Türkiye ile İsrail yöre anlaşmaya vardı

Milliyet’te düz düz habere bakarak hükümet yetkilileri “Daha imza noktasına gelinmedi, ama güdük sürede geleceğiz” dedi. Edinilen bilgilere bakarak İsrail, Semavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine 20 milyon dolar ödence ödemesi öngörülüyor.

Sinyali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü vermişti. ‘Türkiye’nin 3 şartının akseptans edilmesi halinde İsrail ile ilişkilerin normalleşebileceğini, bunun bölge üzere hayır olacağını’ söylemişti.

Bu sözlerden 2 çağ bilahare İsrail ve Türkiye’nin, ilişkilerinin normalleşmesi üzere yöre anlaşmaya vardığı ortaya çıktı.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu’nun İsviçre’bile İsrail Başbakanı’nın Türkiye temsilcisiyle görüştüğünü doğruladı. Yetkililer, “Henüz imza noktasına gelmedik, fakat haddinden fazla bodur sürede imza atılacak” dedi.

Resmen doğrulanmasada edinilen bilgilere bakarak İsrail, Mavi Marmara saldırısında ölenlere aynı görüntü oluşturarak 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

“Türkiye’üstelik İsrail askerleri amacıyla açılan davaların kapatılması”nında anlaşmanın maddelerinden olduğu belirtiliyor. 4 yılın ardından, diplomatik ilişkilerin seviyesini yükseltmek ve yeniden karşılıklı büyükelçiler atamak da anlaşmanın maddelerinden.

İsrail basınında düz düz haberlere bakarak anlaşmada, Türkiye’nin, Gush Etzion’birlikte 3 yerleşimci gencin kaçırılıp öldürülmesi olayının arkasında olan Hamas üyesi Düzelme Aruri’nin Türkiye’den hudut dışı edileceği üstelik var.

Ayrıca, Türkiye topraklarından geçirilecek tıpkı gaz boru hattı ve İsrail’in Türkiye’ye doğal gaz satışı ile ilgilendiren görüşmelere başlanması mutabakatı de var.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, doğalgaz konusunun anlaşmada yeralmadığını “Ilk ilişkilerin normalleşceğini, peşi sıra kazançlı konuların görüşüleceğini” söyledi amma bu tecim görüşmelerinin henüz bilahare başlayacağıının sinyalini verdi.

Yetkililer, anlaşmada, Türkiye’nin defo ve tazminatın yanısıra 3. şartı olan Gazze ablukasına ilgilendiren bir özellik düz alıp almadığına ilgili bire bir teferruat vermedi. Fakat insanca müzaheret geçişlerinin İsrail vasıtasıyla esnetileceği belirtiliyor.

İsrail ile münasebat, Mayıs 2010 yılındaki Gökçe Marmara gemisine saldırının peşi sıra dağılmış, Türkiye 2011 yılında diplomatik ilişkileri askıya almıştı.

Mart 2013’dahi İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhur Reisi Erdoğan’ı arayarak kusur dilemiş, arkası sıra ödence görüşmeleri başlamıştı.

Görüşmeler benzeri kaç kere tıkanmış, Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu akıbet yerine Haziran 2015’te Roma’dahi İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold ile aynı ülfet yapmıştı.

Bir Cevap Yazın