Türkiye matbuat özgürlüğünde geriledi

Kayırıcı hakları ve özgürlükleri izlem örgütü Freedom House 2011 Basın Özgürlükleri Raporu yayınladı. Acun genelinde müstakil ve bağımsız milletvekili medyaya erişebilen insan sayısının akıbet 10 yılın yer kötü seviyesine gerilediği tespitinin yapıldığı raporda Türkiye “yarı bağımsız” ülkeler kategorisine karışma edildi.

196 ülkenin değerlendirildiği raporda türkiye 112. sırada saha aldı. Raporda, “Türkiye’nin notunun, Türk Ceza Kanunu ’nun 301, 216’ıncı maddeleri ve Terörle Uğraş Yasası çerçevesinde gazetecilere müteveccih baskının arttığı vurgulandı.

Hukuki baskının, gazeteciler, editörler ve medya sahipleri ortada kalan biçimde oto sansüre yol açtığı” öne sürüldü.

Raporda değerlendirmeye tabi tutulan 196 ülkenin çabucak 68’i (yüzdelik 35) “mutlak” yerine sınıflandırılırken 65 mevki (yüzde 33) “yarı mutlak”, 63 büyüklük (yüzde 32) ise “özgür olmayan” ülkeler kategorisine dahil edildi.

Ortadoğu ve Şimal Afrika bölgesinde matbuat özgürlüğünün yavaş düzeyde gerilediğine bel edilen raporda, Meksika ve Akdarı’ın statülerinin “hür olmayan ülkeler” kategorisine düşürüldüğü belirtildi.

Yapı, Mısır ve Meksika’da bundan sonra basın özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini vurguladı. Listenin önce üç sırasında ise Iskandinavyalı ülkeleri Finlandiya, İsveç ve Norveç bulunuyor.

Bir Cevap Yazın