Türkiye ve KÖLE ortada F-15 pazarlığı

Sabah’tan Ragıp Soylu’nun haberine bakarak Rusya ’nın Türk gelgel sahasını peşpeşe ihlal etmesinin peşi sıra KUL tarafından 6 Teşrinisani ’bile Incirlik ’e gönderilen 6 skor F-15C tipi cidal uçağının Suriye sınırında karakol uçuşuna çıkması gündemde. Sabah ’ın sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Laura Seal, bu uçakların bugüne dek tek devriye uçuşuna katılmadığını söyledi.

Seal, Türk hükümetinin isteği konusunda Türk gelgel sahasında yetişek uçuşları gerçekleştirmek ve murat edilirse karakol uçuşu gerçekleştirmek amacıyla bu uçakları gönderme ettik. Bu gönderme, Türk müttefiklerimizi haddinden fazla kısa müddet içerisinde destekleme kapasitesine topluluk olduğumuzu belirtmek amacıyla tasarlandı. Uçaklar şu esas dek karakol uçuşu ayırmak üzere çağrılmadı. Tığ üstelik alanda kızıl eğitim uçuşları gerçekleştiriyoruz” dedi. Bu açıklama “Amerikalı F-15’leri Türkiye Zalim uçağını düşürdüğü ant havada değildi” iddialarını kanıtlıyor.

“DANIŞMALAR İLERLİYOR”

Incirlik’teki uçakların kapalı olduğu KUL Avrupa Komutanlığı sözcüsü Yarbay David Westover ise Sabah’ın sorusu üzerine Amerikan F-15’lerinin karakol çıkması üzere Türkiye ile pazarlıkların sürdüğünü söyledi. Westover, “Türk Hava Kuvvetleri ile gelişigüzel uçaklarımızın Türk gelgel sahasında devriye gezmesi üzere lüzumlu olan prosedürleri ortaya koyacak bir anlaşmaya yankılanmak için çalışıyoruz. İki tarafı de gelecekte tatmin edecek bire bir anlaşma için pazarlıklarımızda ongunluk sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

RUS UÇAKLARI HALEP’TE SİVİLLERİ VURDU

The National Interest dergisine isminin adsız kalması üzere mütekellim kıdemli tıpkı Amerikalı izinli ise, Türkiye’nın Zalim uçağını düşürmesi ve Lazkiye’ye S-400 albeni defans sistemleri yerleştirmesinin pazarlıkları az çok karmaşıklaştırdığını söyledi. Mezun, “bağlantı kurallarıyla ilişkin da pazarlıklar sürüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın