Türkiye 89 büyüklük ile yaptığı ara sınav anlaşmasını feshedecek

BBC Türkçe’de vadi düzlük habere bakarak aralarında Rusya ile İran’ın üstelik bulunduğu ülkelerden mevrut turistler Türkiye’ye görmek üzere vizeye gerekseme duyacak.

AB ile varılan inikat kapsamında Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz girişi üzere sürece ivinti verilmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak SU kapılarının açılması üzere öne sürülen şartlardan birisi bile Türkiye’nin SU’nin vize uyguladığı ülkelere vizeleri geri getirmesi.

Son yıllarda hem turizmi hem üstelik ticari ilişkileri ihya etmek üzere aralarında Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ülkeleri ve çarkıt Sovyet ülkelerinin üstelik bulunduğu mecmu 89 ülkeyle vizeler çapraz namına kaldırılmıştı.

DENIZ ile yapılan ittifak layıkıyla bu ülkelerin vatandaşlarından Türkiye’ye girişlerinde Haziran ayından itibaren gine vize murat edilecek.

10 MİLYON GEZICI

Vizelerin izansız gelmesi gündemde olan ülkeler ortada serencam yıllarda Türkiye’ye giderek çok sayıda gezmen gönderen Rusya, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkeler de var.Firez ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere bakarak 2015 yılının Familya-Son Teşrin döneminde bu ülkelerden Türkiye’ye 10 milyon gezici geldi.

Bir dönemde Türkiye’ye gelen mecmu seyyar sayısı ise 34,8 milyon seviyesindeydi. Yani Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 30’a yakını Haziran ayından itibaren vize ahzetmek durumunda kalacak.

‘SÜREÇ ONGUN YÖNETİLMELİ’

Vize uygulamasının dönüşüyle Türkiye turizm sektörünün rakiplik avantajının damarı bozuk etkilenebileceğini tabir eden Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Abat, Türkiye’ye gelen turist sayısında heybetli düşüş yaşanabileceği uyarısını yaptı.

Bursa’dahi planlı tıpkı toplantıda mütekellim Şen, “Icap Dışişleri Bakanlığı icap Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekse SU Bakanlığı vasıtasıyla şimdiden akilane olarak planlanması gerekiyor. Atılacak adımların gösterileceği kere haritasının hayata geçirilmesiyle seyyah sayısındaki eksilme ihtimali minimal seviyede tutabilir” dedi.

Bir Cevap Yazın