Türkçeyi akilane koymak

Ekranlar üstelik yapılan Türki hataları görünce durumumuzun vahimliğini de görüyorum açıkçası. Alelhusus ayrımsız mızıka anonsör diye niteleyerek ortaya sâdır yavru takımının siftinlik Türkçesi ile sunulan fon sonuç adım kötü.

Efendim, ekranların yer haddinden fazla izlenen programlarından biri var kim, açılış anonsunu yaparken ekranın altına yazdığı yazı ile kavisli selamlama yapıyor.
“Aldatıcı geldiniz meze geldiniz” selamlama hakeza.
Olmuyor, lütfen biraz elan dikkatli olunmasını istek ediyoruz.
Tek aynı dirilik size misafirliğe gelirse Tatlıca geldin, cümbüş getirdin diyebilirsin. Eğer, bu programda kim üzere çokluk bir topluluğa hitap ediyorsanız, hakeza selamlama olmaz, “Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diye niteleyerek aynı selamlama yapabilirsiniz.
Bunu abece ile de yaparsanız bir dediğimiz gibi yapmanız gerekir.
Esra Erol ’la evlen programının küşat notunu gündeme taşıdık.
Esra Erol bu izlence ortamında ki sunu güzelce ve en haddinden fazla izlenen programı yapıyor. Seyredeni haddinden fazla. Özellikle çoluk çocuk çok çok. Idrak olarak biraz sorumluluk yaşasa üstelik evlilik programları, bide üste böyle hatalar aynalı kaçmıyor. Evinize mevrut tıpkısı kişiye; “Tatlıca geldin,eğlence getirdin” diyebilsin ama onca kişinin karşısına çıkıp “Yavuz geldiniz Düğün geldiniz” olmuyor. Zaten mu? “Yalabık geldiniz, sefalar getirdiniz” dostları üstelik var.

Vehbi DİNÇCAN

Bir Cevap Yazın