Türkiye hem izledi hem şikayet etti

Vatandaşlar dizilerin çoğunu ‘genel ahlaka çapraz ’ bulduklarını ifade etti. Reklamlar dizilerden bilahare ikinci tam düz alırken magazin ve spor programları de vatandaşlar eliyle eleştirildi.

Radyo ve Televizyon Peş Yerleşmiş (RTÜK), 2012 yılı önce 6 ayına ilgilendiren izleyici ve dinleyici şikayetlerini raporlaştırdı. Rapora göre, RTÜK ’e 30 Haziran itibariyle, 43 bin 859 kişi, 67 bin 408 şikayet iletti.

Vatandaşlar genişlik fazla, izlenme rekorları facia dizilerle ait şikayette bulundu. İzleyiciler dizileri “umumi ahlaka ters” bulduklarını söyledi. RTÜK ’e dizilerle ilgilendiren 16 bin 200 sayı bildirimde bulunulurken, bu şikayetler toplanmış başvurunun yüzdelik 37 ’sini oluşturdu. Diziler, geçen sene da şikayette ilk tam meydan almıştı. Bu yıl dizilerle ilişkin şikayetler, yüzdelik 1 oranında gerilemesine karşın yeniden ilk tam yer aldı.

REKLAMLAR DAHI ÜLKÜ OLDU

Vatandaşların şikayet ettiği ikinci ürün türü, reklamlar oldu. Yetkililer reklamlarla ilişkin 7 bin 202 şikayet (yüzdelik 16) geldiğini açıkladı. Reklam süreleri ile ilgili şikayetler ise sabık yıla oranla yüzdelik 8 azaldı. Spor veri vemagazin programları de yüzde 6 oranında şikayetle, 3 ve 4. sıraya yerleşti. Medyada ayak topu programlarındaki sert uslüp ayrıntılı süredir ağız dalaşı konusu olmuştu. Vatandaşların yüzdelik 9 ’u bu programlardan gençlerin keder etkilendiğini belirtti.

İSTERSEN TIKSINME SUÇLARI 

Serencam dönemin tartışma konusu olan “tiksinme suçlarıînın inceleme ve şikayet konusu olması dikkat çekti. Monitör programlarında, “soy, açacak, diyanet, cinsiyet, sınıf, toprak ve telakki farklılıklarının, toplumda tiksinme duyguları oluşturacak biçimde kullanıldığıî konusunda şikayet ve tetkik oranı, yüzdelik 4 kendisine gerçekleşti.

YARIŞMA PROGRAMLARI REAKSIYON ÇEKİYOR

Şikayete bahis diğer program türleri ve şikayet sayıları ise şöyle sıralandı:

– Dayanım yarışmaları: 2 bin 170 sayı şikayet (yüzdelik 5)

– Kuşak programları: Bin 661 adet (yüzde 4)

– Aktüel programlar: Bin 333 adet (yüzdelik 3)

– Umumi: Bin 246 sayı (yüzde 3)

– Değişik:  8 bin 538 adet (yüzdelik 20)

Ezelhan ÜSTÜNKAYA

Bir Cevap Yazın