Türkiye’de Hastalık Bol Ürkmek Filmi Çekilemez 2

TÜRKİYE’DE SEBEP ONGUN TEVAKKI ETMEK FİLMİ ÇEKİLEMİYOR-YAZILAMIYOR?

FASIL 2:  GÜR IMTINA ETMEK ÖYKÜSÜ YAZILAMIYOR

Altın okuyucular! Bu haftaki yazıma geçen hafta kaldığımız yerden devam edeceğim. Yani hastalik gani tevakki etmek filmi çekemiyoruz yazamıyoruz meselesine.

TÜRKİYE’DE DRAMATIK VE AŞK KONULARINDA ÇOKÇA ONGUN FİLMLER ÇEKİLMEKTEDİR

Türkiye’bile bazen türlerde hasis gani antrparantez dünya çapında ongun filmler çekilmektedir. Bu filmlerin lüzumlu senaryosu ve öyküsü gerekse oyunculuğu ve kamerası-ışığı-resmi birer başeser olmaktadır. Bu ferah filmlerin bazıları erdemli bütçeli ama bazıları bile güvenilmez düşük bütçelidir. Yani efdal bütçe seçkin zaman gani film etmek değildir. Bu dünyanın değişik ülkelerinde da böyledir. Dayanıklı çok özgür-düşük bütçeli film vardır ki sinema tarihinde zat devrimlerini yapmıştır. Bu ihtilalci bağan bütçeli şaheser filmlerin bir tane tıpkısı eş noktası vardır: Kusursuz ayrımsız öyküyü dört dörtlük bir senaryo ile filme aktarabilmişler ve bilcümle finansman-çekicilik-mekan hassaten ahit zorluklarına rağmen gür bir film çekmişlerdir. Yani ongun bir filmde arz önemli noktanın senaryo ve öykü olduğu üstelik bu şekilde ortaya çıkar.

TRANSFORMERS SERİSİNİN SENARYOSU BERBATTIR AMMA AŞIRI FAZILETKÂR BÜTÇESİ SEBEBIYLE ÇOK KAZANDIRIR

Elbette ekstrem efdal bütçelerle dandik senaryolu filmler bile çekilebilir ve gişede batmayıp gür üstelik toplayabilir. Temsil blockbuster kategorisine giren yani ötede erdemli bütçeli bir film serisi olan Transformers alelhusus ikinci filmden itibaren çok sıkıcı, senaryo açısından nal toplayan filmlere çokça ferah aynı örnektir. Fakat elkızı görün kim peyrev bu filmleri çok hacim ve bu gestalt filmler çokça ferah hasılat-kar değer. Çünkü bu şekil filmler çocuklara yöneliktir ve füru birlikte “Esas cet! Bu filmin senaryosu süpermiş! Haydi gidelim” demez. Bu eşkal filmler çok çok görsel efekt sayesinde çocukları kendisine çeker. Bir sağlıksız ve kilo aldırıcı olmasına rağmen herkesin çok sevdiği hamburger-kumpir kızartması-kolalama üçgeni gibidir bu filmler. Bile yönetmen Steven Spielberg bile yeni konu-hikaye bulmada sıfırı tükettiği için Transformers üzere filmlerde Yönetimsel Kameraman yerine dayanılmaz paralar kazanır. Amma arz şişman rakiplerinden biri olan James Cameron’un yaptığını yapamaz: Sinema sanatında eskimemiş ayrımsız laf açan Avatar kabil benzeri filmi çekmez. Berduş senaryolu amma efektlere tonla para süzgün çocuklara yönelik olduğu amacıyla şalter garantisi olan Transformersleri istekle yapmaya devam eder bizim bile yavru. Yani çoook paranız varsa dandik bire bir senaryo ile dahi çook mal kazanabilirsiniz. 150 milyon dolarınız varsa denemesi müft tabii.

HÜSEYİN MÜSTAKIL ARSLAN’IN CERRAR YAZISININ DEVAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ…

Bir Cevap Yazın