ‘Kanun’lar meclisten falanca geçmiyor , kişi yapıyor ve uyguluyor.

Seslendirmelerde  gene onayı eşya, bilindik özlük sesiyle oynamaya  bir hayli geç başladı.

Sunu anılmış husus ise herkesin malumu  filimlerde vazıh sahneler ve öpüşme yasağı olması !

Hususi yaşamıyla bir hayli çelişen aynı husus deyip geçelim, amma kayda geçirmek zorundayız kim sanatta sınırları olan , muhafazakar benzeri  aktrist ama gerçekte, özel hayatında bir hayli degaje ayık aynı kayırıcı, böylesi dünyada azdır alelumum tersidir.

Ama Şoray’ımız muhafazakar nutuk, azade dirim tarzıyla ‘Muhafazakar Sanat’ doktrinin uygulayıcısı reşit yıllar önce.

Durumu ‘ Muhafazakar musahabe olmaz, Muhafazakar artist ‘ evet diyen Dücane Cündioğlu’na dostça bilgelik ederim, ergin !

Kendine hukuk, yasalar özne bire bir aktrisi kafa tacı yaptı bu büyüklük, demincek Anayasayı lacerem yapacağını bilemiyor.

Türkan Hanıma sorun !

Barışa katkım peki düşüncesiyle yazdım bu yazıyı, hep içtenliğimle

Türkan Bayan bu ülkede kadınlar üzerinde birlikte haddinden fazla hareketli, kendisi amacıyla benim bildiğim iki terane bestelendi, güftelendi birincisi Nükhet Duru’dan gözleri üstüne ayrımsız sone üzere sözleri olan nağme , ikincisi Sargı Akalın’ın söylediği sözleri Ağıl Çelik’e ilişkin serencam günlerin arz liste başı şarkısı  Türkan.
‘ Mazi gece ayrımsız filim seyrettim
canım daha çok ağlamaktan
O Türkan yok mu o Türkan
Yine öptürmedi dudaktan’

Ilgi ederseniz kadınların  şarkılarında Türkan Kadın var , erkekler bu konuda bildiğim kadarıyla takatli yoklar, bu bile enteresan ve kayda geçsin.

Akillerin süresi doluyor , yeni kanunuesasi yapılırken bakir akillere ihtiyaç olacaksa Türkan Şoray unutulmamalı.

Ne yalan söyliyeyim, gönlüm halkına  zat ‘Yasa’larını koymuş  ve kabul ettirmiş Türkan Hanımı Esas çalışmalarının inandırma sürecinde yok etmek istiyor.

Sevgiyle
NECEF UĞURLU /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın