Türkiye’de Sebep Ongun Kaçınmak Filmi Çekilemez 3

TÜRKİYE’DE SEBEP BEREKETLI TEVAKKI ETMEK FİLMİ ÇEKİLEMİYOR 3

SİYASETİN TIRSMAK EDEBİYATINA KARŞIT YANSIMASI

Kızıl okuyucular! Tevakki Etmek filmleriyle ilgilendiren yazımın bu bölümünde esasta dayanabilen kurcalanmamış benzeri meseleyi gündeme getireceğim: Türkiye’üstelik gür imtina etmek filmi çekilemez zira gür kaçinmak yazarımız yoktur. Gür imtina etmek yazarımız yoktur  zira zamanında ülkemizi yönetenler imtina etmek edebiyatını irtica propagandası- hurafecilik yerine görmüşlerdir. Bu yüzden yağlık zamanında istinkâf etmek yazanlar veya beğenmek isteyenler gönüllü olarak bu işten  caymak zorunda kalmıştır.

Dünyada kaçinmak romanları- novella ve öyküleri 18.yüzyılda Avrupa’de başlar. İngiliz, Alman ve Fransızların evvel dolaşma istinkâf etmek yazarları vardır. Önce öykülerde genelde  vampirler üzerinedir. Henüz sonra 19. yy İngilteresinde içtinap etmek edebiyatı tavan yapar. 19. yy sonu 20.yy başı Amerikası dahi bu konuda sakim tirsmak romanları ve dergilerle başı çeker. Türlü içtinap etmek öyküleri, tuhaf kıssalar peşpeşe yazılır. Vampir, hortlak, hayalet ve mumya öyküleri patlama yapar. İngiltere’birlikte Bram Stroker, Marry Shelly kadar günümüzde herkesin tanıdığı istinkâf etmek romanlarını yazan takkadak tek ürün vermiş üdeba kadar Edgar Allan Poe kabil İngiliz edebiyatının dev kalemleri üstelik saygi-gerilim dalında yazmıştır.

OSMANLI’DA EVVEL ÜRKMEK ROMANI YAZARI: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

19.yy’bile ve 20.yy başında Mağrip dünyasında kaçinmak edebiyatı doğarken Türkiye’dahi de onları izlem edenler daha çok. O tam Osmanlı İmparatorluğunun akıbet devirleri yaşanmakta idi ve 1864 doğumlu, tıpkı vakarlı çocuğu olan gazeteci ve edebiyatçı Hüseyin Rahmi Güpınar belki üstelik Türk ocumak edebiyatının kurucusu yerine evvel Türk korku romanını yayınladı: Gulyabani 1911. 

HÜSEYİN MÜSTAKIL ARSLAN’IN SÜRÜKLEYICI YAZISININ TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ…

Bir Cevap Yazın